Wiele konstrukcji inżynierskich opiera się na profilach. Z uwagi na rosnące wymagania oraz standardy obowiązujące w branży, przepisy stają się coraz bardziej restrykcyjne. Wymaga się dokładności, a w wielu projektach wykorzystywane są profile o złożonych kształtach. Aby dostosować produkt początkowy, do wymagań projektantów należy zdecydować się na cięcie laserowe. Jakie są jego zalety? Kiedy się je wykonuje?
Cięcie laserem - precyzyjna metoda obróbki
Cięcie laserem to sposób otrzymywania precyzyjnego kształtu blachy, profilu lub innych elementów konstrukcyjnych. Podczas wykonywania cięcia dany materiał ulega rozdzieleniu poprzez proces topnienia. Następnie dochodzi do odparowania czy zastosowaniu wiązki laserowego promienia. Pozwala to na otrzymywanie gładkich końców, przez co profile nie wymagają dalszej obróbki. Metoda cięcia laserem jest nie tylko szybka, ale również efektywna. Można zaoszczędzić czas oraz przetwarzany materiał, co bezpośrednio przekłada się na czynniki ekonomiczne. Samo cięcie laserem można zdefiniować jako proces rozdzielania technicznego przy użyciu odpowiednich narzędzi.
Za pomocą lasera można ciąć różne profile. To najbardziej precyzyjna metoda dostępna na rynku, która daje najlepsze efekty. Finalnie profile zyskują oczekiwany kształt, dlatego są odpowiednie do różnych zastosowań. Jakość określa się poprzez pomiary geometryczne kształtu krawędzi i powierzchni cięcia. Często wykonuje się także dodatkowe badania mechaniczno-metaloznawcze, aby cięcie było wykonane według odpowiedniego standardu i na najwyższym poziomie.
Z uwagi na zastosowanie profesjonalnego czynnika tnącego, osiągana jest ponadprzeciętna precyzja. Gorący promień lasera i gaz techniczny sprawiają, że dokładność wiązki sięga nawet 0,009 mm. Powtarzalność całego procesu powoduje, że w trakcie cięcia powstaje znikoma ilość odpadów poprzemysłowych. Otrzymywany jest natomiast regularny kształt w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki temu zakres czynności można skalować, w zależności od potrzeb i wymagań danego zakładu.
Biorąc pod uwagę charakterystykę tej metody, cięcie laserem profili ma następujące zalety:
- Pozwala na uzyskanie elementów dopasowanych do wymagań projektowych
- Wycinane otwory mogą mieć dowolne kształty
- Rozwiązanie to można skalować, w zależności od wymagań
- Cięcie nie wymaga dalszej obróbki
- Czas produkcji jest skrócony poprzez komputerowe przygotowanie całego projektu
Cięcie blach laserem - dokładność i szybkość
Cięcie laserem daje szeroki zakres możliwości, zwłaszcza w przypadku blachy. Wiązka uderza w daną powierzchnię, która jest silnie rozgrzewana, aż do momentu jej stopienia. Dzięki nadanej wcześniej geometrii każdy proces jest dokładny, a materiał dzielony. Aby móc wykonywać cięcie laserowe, niezbędny jest gaz techniczny. Zdaniem ekspertów to najskuteczniejsza dostępna metoda minimalizującą zagniecenia i zniekształcenia. Laserem można ciąć niemal wszystkie materiały wykorzystywane w obróbce przemysłowej. W przypadku blachy, można dokonywać bardzo precyzyjnych cięć na poziomie od 0,2 do 30 mm. Z uwagi na tę dokładność laser jest popularnym wyborem przy pracach inżynierskich. Poszczególny detal może być przycięty z dokładnością sięgającą 0,001mm.
Cięcie laserowe gwarantuje najwyższy standard obróbki. Ponadto znajduje zastosowanie w wielu branżach, szczególnie w przypadku restrykcyjnych wymagań. Dopasowanie do standardu jest kluczowe w projektach inżynierskich. Uzyskanie pożądanego kształtu będzie możliwe przy zachowaniu dedykowanych parametrów. Co istotne, w porównaniu do innych metod, cięcie za pomocą lasera ogranicza straty materiału, a obrabiany element nie musi być ponownie poddawany obróbce. Co więcej, ograniczone zostają straty materiału.