Planszówki są niezwykle popularne od mniej więcej dekady. Z kolei pandemie, wirusy, szczepionki to jeden z głównych tematów ostatnich lat. Nie powinno więc dziwić, że gry dotyczące walki z chorobami cieszą się obecnie sporym zainteresowaniem. Przedstawiamy trzy pasjonujące tytuły, w których możecie zmierzyć się z zarazą!
"Pandemic"
W tym wypadku tytuł mówi sam za siebie. W grze "Pandemic" musicie powstrzymać chorobę, która powoli ogarnia cały świat. Mapa wszystkich kontynentów jest waszą planszą gry.
Na początku zabawy losujecie, które miasta zostały zarażone i w jakim stopniu. Otrzymujecie też jedną z postaci. W "Pandemic" możecie wcielić się między innymi w:
- Naukowca,
- Specjalistę od kwarantanny,
- Sanitariusza.
Każda z tych specjalizacji ma swoje umiejętności, które znacząco wpływają na rozgrywkę. Na przykład Specjalista od kwarantanny zabezpiecza miasto, w którym się znajduje przed kolejnymi znacznikami epidemii (czyli efektywnie rzecz biorąc - przed rozprzestrzenianiem się choroby).
Bardzo ważny jest też fakt, że w "Pandemic" jako gracze musicie ze sobą współpracować.
"Wirus"
"Wirus" to gra karciana, w której na poszczególnych kartonikach zamiast królów, dam i waletów znajdują się organy. Każdy gracz musi chronić swoje i jednocześnie próbować zarazić te należące do przeciwnika.
W pudełku znajdziemy:
- wielokolorowe karty serc, kości, mózgu i innych istotnych części ciała,
- karty wirusów,
- karty szczepionek (chronią organy przed tymi ostatnimi),
- karty umożliwiające operacje - na przykład przeszczep.
Rozgrywka jest szybka, dynamiczna i dosyć intuicyjna. Nie czekajcie więc i zatrzymajcie epidemię z grą "Wirus"!
“Pacjent Zero”
Każda epidemia zaczyna się od jednego przypadku. To właśnie pacjent zero - człowiek, który przyniósł patogen do danego regionu albo u którego po raz pierwszy pojawiła się dana mutacja.
“Pacjent Zero” to również tytuł ciekawej gry dedukcyjnej z zawrotną ilością możliwości. Jak obiecuje producent, mamy w niej do dyspozycji aż 2300 układów. Istnieje więc jedynie niewielka szansa, że dana rozgrywka się powtórzy.
Pewnie teraz zastanawiacie się, co dokładnie jest celem zabawy. W tej grze pacjent już został odnaleziony. Wy wcielicie się w postacie naukowców, którzy muszą rozpracować patogen, którym go zarażono. Konkretnie waszym celem jest wskazanie, w oparciu o zbierane informacje, trzech molekuł.
Bardzo istotny w tym wypadku jest też fakt, że w “Pacjenta Zero” można grać również w pojedynkę.