• Lubował się w whisky

  Sosnowieccy policjanci zwalczający przestępczość przeciwko mieniu ustalili tożsamość sprawcy serii kradzieży sklepowych, do jakich dochodziło od sierpnia 2019 r. na obszarze całego Śląska. Łupem 29-letniego mężczyzny najczęściej padały drogie alkohole, a szczególnie whisky. Łączna wartość skradzionych towarów, to kilka tysięcy złotych. Podejrzany został zatrzymany w Siemianowicach Śląskich.

 • 2020-02-21 |  kategoria: Kultura „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” jadą do Olsztyna!
  2020-02-21 |  kategoria: Kultura Kolejne wyróżnienie dla Teatru Zagłębia
  2020-02-21 |  kategoria: Kultura Edukacyjny koncert familijny
  2020-02-21 |  kategoria: Kultura
 • Działania SMOG- podsumowanie

  19 lutego w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzili ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „SMOG”. Funkcjonariusze zwracali uwagę na pojazdy, których stan techniczny wskazywał na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego. Sosnowieccy policjanci również włączyli się do działań.

 • Seryjny złodziej whisky zatrzymany

  Sosnowieccy policjanci zwalczający przestępczość przeciwko mieniu ustalili tożsamość sprawcy serii kradzieży sklepowych, do jakich dochodziło od sierpnia 2019 r na terenie całej aglomeracji śląskiej. Łupem 29-letniego mężczyzny najczęściej padały drogie alkohole, a szczególnie whisky. Łączna wartość skradzionych towarów to kwota prawie 5000 zł. Podejrzany został zatrzymany w Siemianowicach Śląskich.

 • Świadek powstrzymał pijanego kierowcę przed dalszą jazdą

  Sosnowieccy policjanci wykonywali wczoraj czynności po kolizji, jaką nietrzeźwy kierowca spowodował na skrzyżowaniu ulic Grota Roweckiego i Mireckiego. Pieszej kobiecie w ostatniej chwili udało się uskoczyć spod kół, kiedy kierowane przez niego auto wjechało na chodnik. Uszkodzony został również uliczny znak. Pijanego ujął świadek zdarzenia i przekazał policjantom.

 • Co zrobić z kłopotliwym kredytem we frankach szwajcarskich?

  Kredyt we frankach szwajcarskich miał być szansą dla osób, które nie posiadały wystarczającej zdolności kredytowej, by zaciągnąć kredyt złotówkowy. Aktualnie jest dużym problemem, a to z uwagi na wzrost wysokości zarówno salda, jak i rat kredytowych. Gdzie pomocy mogą szukać osoby posiadające tzw. kredyty frankowe?

  Kredyty we frankach szwajcarskich – jak zaczął się kredytowy boom?

  Po wejściu Polski do Unii Europejskiej popyt na nieruchomości zaczął lawinowo rosnąć, a banki zaczęły – obok kredytów złotówkowych – proponować również kredyty we frankach szwajcarskich, które jednak nie miały wiele wspólnego z klasycznymi kredytami walutowymi. Umacniająca się złotówka szybko doprowadziła do tego, że wiele osób zaczęło postrzegać kredyty we frankach szwajcarskich jako tani produkt finansowy – dla nich stawka LIBOR była korzystniejsza niż w przypadku kredytów złotówkowych.

  – W latach 2005-2009 udzielono najwięcej kredytów indeksowanych (waloryzowanych) do waluty obcej i kredytów denominowanych w walucie obcej – mówi Kamil Radkiewicz z Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni na stronie https://radkiewicz.net.pl/. To właśnie te kredyty budzą dziś największe wątpliwości – wielu kredytobiorców głośno mówi o tym, że zostali przez pracowników banków wprowadzeni w błąd i nie podpisaliby umowy, gdyby byli świadomi ryzyka walutowego.

  Ważne dla frankowiczów orzeczenie TSUE

  Rosnące zadłużenie frankowiczów spowodowane wzrostem kursu franka szwajcarskiego doprowadziło do tego, że wielu z nich zaczęło szukać pomocy. W dniu 3 października 2019 r. w sprawie kredytów frankowych wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  – Orzeczenie TSUE jest korzystne zarówno dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt indeksowany do waluty obcej, jak i tych, którzy skorzystali z kredytu denominowanego w walucie obcej. Szansę na zmianę warunków spłaty kredytu mają klienci, w umowach których znalazły się klauzule niedozwolone – pisze Kamil Radkiewicz z Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni. Orzeczenie TSUE dla wielu kredytobiorców okazało się punktem zwrotnym w dochodzeniu swoich roszczeń na drodze sądowej.

