Przepadek auta pijanego kierowcy z Sosnowca. Co z ubezpieczeniem OC?

2022 rok przyniósł wiele zmian w przepisach, które polski rząd argumentuje wypowiedzeniem walki piratom drogowym. Wysokie mandaty mają na celu ochraniać pieszych czy zniechęcać do przekraczania prędkości. Dotkliwe konsekwencje spotykają też kierowców, którzy kierują pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu. Dowiedz się, jak przepadek auta w Sosnowcu ma się do kwestii polisy OC.

Piłeś i kierujesz? Możesz stracić auto

Nie trzeba przekonywać, że prowadzenie auta „pod wpływem” to skrajna nieodpowiedzialność. Tylko przez 9 pierwszych miesięcy 2022 roku policjanci zatrzymali ponad 79 tys. nietrzeźwych kierowców. Aż strach pomyśleć, ilu uniknęło kontroli i nagminnie decyduje się na kierowanie po spożyciu alkoholu lub innych niedozwolonych substancji.

Niedawno podpisane przez prezydenta RP przepisy mają na celu wprowadzenie jeszcze surowszych kar – na czele z konfiskatą samochodu. To oznacza, że jednego dnia kupisz ubezpiecznie OC Audi na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/marki/audi/, a innego stracisz swoje niemieckie auto, ponieważ złamiesz nowe prawo. Ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw wprowadza sankcję polegającą na przepadku samochodu (lub innego pojazdu mechanicznego), jeżeli zatrzymany kierowca będzie miał:

  • 1,5 promila alkoholu we krwi

lub

  • 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu.

Nie ma znaczenia, czy kierowca spowoduje wypadek na drodze – liczy się samo przekroczenie określonego w ustawie limitu. Według znowelizowanego Kodeksu Karnego przepadek będzie też obowiązywał, jeżeli spowodujesz w stanie nietrzeźwości lub środka odurzającego wypadek albo katastrofę drogową. Analogiczna kara ma spotykać kierowców, którzy zdecydują się na ucieczkę z miejsca zdarzenia.

Jeżeli pojazd nie stanowi wyłącznej własności kierowcy, jest mocno zniszczony albo sprzedany, kierowca też unie uniknie odpowiedzialności – po prostu musi zapłacić kwotę ustaloną na podstawie wartości rynkowej pojazdu. Kierowcy zawodowi mają być natomiast zobowiązani do zapłaty nawiązki (minimum 5000 zł) na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Kierowcy narzekają na koszt, z jakim wiąże się ubezpieczenia auta, ale w porównaniu z konsekwencjami finansowymi dla piratów drogowych ceny obowiązkowych składek wydają się bardzo niskie. Niemniej jednak to nie powinno zniechęcać do szukania oszczędności i porównywania ofert.

Co z Twoim OC jeśli nastąpi przepadek auta?

Eksperci od początku zgłaszali jednak pewną wątpliwość – skoro samochód zmienia właściciela, co z polisą OC? Zgodnie z nowymi przepisami, kara dla kierowcy zakłada tymczasowe zajęcie pojazdu mechanicznego przez policję, ale na tym etapie nie jest to formalnie zmiana właściciela. Dlatego też złapany na nietrzeźwości kierowca-właściciel – choć bez dostępu do auta – i tak będzie musiał zapłacić za kolejne OC. A że nowe przepisy dają też ubezpieczycielom wgląd w wykroczenia i przestępstwa drogowe, można spodziewać się obliczania bardzo wysokich składek.

Na razie nie jest pewne, co przyniesie przyszłość. Zgodnie z prawem, to faktyczny posiadacz pojazdu powinien opłacać obowiązkową składkę. Nowe przepisy wymagają zatem doprecyzowania i jednoznacznej interpretacji. Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajdujesz i dla jakiego pojazdu chcesz kupić OC, znalezienie najlepszej oferty nie tylko w Sosnowcu ułatwia serwis https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.