Jak obornik granulowany użyźnia glebę?

Decydując się na uprawę rozmaitych gatunków roślin, drzew czy krzewów owocowych, ziół, a także warzyw musimy zadbać o ich właściwą pielęgnację, przygotowanie podłoża czy nawożenie. Jeśli zależy nam na stosowaniu produktów ekologicznych i naturalnych, postawmy na obornik granulowany. Dlaczego jeszcze warto go wybrać?

Obornik granulowany – charakterystyka

Obornik granulowany to naturalny nawóz organiczny pochodzenia zwierzęcego. Jest wygodny w zastosowaniu, skuteczny w działaniu i nadaje się do zastosowania zarówno na kwaterach sadowniczych, jak i w ogrodach warzywnych.

Jest to nawóz pochodzenia zwierzęcego, w składzie którego nie znajdziemy żadnych sztucznych dodatków, barwników, chloru czy konserwantów. Występuje w nim za to naturalna próchnica, sprzyjająca rozwojowi mikroorganizmów, które korzystnie oddziałują na glebę.

Granulowany obornik jest przy tym bezproblemowy w przechowywaniu, transporcie, nie zwabia gryzoni oraz nie wydziela tak nieprzyjemnego zapachu, jak świeży nawóz. Dzięki temu można go przechowywać nawet w garażu czy piwnicy, bez obaw o rozprzestrzenianie się drażniących aromatów.

Nawóz z kurzego obornika – zalety

Nawóz z kurzego obornika sprawdza się jako najbardziej naturalny, korzystny dla gleby i ekologiczny sposób nawożenia roślin. Stosowany jest zarówno w rolnictwie, jak i w przydomowych ogródkach. Można nim nawozić rośliny ozdobne oraz glebę, na której powstaje warzywnik.

Naturalny obornik kurzy w formie granulowanej sprawdza się w amatorsko uprawianych ogrodach, ponieważ jest bezproblemowy i łatwy w zastosowaniu, co oznacza, że nawet początkujący miłośnicy ogrodnictwa poradzą sobie z prawidłowym nawożeniem.

Kurzy obornik granulowany – jak wpływa na glebę?

Kurzy obornik granulowany wspomaga zachodzące w glebie procesy. Ponadto przywraca jej dobrą kondycję. Ma znaczący wpływ na zachowanie odpowiednich właściwości chemicznych i fizycznych gleby. Użyźnia ją, a także w naturalny sposób wspiera rozwój wszystkich roślin.

Jego zastosowanie ma znaczenie dla wzrostu sadzonek, zwiększania plonów oraz poprawy odporności uprawianych roślin. Sprawdza się nawet do nawożenia gleby, w której będą sadzone rośliny o dużych wymaganiach.

Jak stosować granulowany obornik?

Obornik w formie granulatu najlepiej stosować wczesną wiosną oraz późną jesienią. Podaje się go bezpośrednio do gleby, a rośliny wokół przysypuje świeżą ziemią. Innym sposobem na jego zastosowanie jest rozpuszczenie granulek w wodzie. Tak przygotowany roztwór nadaje się do podlewania.

Regularnie i właściwie stosując ten organiczny nawóz można liczyć na efektowne plony, podkreśloną dekoracyjność roślin oraz użyźnioną i odżywioną glebę.