Księgi rachunkowe – kto ma obowiązek ich prowadzenia?

Każdy przedsiębiorca w Polsce – niezależnie od tego, czy mówimy o osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, czy właścicielu dużej korporacji, jest zobowiązany do ewidencjonowania transakcji gospodarczej. Dla wielu osób wystarczającym rozwiązaniem będzie księgowość uproszczona, jednak niektóre firmy muszą prowadzić pełną księgowość, czyli księgi rachunkowe.

Pełna księgowość e-commerce – kto musi prowadzić księgi rachunkowe?

Pełna księgowość jest rozwiązaniem, na które może zdecydować się każda firma. Jednak niektóre przedsiębiorstwa zgodnie z art. 2 ustawy o rachunkowości są zobligowane do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Są to m.in. spółki:

  • z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • akcyjne,
  • komandytowe,
  • komandytowo-akcyjne.

Ponadto do podmiotów, które muszą prowadzić pełną księgowość, zalicza się również wszystkie firmy, które w poprzednim roku obrotowym osiągnęły przychody w wysokości 2 000 000 euro. W takich okolicznościach forma działalności gospodarczej nie ma znaczenia.

Czy uproszczona księgowość dla sklepu internetowego jest możliwa?

Oczywiście, że tak! Uproszczona księgowość dla sklepu internetowego jest możliwa, jeśli przedsiębiorca działa jako JDG lub spółka cywilna, jawna lub partnerska. Oczywiście uproszczona księgowość e-commerce musi zostać przekształcona w pełną, jeśli przychody firmy przekraczają wskazany wyżej limit.

Warto jednak pamiętać, że choć pełna księgowość w e-commerce nie jest obowiązkiem, może być przydatna. Umożliwia ona pełne prowadzenie przychodów i rozchodów, co pozwala zidentyfikować źródła ograniczonej płynności.

Usługi księgowe – biuro rachunkowe czy księgowa na etat?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy tutaj od wielkości sklepu, liczby transakcji oraz ich specyfiki. W przypadku małych sklepów zatrudnianie księgowej na etat może jednak być nieopłacalne i wówczas lepiej postawić na biuro rachunkowe specjalizujące się w obsługiwaniu firm z sektora e-commerce. Przykładem może być biuro Solidna Księgowa, z którego ofertą można się zapoznać w tym miejscu: https://solidnaksiegowa.com/oferta/ksiegowosc-sklepu-internetowego/.

Biuro księgowe Solidna Księgowa – wybierz najlepiej

Biuro księgowe Solidna Księgowa z Krakowa zapewnia wysokiej jakości obsługę dla firm z sektora e-commerce – niezależnie od tego, czy chodzi o księgowość uproszczoną, czy księgi rachunkowe. Co więcej, jak możesz przeczytać na stronie https://solidnaksiegowa.com/, firma oferuje też księgowość online, podczas której współpraca przebiega w całości zdalnie. Usługi księgowe z tego krakowskiego biura to gwarancja spokoju i zadowolenia!