Klimatyzacja. Gdy liczy się precyzja
Klimatyzatory są bardzo istotne w laboratoriach, gdzie dokonywane są dokładne pomiary. Choć wydawać by się mogło, że służą one tylko do zwiększenia komfortu pracy naukowców i techników, jednak pełnią też inną, bardzo istotną rolę.
Idealne warunki w laboratorium
Aby pomiary były wiarygodne, w laboratorium muszą panować idealne warunki, wskazane w odpowiednich normach. W przypadku precyzyjnych pomiarów detali temperatura musi oscylować wokół 20 stopni. Nigdy nie powinna różnić się od tej wartości więcej niż o jeden stopień. W przeciwnym wypadku pomiary zostaną uznane za niewiarygodne i powinny zostać powtórzone. Równie istotna jest także wilgotność w pomieszczeniu, na którą też wpływ ma klimatyzator.
Raz schłodzić, raz ogrzać
Co istotne, w przypadku laboratoriów pomiarowych klimatyzatory jednocześnie pełnią funkcję ochładzania, jak i grzania. Aby utrzymywać optymalną temperaturę, muszą dostosować się do panujących na zewnątrz warunków. Dlatego najczęściej w takich miejscach pracują urządzenia z możliwością zmiany kierunku działania.
Dlaczego jest to tak ważne?
Odpowiednia temperatura w pomiarach precyzyjnych pozwala na uzyskiwanie powtarzalnych wyników. Gdy detal musi być wykonany z dokładnością do setnych części milimetra, różnica temperatury może wywołać zbyt duże rozszerzenie się materiału i zafałszowanie wyników. Co ciekawe, detal przyniesiony z hali zawsze jest pozostawiony na pewien czas, aby jego temperatura się ustabilizowała i zbliżyła do tej panującej w laboratorium.
Klimatyzacja może stanowić śmiertelne zagrożenie
Klimatyzatory wymagają konserwacji i czyszczenia. Warto poszukać lokalnej firmy jak klimatyzacja Sosnowiec, która zajmie się naszą klimatyzacją W przeciwnym przypadku mogą w nich rozwijać się grzyby i bakterie. Ich wpływ na ludzkie zdrowie jest bardzo zgubny. Jakie zagrożenie stanowi zatem klimatyzacja, która nie jest właściwie czyszczona?
Jakie choroby może powodować klimatyzacja?
Pierwsze objawy, jakie występują u człowieka na skutek działania grzybów i bakterii ze źle wyczyszczonej klimatyzacji, to kaszel, zmęczenie i złe samopoczucie. Są one mylone z przeziębieniem i często choroba może się mocno rozwinąć, nim zostanie zauważona. A o jakich chorobach mowa?
-
Alergie. Dotykają one coraz większej części społeczeństwa, co z pewnością nie jest dobrą wiadomością. Wśród alergenów można wymienić roztocza, grzyby czy pleśnie. W klimatyzacji znaleźć można też sierść zwierząt, kurz, pyłki roślin, czy łupież. Wszystko to może wywołać reakcje alergiczne.
-
Zapalenia dróg oddechowych. Gwałtowne zmiany temperatury mogą prowadzić do poważnych chorób dróg oddechowych, jak na przykład zapalenia płuc.
-
Bakterie. Przykładami działania bakterii na ludzki organizm są czyraki, zapalenie opon mózgowych czy zapalenia wsierdzia. Są to poważne choroby, które mogą powstać przez nieumiejętne korzystanie z klimatyzacji i jej złą konserwację.
-
Zakażenia pleśnią i grzybami. Są to bardzo silne trucizny, które mogą powodować problemy z oddychaniem.
Jak widać, istnieje wiele groźnych chorób, przed którymi jednak bardzo łatwo można się zabezpieczyć. Wystarczy tylko regularnie czyścić system klimatyzacji oraz nie używać jej z przesadą.