Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Sosnowiec

Przemysł budowlany musi posiadać odpowiednie wsparcie przy realizacji wykonywanych projektów. Mowa tu nie tylko o sprzęcie, który jest niezbędny, ale także o konkretnych surowcach chemicznych. Co się do nich zalicza? Wyjaśniamy poniżej.

Co to są surowce chemiczne?

Surowcami chemicznymi nazywa się organiczny lub nieorganiczny związek chemiczny. Ze względu na swoje różnorodne składy oraz właściwości surowce chemiczne wykorzystywane są w wielu dziedzinach życia, np. w farmacji, kosmetologii, do produkcji pasz, środków ochrony roślin, w branży spożywczej lub dla przemysłu. Wyróżnia się tutaj związki podstawowe oraz specjalistyczne.

Na czym polega przemysł budowlany?

Przemysł budowlany to po prostu budownictwo, czyli rodzaju działalności, polegającej na wznoszeniu obiektów budowlanych. Wykorzystuje się tu wiedzę teoretyczną z obszaru inżynierii lądowej oraz praktyczną. Zadaniem budownictwa jest przede wszystkim wznoszenie nowych obiektów. Jednak przemysł budowlany zajmuje się także modernizacją istniejących już budynków, odbudową i konserwacją.

Surowce chemiczne w budownictwie

W przemyśle budowlanym wykorzystuje się ogromną ilość surowców chemicznych. Znajdują się one przede wszystkim w produktach przeznaczonych do budowy. Z podstawowych należy wymienić: mrówczan wapnia, kwas winowy i biel tytanową.

Mrówczan wapnia budowlany składa się z soli kwasu mrówkowego oraz wapnia. Występuje zazwyczaj w postaci kryształków lub drobno zmielonego proszku. Ma zdolność do rozpuszczania się w wodzie. Jest związkiem nietoksycznym, przez co jest bezpieczny w użyciu. To jeden ze składników betonu i cementu, jako klej do płytek i glazury. Przez swoje właściwości znacznie przyspiesza proces twardnienia się betonu, dzięki czemu prace budowlane idą o wiele szybciej. Jest to niezwykle przydatne w okresie jesienno-zimowym, gdzie stopień wilgotności powietrza jest podwyższony.

Kwas winowy to organiczny związek chemiczny, który w swojej naturalnej postaci występuje w owocach. Znaleźć go można między innymi w winogronach, dzięki którym zawdzięcza swoją nazwę. Może występować w formie bezbarwnych kryształków bądź drobno zmielonego proszku. Jest bezwonny i posiada kwaskowaty posmak. W branży budowlanej używany jako opóźniacz, który występuje w cemencie i gipsie. Na tej stronie znajdziesz dystrybutora takich surowców http://oqema.pl/. Jest również przydatny w procesie czyszczenia powierzchni metalowych. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia, a przy tym nie narusza metalu. Dodatkowo poleruje, nie powodując zarysowań.

Biel tytanowa to nieorganiczny związek chemiczny, który jest jednym z podstawowych i najbardziej kosztownych substancji chemicznych do produkcji farb i tynków na całym świecie. Budownictwo wykorzystuje biel tytanową głównie do produkcji tynków oraz farb (jako pigment bielący). Ma jasny kolor, który odbija światło słoneczne, przez co bardzo często używa się go jako farba do pokryć dachowych i każdych innych powierzchni, które wystawiane są na działania promieni UV.

Wszystkie wymienione wyżej surowce chemiczne są łatwo dostępne na przykład w marketach budowlanych. Bez ich zastosowania przemysł budowlany nie ma prawa istnieć.

Przemysł budowlany a surowce chemiczne

1000 Znaków do wykorzystania