Czytaj więcej...

Poemat Anthony'ego Cronina

5 grudnia 2018 w Zagłębiowskiej Mediatece spotkała się grupa pasjonatów literatury, tym razem wokół poematu Anthonego Cronina "Koniec współczesnego świata". Fragmenty utworu były czytane w języku angielskim, a także w przekładzie Małgorzaty Goraj-Bryll i Ernesta Brylla. Dzieło Cronina jest gęstym, lirycznym zapisem historycznym, złożonym z wydarzeń i obrazków obyczajowych. Spotkanie zakończyło się rozmową i wymianą refleksji na temat kolejnej epoki, którą już budujemy - postawą, czynami i kulturą.

Czytaj więcej...

Przekonaj się sam ;)

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni" - mówi chińskie przysłowie. Zagłębiowska Mediateka każdego dnia chętnie dzieli się takim ogrodem ze swoimi czytelnikami. By pozyskać nowych odbiorców i pokazać się mieszkańcom regionu z innej - być może nieznanej - strony, pracownicy wypożyczalni dla dorosłych nakręcili i udostępnili w mediach społecznościowych pierwszy filmik przeznaczony dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Dzięki umiejętnościom Patrycji - jednej z bibliotekarek Zagłębiowskiej Mediateki - która od kilku lat uczy się języka migowego w śląskim oddziale Polskiego Związku Głuchych, pokazaliśmy, że ludzie tu pracujący i książka łączą, a sosnowiecka Książnica to miejsce naprawdę dla każdego :) KLIK

Czytaj więcej...

Serdecznie zapraszamy!

13 grudnia 2018 o godz. 17.00 Instytut Zagłębia Dąbrowskiego i dział Zagłębiana zapraszają na ostatni w tym roku Zagłębiowski Czwartek, który odbędzie się w siedzibie Pałacu Schoena – Muzeum w Sosnowcu. Tym razem poświęcony on będzie zagłębiowskim zwyczajom bożonarodzeniowym. Prelekcję poprowadzi Dobrawa Skonieczna-Gawlik, etnolog, etnograf i kustosz w Muzeum Saturn w Czeladzi. Wstęp wolny.

2018-12-07 |  kategoria: Kultura Koncert kolędowy w Muzie

Zapytanie ofertowe

Przedmiotem niniejszego zapytania ofertowego jest przedstawienie oferty na usługę tankowania samochodów, pomp, sprzętu silnikowego oraz kanistrów za pomocą kart flotowych
na stacji/stacjach Wykonawcy w okresie od 01 stycznia 2019r. do 31 grudnia 2019r.

 • Mikołajki z sosnowiecką Policją

  W dniu wczorajszym funkcjonariusze Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji wraz z policjantem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu świętowali tegoroczne mikołajki.

 • Poszukujemy świadków zdarzenia

  Wydział Kryminalny KMP w Sosnowcu prowadzi postępowanie w sprawie pobicia, które miało miejsce w dniu 8 lipca 2018 r. około godziny 4.00 przy ul. 3 Maja w rejonie lokalu VIP. W załączeniu przesyłamy film na którym widać trzech sprawców pobicia. Zwracamy się z prośba o kontakt z referentem sprawy pod numerem telefonu 32 2961320, 2961280 lub mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wszystkie osoby, które mogą przekazać informacje pozwalające na identyfikację sprawców.

 • Kibicujemy bez przemocy - stadion to nie ring.

  W hali sportowej AKS Niwka z okazji Mikołajek drugi rok z rzędu funkcjonariusze Komisariatu Policji IV zorganizowali turniej piłki nożnej pod nazwą “Czerwona kartka - kibicujemy bez przemocy. Stadion to nie ring” dla uczniów szkół podstawowych z rejonu wskazanej jednostki organizacyjnej.

 • Aktualnie stale obserwujemy rosnące ceny benzyny i oleju napędowego, co powoduje wzrost zainteresowania samochodami, które zasilane są paliwami alternatywnymi. Zastosowanie innego rodzaju paliwa do zasilania samochodów jest jednym z kierunków zmian, który ma prowadzić do obniżenia kosztów eksploatacji oraz obniżenia emisji substancji szkodliwych. Auto gaz Katowice oferuje alternatywne rozwiązania zasilania silników benzynowych poprzez zamontowanie instalacji na gaz.

