Jaką myjkę ciśnieniową kupić? Najważniejsze parametry

Choć za oknem pogoda wciąż potrafi płatać figle, sezon prac porządkowych przy domu i w ogrodzie możemy uznać za rozpoczęty. Jednym z urządzeń, które niewątpliwie przydaje się w każdym domu, jest myjka ciśnieniowa. Ma ona szerokie zastosowanie, więc z pewnością nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Jaką myjkę ciśnieniową kupić? Na co zwrócić uwagę, zanim dokonamy wyboru konkretnego modelu?

Myjki ciśnieniowe – czym są i jakie mają zastosowanie?

Myjki ciśnieniowe od lat sprawdzają się w wielu zastosowaniach – zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich. Zawdzięczają to przede wszystkim swojej skuteczności. Myjka podpinana jest do kranu przy użyciu węża ogrodowego. Za pomocą specjalnej pompy wytwarza natrysk pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu w zabrudzoną powierzchnię uderza z dużą prędkością skoncentrowany strumień, który dokładnie i szybko czyści brud – bez potrzeby używania detergentów. W jakich zastosowaniach sprawdzą się myjki? Przede wszystkim do czyszczenia ścieżek i chodników z kostki brukowej, podjazdów, elewacji, samochodów, rowerów, a nawet szyb i okien. Za ich pomocą wyczyścimy też taras z deski, a nawet komplet mebli ogrodowych czy przydomowy plac zabaw. To również niezbędne urządzenie we wszelkiego rodzaju warsztatach.

Jaką myjkę ciśnieniową kupić, by nie tylko długo nam służyła, ale przede wszystkim była skuteczna i spełniła nasze oczekiwania?

Rodzaje myjek ciśnieniowych

Podobnie jak w przypadku wielu urządzeń ogrodowych, takich jak kosiarki czy dmuchawy, również tutaj możemy wyróżnić trzy główne rodzaje myjek – spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. Te pierwsze wykorzystywane są zazwyczaj w cięższych warunkach, np. na placach budowy. Ich zaletą jest duża wydajność, a także mobilność, jednak wymagają one większych nakładów kosztów – zarówno jeśli chodzi o samą cenę urządzenia, jak i koszty eksploatacyjne. Myjki ciśnieniowe elektryczne są chętniej wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Możemy je podpiąć do każdego gniazdka, są bardzo proste w obsłudze i tańsze w utrzymaniu. Ostatnim rozwiązaniem są myjki akumulatorowe. Podobnie jak w przypadku spalinowych, możemy zabrać je wszędzie. Są jednak mniej wydajne i zwykle mają mniejsze ciśnienie.

Jaką myjkę ciśnieniową kupić? Kluczowe parametry

Wśród najważniejszych parametrów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze myjki, wymienia się przede wszystkim ich moc oraz ciśnienie robocze. Można powiedzieć, że parametry te są ze sobą powiązane. Jak wiadomo, im wyższa moc i ciśnienie, tym lepsza wydajność, a urządzenie szybciej i lepiej poradzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. Jeśli chodzi o domowe zastosowania w zupełności wystarczy nam myjka z mocą 1200-1600 W. Takie urządzenie najczęściej pracuje pod ciśnieniem 130 bar, które będzie optymalne do usuwania brudu z chodnika, elewacji czy do mycia różnych sprzętów. Ważne, by wysokość ciśnienia mieściła się w zakresie od 60 do 180 bar. Dla bardziej profesjonalnych zastosowań sprawdzi się urządzenie o mocy ok. 3000 W.

Wydajność tłoczenia to równie istotna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Parametr ten informuje o ilości wody, jaką jest w stanie przetłoczyć urządzenie w określonym czasie. Najlepiej, by wynosiła ona od 300 do 600 litrów wody na godzinę. Przy okazji wody warto też wspomnieć o jej temperaturze – standardowo może mieć ona od 40 do 60 stopni. Są jednak i urządzenia, które podgrzewają wodę do 90 stopni, jednak wiążą się również z dużo wyższym zużyciem prądu.

Inne kwestie, które warto rozważyć przed zakupem myjki

Jakie kwestie są jeszcze warte rozważenia przed zakupem konkretnego sprzętu? Przede wszystkim długość węża oraz waga sprzętu, które wpływają bezpośrednio na komfort i wygodę korzystania z myjki. Sprawdźmy też, jakie końcówki posiada w zestawie wybrana myjka, by poszerzyć możliwości jej zastosowania. Istotna może być też obecność pojemnika na detergent, który będzie przydatny np. podczas mycia samochodu.

Jeśli już wiemy, jakie są najważniejsze parametry myjek, pozostało nam już tylko wybrać konkretny model, dopasowany do naszych potrzeb.