Za oczko wodne należy uznawać otwarty zbiornik wodny, który służy celom rekreacyjnym bądź estetycznym. Możemy w nim hodować ryby, różne odmiany roślin wodnych, a także relaksować się, tak samo jak w przypadku basenów. Posiadanie jednego i drugiego zbiornika wiąże się z cyklicznymi pracami porządkowymi. Jak zatem dbać o przydomowe baseny i oczka wodne? Podpowiadamy.
Jak zadbać o wodę w basenie?
Wszystkie niezbedne akcesoria do budowy oraz pielęgnacji oczka wodnego lub basenu znajdziesz na stronie Izomar.
Nic nie wpływa tak bardzo na wygląd naszego basenu, jak czysta i klarowna woda. Jej zmętnienie jest także głównym problemem, z którym często musimy się mierzyć. Najprostszym sposobem jest zastosowanie specjalnego środka, który przeznaczony jest do klarowania wody basenowej oraz do koagulacji zanieczyszczeń w wodzie. Potrzebną dawkę należy rozmieszać w czystym naczyniu z wodą, wlać do basenu i stosować co najmniej przez kilka dni aż do uzyskania efektu czystej wody. Preparaty tworzą zwykle “płatki” z zanieczyszczeń, które opadają na dno, mniejsze zatrzymają się natomiast w urządzeniu filtracyjnym.
Na linii wodnej basenu często pojawiają się tłuste osady i zestarzałe zabrudzenia. Aby im zapobiec, również są tworzone specjalne preparaty w formie silnego koncentratu. Są one bezpieczne dla folii basenowej, płytek ceramicznych czy innych tworzyw.
Jak dbać o oczko wodne?
Jeśli pozostawimy staw lub oczko wodne zupełnie bez opieki, ryzyko zwiększonego zanieczyszczenia jest bardzo prawdopodobne. Małe zbiorniki wodne zawierają różnego pochodzenia materie organiczne, które unoszą się na powierzchni, w toni oraz opadają na dno oczka. Aby było ono czyste, trzeba zastosować takie preparaty, które przyspieszą i usprawnią cykl przemiany materii. Na rynku dostępne są bakterie do oczek wodnych w tabletkach oraz proszku. Oba działają na podobnej zasadzie. Z powodzeniem poradzą sobie z zakwitającymi glonami, zredukują mętność w wodzie, a także oczyszczą dna z osadów, składających się z materii organicznej.
Niektóre z nich hamują także eutrofizację, czyli zarastanie zbiornika. Regularne dozowanie zapewnia więc wodzie równowagę podstawowych związków, takich jak azotany czy fosforany. Co ciekawe, można je z powodzeniem stosować także w stawach hodowlanych. Działanie bakterii do ich oczyszczania zwiększa klarowność wody i poprawia efektywne wykorzystanie karmy dla ryb. Bakterie do oczka wodnego dozuje się w ilości 10 g na każdy metr kwadratowy powierzchni lustra wody. Po pewnym czasie dostrzeżemy, że nasz zbiornik wolniej się zanieczyszcza i nie powstaje aż tyle glonów, jak wcześniej.