  Obecnie istnieje możliwość zastosowania pięciu generacji instalacji LPG, które różnią się sposobem podawania LPG do komory spalania oraz sterowania instalacją. Zależnie od rodzaju silnika dobiera się odpowiednią generację. Instalacje mieszalnikowe są najprostszymi instalacjami, natomiast bardziej skomplikowane są instalacje wtryskowe.

   

  Wtryskowe układy zasilania LPG:

  Układ zasilania LPG III generacji – zwany instalacją wtryskową umożliwiającą ciągły wtrysk gazu w fazie lotnej.

  Składa się z następujących elementów:

  • zaworu tankowania,
  • zbiornika gazu,
  • wielozaworu,
  • elektrozaworu gazowego,
  • reduktora-parownika,
  • dozatoru,
  • dystrybutora,
  • przełącznika rodzaju zasilania,
  • emulatora wtryskiwaczy,
  • sterownika elektronicznego,
  • katalizatora spalin,
  • sondy lambda.

  W instalacji LPG III generacji wykorzystywane jest wielopunktowe podawanie gazu LPG do układu dolotowego w pobliżu zaworów dolotowych. Takim rozwiązaniem znacząco zwiększono precyzję dawkowania w porównaniu z instalacjami LPG I i II generacji. Instalacja trzeciej generacji może być zastosowana w pojazdach wyposażonych w katalizator i sondę lambda.

  Układ zasilania LPG IV generacji zwany instalacją wtryskową umożliwiającą sekwencyjny wtrysk gazu w fazie lotnej.

  Składa się z następujących elementów:

  • zaworu tankowania,
  • zbiornika gazu,
  • wielozaworu,
  • elektrozaworu gazowego,
  • reduktora-parownika,
  • filtra fazy gazowej,
  • listwy wtryskiwaczy z czujnikami temperatury i ciśnienia gazu,
  • przełącznika rodzaju zasilania,
  • kalibrowanych dyszy,
  • sterownika elektronicznego,
  • katalizatora spalin,
  • sondy lambda.

  Układ LPG IV generacji szybko wyparł instalacje III generacji, ze względu na zastosowany ciągły wtrysk gazu na rzecz sekwencyjnego wtrysku gazu.

  auto gaz <a href=Katowice instalacja LPG" style="display: block; margin-left: auto; margin-right: auto;" />

  Układ zasilania LPG V generacji zwany instalacją wtryskową umożliwiającą sekwencyjny wtrysk gazu w fazie ciekłej.

  Składa się z następujących elementów:

  • zaworu tankowania,
  • zbiornika gazu,
  • pompy gazu z wielozaworem,
  • regulatora ciśnienia,
  • wtryskiwacza,
  • sterownika elektronicznego,
  • przełącznika rodzaju zasilania.

  W układzie zasilania V generacji gaz w fazie ciekłej jest tłoczony pompą, a nie jak w poprzednich generacjach przemieszcza się ze zbiornika do reduktora pod własnym ciśnieniem. Takie rozwiązanie powoduje, że nie zmienia się natężenie przepływu medium w zależności od temperatury zewnętrznej. Ważną innowacją w stosunku do poprzednich rozwiązań jest również powrót do zbiornika niewykorzystanej ilości LPG w stanie ciekłym. Instalacje LPG V generacji cechują się najbardziej precyzyjnym dawkowaniem. Ze względu na konstrukcje, sposób sterowania i wykorzystane sygnały sterujące najmniej precyzyjne sterowanie dawką LPG było w instalacjach I generacji natomiast najbardziej precyzyjne w instalacjach V generacji.

  W poprzednich generacjach LPG gaz przemieszcza się ze zbiornika do reduktora pod własnym ciśnieniem panującym w zbiorniku. W okresie zimowym przy minusowych temperaturach ciśnienie bywa tak niskie, że gaz nie dochodzi do silnika. W instalacji piątej generacji problem ten został wyeliminowany.

   Niska cena gazu obniża koszt eksploatacji samochodu osobowego, co umożliwia bardziej intensywne jego wykorzystanie. Ponadto paliwa gazowe charakteryzują się znacznie niższą emisją toksycznych składników spalin, tym samym są bardziej przyjazne dla środowiska. Należy zatem spodziewać się, że im nowocześniejsza konstrukcja tym powinna być bardziej ekologiczna.

  Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, próchnica to choroba. Wywołują ją przede wszystkim bakterie, które żyją, rozwijają się i rozmnażają dzięki osadowi nazębnemu. W ujęciu medycznym, próchnica polega na deminaralizacji oraz rozpadzie preotelitycznym twardych tkanek zęba. Nieleczona może doprowadzić do zapalenia miazgi zęba i spowodować jej martwicę. Dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie próchnicy i zwalczanie jej w początkowych stadiach rozwoju choroby.

  Więcej na temat przyczyn oraz rodzajów próchnicy powie nam Pan Paweł, dentysta Tarchomin, który leczeniem ubytków próchniczych zajmuje się na co dzień.

  Naturalna skłonność do próchnicy

  Każdy dentysta powie nam, że w naszym trybie życia i odżywiania skłonność do próchnicy jest czymś całkowicie normalnym i nie ma w cywilizowanym świecie człowieka, który nie miałby problemów z ubytkami. W przypadku zwyczajnej naturalnej skłonności do próchnicy zmiany próchnicze dotykają zębów trzonowych, najczęściej można je więc zaobserwować się w bruzdach trzonowców i dołkach anatomicznych. W przypadku średniej skłonności do próchnicy, zmiany rozwijają się na stycznych zębów trzonowych i przedtrzonowych, zaś w przypadku dużej podatności na chorobę próchnica atakuje także zęby przednie, które są zazwyczaj wolne od ubytków.

  dentysta Terchomin o próchnicy u dzieci i dorosłych

  Rodzaje próchnicy

  Czekając na Pana Doktora w poczekalni przed jego gabinetem w miejscowości Tarchomin, natknęliśmy się na ulotkę propagującą profilaktykę przeciwpróchniczą. Autorzy ulotki wymienili tam cztery rodzaje próchnicy, o których nieco więcej powiedział nam dentysta.

  Próchnica ostra

  To odmiana próchnicy, która – jak pokazują najnowsze badania – dotyka przede wszystkim osoby młode, u których szkliwo jest słabo zmineralizowane, a część zęba nazywana zębinom ma szerokie kanaliki, które stwarzają dogodny dostęp dla bakterii. Próchnica ostra, jak sama nazwa wskazuje, rozwija się bardzo szybko.

  Próchnica przewlekła

  Próchnica przewlekła to dolegliwość przede wszystkim osób dorosłych. Charakteryzuje ją powolny przebieg, który jest wynikiem odkładania się zębiny wtórnej odpowiadającej za spowolnienie procesu próchnicowego.

  Próchnica zatrzymana

  Próchnica zatrzymana to choroba, która w wyniku niewyjaśnionych przyczyn nagle uległa zatrzymaniu, dotyczy to przede wszystkim zmian wynikających z postępowania próchnicy przewlekłej. Powodem zatrzymania próchnicy mogą być m.in. bardziej efektywne zabiegi higieniczne, które pacjent wdrożył.

  Próchnica kwitnąca

  Ostatnią odmianą próchnicy wyszczególnioną na ulotce była próchnica kwitnąca. Jak dowiedzieliśmy się od Pana Doktora to próchnica obejmująca wiele zębów jednocześnie, i to w miejscach, które zazwyczaj są od niej wolne. Wśród potencjalnych przyczyn próchnicy pierwotnej wymienia się m.in.: nieprawidłową higienę jamy ustnej, jedzenie dużych ilości słodyczy, zmniejszone wydzielanie śliny lub wrodzone wady budowy zębów. Poza standardowymi dolegliwościami, ubytki powstające w wyniku próchnicy kwitnącej są rozległe i wrażliwe na szereg bodźców zewnętrznych.

  Obok wymienianych w ulotce rodzajów próchnicy stomatolodzy wyróżniają jeszcze próchnicę pierwotną i wtórną. Ta druga to zmiany próchniczne będące wynikiem błędów popełnionych przez lekarza podczas leczenia zęba, a więc opracowania ubytku oraz rodzaju zastosowanego wypełnienia. Próchnica pierwotna to samoistny proces, który postępuje na skutek wskazanych powyżej czynników.

