Olej do skrzyni biegów – jak go wybrać i co ile go wymieniać

Wielu kierowców zapomina o tym jak ważna jest wymiana oleju eksploatacyjnego w skrzyni biegów. Aby zwiększyć żywotność znajdujących się tam elementów i uniknąć kosztownej awarii, należy profilaktycznie wykonywać tą czynność zgodnie z zaleceniami producenta. Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni produkt, który zapewni maksimum ochrony dla delikatnych mechanizmów przekładni? W jaki sposób zaplanować jego wymianę? Podpowiadamy.

Jak dobrać olej do skrzyni biegów?

Najprostszym sposobem wyboru oleju do manualnej skrzyni biegów jest sugerowanie się zaleceniami producenta danego produktu. Szczegółowe informacje można znaleźć zarówno na opakowaniu, jak i w internecie. Warto także sugerować się oficjalnymi wytycznymi producenta auta. Poszczególne oleje, które używa się do skrzyń biegów charakteryzują się określoną normą na którą wpływa lepkość oraz klasa jakości wyrażoną za pomocą API. W książce serwisowej każdego auta można znaleźć dokładne zalecenia co do tych parametrów. Nie ma więc całkowicie sensu eksperymentować z produktami o innych właściwościach. Wszystko dlatego, że olej do przekładni jest traktowany jako integralna część przeniesienia napędu. Pod tym względem musi być więc rygorystycznie dopasowany pod kątem technicznym do konkretnego modelu auta.

Skrzynie biegów automatyczne są z roku na rok coraz nowocześniejsze. Ich elementy są mniejsze i lżejsze. Składają się one z wielu małych elementów podatnych na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo w środku panuje duże ciśnienie oleju podczas pracy, co ma istotny wpływ na delikatną elektronikę. Wybierając więc olej do automatycznego modelu skrzyni można zaobserwować dużo większą specjalizację producentów, a przy tym niewielki wybór produktów.

Jak często należy wymieniać olej w skrzyni biegów?

Olej w skrzyni biegów manualnej i automatycznej należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta auta. Jeśli nie mamy dostępu do takich informacji lub z jakiegoś powodu nie zostały one dostarczone z pojazdem, to warto korzystać z ogólnodostępnych wytycznych dla aut osobowych. Mówią one o tym, że średnio jego wymiana będzie potrzebna po przejechaniu około 100 tys. km dla skrzyni manualnej, a dla automatycznej około 60 tys. km. W przypadku małych przebiegów rocznych, należy wykonać tą czynność nie rzadziej niż raz na 6 lub 7 lat.

Ile powinno być oleju w skrzyni biegów?

Do manualnej skrzyni biegów wlewa się zwykle 1 lub 2 litry oleju. W przypadku automatycznych przekładni zużywa się go około dwa razy więcej. Zwłaszcza w przypadku, gdy wymianę przeprowadza się metodą dynamiczną, czyli przy uruchomionym silniku z użyciem specjalistycznego sprzętu. Więcej informacji znajdziesz na stronie filterland.pl