Jakie są rodzaje żaluzji, ich wady i zalety

Żaluzje okienne pozwalają w wygodny sposób regulować ilość światła wpadającego do wnętrza pomieszczeń. Stanowią także element dekoracyjny i zapewniają wysoki poziom prywatności. Jakie istnieją ich rodzaje oraz które warto zakupić? Co warto wiedzieć o ich wadach i zaletach? Podpowiadamy.

Jakie są rodzaje żaluzji?

Największą popularnością cieszą się żaluzje poziome, głównie z powodu swojego uniwersalnego charakteru. Są one często wybierane zwłaszcza do domu lub mieszkania, rzadziej do biur i lokali usługowych. Wyróżniają się niską ceną oraz łatwością w użytku. Istotną ich zaletą jest także wygodny sposób regulacji, a więc ich otwarcia oraz zamykania. W niektórych modelach można także zdecydować się na elektroniczne, zdalne sterowanie lub po prostu używać tradycyjnego pokrętła. Przylegają bezpośrednio do szyby, więc nie sprawiają problemów w trakcie otwierania okna. Jeśli chodzi o wady to zwraca się uwagę głównie na delikatne mechanizmy do ich obsługi. Mogą zostać uszkodzone jeśli zbyt gwałtownie spróbujemy je uchylić lub zamknąć.

Drugim rodzajem żaluzji są modele pionowe. Rzadko można znaleźć je w prywatnych domach. Znacznie częściej montuje się je w wysokich oknach, a więc głównie w biurowcach, sklepach i różnego rodzaju punktach usługowych. Dużą ich zaletą jest przede wszystkim to, że optycznie powiększają pomieszczenie oraz są bardzo łatwe i szybkie w montażu. W razie uszkodzenia lub poważnego zabrudzenia jednego z elementów, wystarczy go szybko zdemontować i wymienić. Są polecane dla alergików, ponieważ znacznie wolniej zbierają kurz, w porównaniu zwłaszcza do żaluzji poziomych. W ofercie rynkowej znajdziemy bardzo szeroką gamę kolorów i wzorów, więc w większości przypadków dopasowanie ich do konkretnego wnętrza nie jest żadnym wyzwaniem. Część osób zwraca uwagę na niewielką wadę jaką jest generowany przez lamele hałas, zwłaszcza w momencie otwartego okna i powiewającego wiatru.

Czy żaluzje drewniane są praktyczne?

Na przestrzeni ostatnich lat dużym zainteresowaniem cieszyły się głównie żaluzje aluminiowe. Dzisiaj coraz chętniej kupowane są te wykonane z drewna. Nie sposób nie zauważyć, że popularność swą zawdzięczają wysokiej estetyce wykonania. Żaluzje drewniane są po protu ładne i świetnie komponują się framugą okienną. Doskonale sprawdzają się do pomieszczeń urządzonych w stylu rustykalnym lub ekologicznym. Jeśli zostały prawidłowo zaimpregnowane to są niezwykle odporne na ekspozycję słoneczną i wilgoć. Jedyną istotną wadą jest ich waga. Są ciężkie, więc wymagają nieco więcej siły przy ich obsłudze manualnej.

Więcej o doborze żaluzji znajdziesz na stronie Beluno.