  Czy wczesne wykrycie zmian próchnicznych ma znaczenie?

  Dobrą praktyką jest chodzenie na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego przynajmniej raz na sześć miesięcy. Praktyka ta nie wzięła się znikąd – i bez wizyt kontrolnych dobrzy stomatolodzy mają ręce pełne roboty. Zadaniem kontroli jest wykrycie ewentualnych zmian próchnicznych oraz ich szybka eliminacja, bo to od niej zależy zachowanie bądź też utrata zęba. Nieleczona próchnica może prowadzić do zapalenia miazgi zębowej, a stąd już prosta droga do martwicy zęba i jego późniejszej ekstrakcji. Dlatego co półrocznych wizyt w gabinecie dentystycznym nie należy ignorować i odkładać w nieskończoność.

  Prawda jest taka, że z roku na rok Polacy zarabiają więcej. Oznacza to, że mogą sobie pozwolić na więcej przyjemności. Nic więc dziwnego w tym, że coraz większa liczba inwestorów budujących domy jednorodzinne dla siebie i swoich najbliższych rozważa możliwość zaprojektowania i wykonania domowego SPA – przestrzeni, w której wszyscy domownicy niezależnie od wieku będą mogli odpocząć i się zrelaksować, jednocześnie przyjemnie spędzając czas. Jednym z pomysłów na organizację takiego spa są minibaseny, które możemy zainstalować bezpośrednio pod gołym niebem lub pod zadaszeniem, gdzie zaplanowaliśmy już basen pływacki. Drugim z pomysłów na domowe spa jest profesjonalna wanna z hydromasażem, którą możemy zainstalować w pokoju kąpielowym, tworząc tym samym niezwykle ekskluzywną i prywatną strefę relaksu dla poszczególnych domowników.

  Na co się zdecydować? Który z pomysłów na domowe SPA okaże się bardziej funkcjonalny dla Ciebie i Twojej rodziny? Poniżej garść argumentów przemawiających za poszczególnymi rozwiązaniami oraz szczypta inspiracji.

  Wanna SPA w pomieszczeniu kąpielowym

  Pomieszczenie kąpielowe to najczęściej duża łazienka z oknem, w której obok standardowej kabiny prysznicowej zmieścić można właśnie dużą wannę oraz toaletkę, i nie tylko… Decydując się na wannę SPA z hydromasażem i szeregiem dodatkowych funkcjonalności właśnie w pokoju kąpielowym kreujemy przestrzeń do odpoczynku i relaksu przede wszystkim dla dorosłych domowników. Dzieci z pewnością będą chciały od czasu do czasu skorzystać z ciepłej kąpieli, ale nie będzie to dla nich aż taka frajda, jak możliwość zanurzenia się w ciepłej wodzie na zewnątrz domu.

  wanna z hydromasażem minibasen w domu

  W zależności od rozmiaru oraz zagospodarowania pomieszczenia kąpielowego, możemy się zdecydować na standardową jednoosobową wannę z dyszami wodnymi do hydromasażu lub bardziej zaawansowane technologicznie kilkuosobowe jacuzzi z dodatkową funkcją ozonowania wody i terapią kolorami. To drugie urządzenie umożliwi nam zbiorowe korzystanie z jacuzzi, co – biorąc pod uwagę specyfikę atmosfery panującej w łazience (pokoju kąpielowym) – może nie przynieść pożądanego rezultatu. Dlatego jeśli chcemy, aby jacuzzi stało się formą zbiorowego relaksu całej rodziny, jak również pretekstem do wspólnej zabawy w wodzie, powinniśmy rozważyć wybór minibasenu ogrodowego.

  Minibasen w ogrodzie

  Obecnie baseny ogrodowe z jacuzzi są wyposażone dokładnie w takie same funkcje, jak jacuzzi przeznaczone od użytkowania w pomieszczeniach – możemy wybrać prosty model z dyszami do hydromasażu oraz funkcją podgrzewania wody lub bardziej złożone rozwiązanie z elektronicznym sterowaniem, z funkcją ozonowania wody i podświetleniem, które dodatkowo uatrakcyjni kąpiele, zwłaszcza te zażywane po zmroku.

