2019-06-17 |  kategoria: Kultura 15. Sosnowieckie Dni Literatury 2019 za nami
2019-06-17 |  kategoria: Kultura Mroczna trylogia M. Nighta Shyamalana w Mediatece
2019-06-17 |  kategoria: Kultura Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Mediatece

Czytaj więcej...

Uprzejmie informujemy, że w dn. 19 i 21 czerwca Filia nr 13 - Maczki (ul. Krakowska 26) będzie nieczynna. W dn. 21 czerwca 2019 nieczynne będą także Filia nr 11 - Ostrowy (ul. K.I. Gałczyńskiego 38) oraz Filia nr 18 - Juliusz (ul. Spadochroniarzy 6). Natomiast Filia nr 12 - Porąbka (ul. Zagórska 3) będzie nieczynna w dn. 21-30 czerwca 2019. Za utrudnienia przepraszamy.

Czytaj więcej...

„Listy do pałacu" Jorge Díaza w DKK

Fabuła czerwcowej lektury Dyskusyjnego Klubu Książki rozgrywa się w Hiszpanii w czasach pierwszej wojny światowej. Jorge Díaz – nazwany przez wydawcę hiszpańskim Remarque'iem, buduje akcję powieści wokół (znamiennych dla wszystkich bohaterów) wydarzeń zainspirowanych historycznymi faktami – zamachu w Sarajewie na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga i wybuchu pierwszej wojny światowej.

 • Uwaga policjantów w sposób szczególny skierowana na pieszych

  W związku ze wzrostem liczby zdarzeń z udziałem pieszych sosnowieccy policjanci w sposób szczególny zwracać będą uwagę na przejścia dla pieszych. To właśnie w ich obrębie notuje się najwięcej wypadków, których skutki bywają najbardziej tragiczne. Dlatego tez kierowcy łamiący przepisy i narażający bezpieczeństwo pieszych mogą się liczyć z tym, że wyciągane wobec nich konsekwencje będą tak surowe jak tylko pozwalają na to przepisy.

 • Zapraszamy na bieg im. J. Kuronia

  Komisariat V Policji w Sosnowcu, Rada Dzielnicy, MDK Kazimierz, Szkoła Podstawowa nr 32 im. Leona Kruczkowskiego w Sosnowcu, MOSIR Sosnowiec oraz Urząd Miasta Sosnowca zapraszają na Bieg Memoriałowy im. J. Kuronia, który odbędzie się 14 czerwca o godzinie 17:00 w Parku Miejskim im. Jacka Kuronia.

 • Uroczyste powitanie nowego Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Sosnowcu

  W dniu 13.06.2019 r w Komendzie Miejskiej Policji w Sosnowcu miała miejsce uroczysta Zbiórka. Jej celem było oficjalne powitanie powołanego przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztofa Justyńskiego w dniu 04.06.2019 r nowego Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Sosnowcu podinsp. Mariusza Łabędzkiego. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz miasta oraz instytucji współpracujących z Komendą Miejską Policji w Sosnowcu.

 • Na początek trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie – czym jest malarstwo 3D i czym ono się różni od zwyczajnego malowania na ścianie? Bo trzeba tutaj zaznaczyć, że malowanie w 3D stanowi wyzwanie dla artysty, szczególnie uwzględniając to, że musi on stworzyć swoje dzieło wielkoformatowe – z użyciem ściany. Z ogólnego punktu widzenia malarstwo 3D nie różni się niczym szczególnym od zwykłego malowania ściennego, tzw. muralu. Różnica dotyczy jednak innych technik malarskich, które mają tutaj uzasadnienie do zastosowania. Na płaskiej powierzchni powstaje mural 3D, ale istotną rolę odgrywa tutaj perspektywa, kontrast i odpowiednie użycie temperatury koloru dla uzyskania efektu trójwymiarowego.

  Dla osoby, która styka się po raz pierwszy z takim malunkiem może wywołać to pozytywny szok, ponieważ ludzkie oko zostaje „oszukane”, a cały malunek sprawia wrażenie trójwymiarowości. Ten efekt da się jednak uzyskać zwykle z jednego, zaplanowanego punktu w którym powinien znaleźć się widz.

  Malowanie w 3D nie jest metodą, która powstała w czasach nam współczesnych. Już z dawien dawna takie rodzaje graffiti 3D można było zaobserwować na fasadach budynków takich jak katedry lub pałace. Szczególnie ten sposób malowania w 3D rozwinął się w baroku. Po dziś dzień jest wciąż popularną metodą, która stanowi formę reklamy i sztuki.

  Nie każdy artysta, który wykonuje murale może wykazać się talentem do malowania w 3D. Konieczna jest znajomość optyki i perspektywy oraz odpowiedniego wyczucia, aby uzyskać zadowalający efekt. Przy powstawaniu murala 3D pracują odpowiednio wyszkoleni malarze i profesjonalni graficy. Do stworzenia graffiti 3D potrzebne są właściwe wyliczenia matematyczne i doskonała precyzja. Jeden, drobny błąd może spowodować, że dalsza część dzieła utraci właściwe odwzorowanie i wpłynie na jego odbiór. Artysta przy tworzeniu wykorzystuje metodę rozciągnięcia perspektywy, więc końcowy efekt sprawia wrażenie, że obiekty niemalże wychodzą poza sferę samego obrazu. Oczywiście jest to tylko efekt wizualny. Nie trzeba dodawać jak bardzo ważne jest to w aspekcie komercyjnym i jak bardzo zapada to w pamięć, stanowiąc interesującą alternatywę dla pozostałych form reklamy, jest to opisane w tym artykule.