Jak rozwiązywać spory bez sądu? Eksperci spotkają się w Zagłębiowskiej Mediatece

2 min czytania
Jak rozwiązywać spory bez sądu? Eksperci spotkają się w Zagłębiowskiej Mediatece

W Sosnowcu szykuje się rozmowa o tym, jak załatwiać konflikty poza salą sądową. Mieszanka prawa, psychologii i nowych technologii ma pokazać, czy mediacja może być skuteczniejsza, szybsza i mniej kosztowna niż tradycyjne procesy. Organizatorzy zapraszają przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, mediatorów i przedsiębiorców na panelową dyskusję i praktyczne warsztaty. To też okazja do rozmów przy kawie — networking ma tu duże znaczenie.

  • Sosnowiec miejscem debaty o alternatywnych metodach rozwiązywania sporów
  • Konferencja “Relacje sądowych i pozasądowych metod rozwiązywania sporów- szanse i perspektywy” w Zagłębiowskiej Mediatece

Sosnowiec miejscem debaty o alternatywnych metodach rozwiązywania sporów

W organizowanej w ramach Międzynarodowego Dnia Mediacji i Tygodnia Mediacji konferencji weźmie udział szerokie grono specjalistów: przedstawiciele środowiska prawniczego, psychologii, sądownictwa oraz środowisk akademickich i zawodowych. Inicjatorem i gospodarzem spotkania są: Prezes Sądu Okręgowego w Sosnowcu, Dyrektor Sądu Okręgowego w Sosnowcu oraz Kurator Okręgowy. Dzięki takiemu połączeniu doświadczeń organizatorzy chcą pokazać, jak zastosować mediację i arbitraż zarówno w sprawach indywidualnych, jak i w skali instytucjonalnej.

Uczestnicy mają dyskutować o aktualnych wyzwaniach i możliwościach rozwoju alternatywnych metod rozstrzygania sporów oraz o etyce pracy mediatorów i sędziów, którzy współpracują z tymi mechanizmami. W programie przewidziano wystąpienia teoretyczne oraz praktyczne przykłady, które mają ułatwić zrozumienie, kiedy warto wybrać drogę pozasądową.

Konferencja “Relacje sądowych i pozasądowych metod rozwiązywania sporów- szanse i perspektywy” w Zagłębiowskiej Mediatece

Spotkanie pod hasłem “Relacje sądowych i pozasądowych metod rozwiązywania sporów- szanse i perspektywy” odbędzie się 17 października 2025 r. o godz. 9:00 w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11. Wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny — organizatorzy zapraszają nie tylko prawników, lecz także mediatorów, przedsiębiorców i potencjalne strony postępowań, które mogą skorzystać z alternatywnych rozwiązań.

Poza panelem eksperckim przewidziano przestrzeń do wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów. Dla osób zainteresowanych praktycznymi aspektami mediacji to dobra okazja, by poznać dostępne metody, dowiedzieć się o standardach etycznych i poznać perspektywy rozwoju tej dziedziny w Polsce.

na podstawie: Urząd Miasta Sosnowiec.

Autor: krystian