  Jeśli wiemy, że z minibasenu będą korzystały dzieci, a nie do końca przekonują nas gorące na zewnątrz, zwłaszcza poza sezonem letnim, warto zastanowić się nad umieszczeniem jacuzzi w swoistej „dobudówce”, która zimą zapewnia ciepło, a latem umożliwia korzystanie z atrakcji wodnych niemal na wolnym powietrzu – doskonałym rozwiązaniem są tutaj szerokie przeszklone drzwi, dzięki którym cały czas czujemy się, jakbyśmy użytkowali minibasen na zewnątrz, choć temperatura w pomieszczeniu jest zdecydowanie bardziej optymalna. Basen z jacuzzi może także stanowić doskonałe uzupełnienie dla basenu pływackiego, dzięki czemu cała rodzina będzie mogła przyjemnie spędzać czas w jednym pomieszczeniu.

  Wanna SPA i minibasen

  Najoptymalniejszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z obydwu opcji, a więc instalacja wanny z hydromasażem w pokoju kąpielowym, a minibasenu z jacuzzi w ogrodzie. W ten sposób zależnie od nastroju będziemy mogli wybrać formę relaksu, jaka będzie nam najbardziej odpowiadać – odprężenie w zaciszu łazienki lub zabawę z pozostałymi domownikami w ogrodowym basenie z jacuzzi.

  Czytaj więcej...

  W piątek 7 grudnia!

  W Sosnowcu Mikołaj ponownie otworzy swoją manufakturę. Poczujemy magię świąt i podejrzymy elfy, jak uwijają się, aby zdążyć z przygotowaniami do tego magicznego czasu. Dzieciaki będą miały mnóstwo atrakcji. Tego dnia wesprzemy też sosnowieckie schronisko. Manufaktura Świętego Mikołaja do Sosnowca zawita po raz trzeci – 7 grudnia, od godz. 14.00 do 20.00. W imprezie wezmą udział również elfy z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu.

  Czytaj więcej...

  Opowieść o Zagłębiu

  Zagłębiana – dział regionalny Zagłębiowskiej Mediateki zaprasza na ostatnie w tym roku regionalne spotkanie autorskie. Tym razem naszym gościem będzie Magdalena Okraska, a na spotkaniu promowana będzie jej książka „Ziemia Jałowa. Opowieść o Zagłębiu". Jest to zapadający w pamięć reportaż o czasach transformacji i tego, co z niej zostało na naszym terenie. Zagłębie Dąbrowskie jest więc tytułową ziemią jałową, ziemią niczyją, gdzieś pomiędzy Śląskiem a Małopolską. Rozmowę poprowadzi Magdalena Boczkowska. Zapraszamy w poniedziałek 17 grudnia 2018 o godz. 18.00 do Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Wstęp wolny.

  Czytaj więcej...

  Już 15 grudnia!

  W sobotę 15 grudnia 2018 od godz. 15:00 zapraszamy na żywą lekcję historii teatru XX wieku oraz spotkanie dotyczące publikacji o aktorach Teatru Zagłębia. Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Aktorstwo. Historia w praktyce" odbędzie się w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11. Wstęp wolny. Czy teatr się starzeje, a techniki aktorskie zmieniają? Czy gdyby Helena Modrzejewska urodziła się dzisiaj, zrobiłaby wielką hollywoodzką karierę? Aktorzy Teatru Zagłębia w Sosnowcu po raz pierwszy tak otwarcie opowiedzą o swojej pracy, ale też o modach i ich przemijaniu...

  2018-12-05 |  kategoria: Wiadomości <a href=Sosnowiec podpisał deklarację przystąpienia do międzynarodowej platformy NAZCA" title="Sosnowiec podpisał deklarację przystąpienia do międzynarodowej platformy NAZCA" width="72" height="72" />
  2018-12-05 |  kategoria: Wiadomości <a href=Sosnowiec podpisał deklarację przystąpienia do międzynarodowej platformy NAZCA" title="Sosnowiec podpisał deklarację przystąpienia do międzynarodowej platformy NAZCA" width="72" height="72" />
  2018-12-05 |  kategoria: Wiadomości <a href=Sosnowiec podpisał deklarację przystąpienia do międzynarodowej platformy NAZCA" title="Sosnowiec podpisał deklarację przystąpienia do międzynarodowej platformy NAZCA" width="72" height="72" />