  Wyrok TSUE nie oznacza jednak automatycznej zmiany zapisów w umowach podpisanych z bankami. Każda sprawa jest inna, a nawet drobne różnice w umowach mogą przełożyć się na rozstrzygnięcie sądu i dlatego tak istotne jest indywidualne podejście do każdej sprawy. Jako że banki nie są zainteresowane polubownym załatwieniem sprawy, a pozwy zbiorowe nie przyniosły jak dotąd oczekiwanych przez kredytobiorców rezultatów, najbardziej optymalnym sposobem dochodzenia swoich praw jest wystąpienie przez kredytobiorcę indywidualnie z pozwem.

  kredyty we frankach szwajcarskich

  Frankowicze – gdzie szukać pomocy?

  Z danych zgromadzony w BIK wynika, że w czerwcu 2019 r. w Polsce było 15,24 mln kredytobiorców, z czego 5,2 proc. (niecałe 800 tys. osób i 458,83 tys. umów kredytowych) z nich to kredytobiorcy frankowi. To właśnie ta grupa klientów odczuła uwolnienie przez Narodowy Bank Szwajcarii kursu franka szwajcarskiego, które miało miejsce w styczniu 2015 r. Orzeczenie TSUE z dnia 3 października 2019 r. jest dla nich szansą na zmianę warunków, na jakich będą spłacać zaciągnięty kredyt.

  Gdzie frankowicze mogą szukać pomocy? Jak upewnić się, że w umowie znajdują się klauzule niedozwolone? Kredytobiorcy, którzy nie czują się na siłach w przeanalizowaniu zapisów znajdujących się w umowie, mogą skorzystać z pomocy rzeczników konsumentów działających na terenie całego kraju. W ten sposób mogą otrzymać bezpłatną poradę. Gdy zdecydują się dochodzić swoich roszczeń przed sądem, powinni skontaktować się z kancelarią prawną, która specjalizuje się w prowadzeniu procesów z bankami, i co równie ważne, ma już na swym koncie wygrane procesy z bankami. Adwokat bądź radca prawny z kancelarii prawnej ustali z klientem zakres roszczeń i sformułuje pozew. Dla wielu osób wsparcie profesjonalnego pełnomocnika jest też nieocenione jeszcze przed rozpoczęciem batalii sądowej, choćby z uwagi na konieczność przeprowadzenie rzetelnej analizy umowy kredytowej celem oceny zasadności prowadzenia w danym przypadku procesu z bankiem.

  Dobrą wiadomością dla wszystkich frankowiczów powinno być to, że po wyroku TSUE w polskich sądach zapada coraz więcej orzeczeń korzystnych dla kredytobiorców. Dotyczą one zarówno stwierdzenia nieważności zawartych umów kredytowych, jak i tzw. odfrankowienia umowy kredytowej, czyli likwidacji klauzuli indeksacyjnej i doprowadzenia do sytuacji, jakby umowa kredytu od początku dotyczyła kredytu złotowego z oprocentowaniem według stopy LIBOR.

  2020-02-20 |  kategoria: Kultura
  2020-02-20 |  kategoria: Kultura Wyjątkowa projekcja niemego filmu „Pies Baskerville’ów” z muzyką Artura Rumińskiego na żywo!
  2020-02-20 |  kategoria: Kultura Kolejny książkomat dla sosnowieckiej Biblioteki - tym razem w Niwce
  2020-02-20 |  kategoria: Kultura Jubileusz 20-lecia Instytutu Mikołowskiego
 • Sosnowieccy kryminalni zatrzymali dwoje stręczycieli

  Sosnowieccy policjanci zajmujący się zwalczaniem handlu ludźmi zatrzymali dwoje obywateli Ukrainy - 31-letnią kobietę oraz 35-letniego mężczyznę - którzy ułatwiali i organizowali uprawianie prostytucji przez kobiety pochodzące z ich kraju. Zamieszczanie ogłoszeń w internecie, organizowanie spotkań oraz, oczywiście, partycypowanie w zyskach to czyny, za które zatrzymani usłyszeli już zarzuty.

 • Sosnowieccy wywiadowcy zatrzymali dwóch złodziei z łupem

  Sosnowieccy wywiadowcy zatrzymali wczoraj dwóch mężczyzn, którzy, jak się okazało, mieli przy sobie skradzione godzinę wcześniej w Dąbrowie Górniczej towary. Perfumy o wartości blisko 900 zł wrócą do prawowitego właściciela. Czujność policjantów obudziły nienaturalnie wypchane kurtki sprawców.