Alimenty, co gorsza – niewywiązywanie się dłużników z zobowiązań alimentacyjnych, to poważny problem społeczny, który często boleśnie dotyka rodziny i utrudnia normalne życie, czasem nawet na podstawowy poziomie. Dzieci, które nie otrzymują alimentów nie mają dostępu do zajęć sportowych, wyjazdów wakacyjnych czy odpowiedniej opieki zdrowotnej.
Czy obowiązek alimentacyjny może być regulowany tylko wyrokiem sądu?
Nie. Polskie prawo nie narzuca konieczności regulowania obowiązku alimentacyjnego wyrokiem Sądu Rodzinnego. Obie strony mogą zawsze
ze sobą umowę, zarówno ustną, jak i pisemną dotyczącą wysokości alimentów. To dobre rozwiązanie jeśli obie strony są zgodne i darzą się sporym kredytem zaufania. takim przypadku może to być nawet ustna umowa. W sytuacji, gdy strony nie mają do siebie 100 % zaufania, ugoda powinna być bardziej sformalizowana, można to zrobić przed sądem, notariuszem czy sądem. Sprawa mono komplikuje się, gdy strony są mocno skonfliktowane i dojście do jakiegokolwiek konsensusu jest niemożliwe. W takim przypadku sprawa trafia przed sąd.
Wiele osób uważa, że świadczenie 500 plus wpływa na wysokość alimentów. Nie ma w tym ani odrobiny prawdy. Zgodnie z art. 135 § 3 pkt 3 k.r.o., ustalając wysokość alimentów sąd nie może brać pod uwagę świadczenia 500 plus. Są nie może też brać pod uwagę świadczeń uwzględnionych w art. 135 § 3 k.r.o.
A co z alimentami od dziadków, gdy były partner uchyla się od obowiązku alimentacyjnego?
Nie można automatycznie domagać się alimentów od dziadków, gdy rodzic nie wypełnia obowiązku alimentacyjnego. Wszak rodzice nie odpowiadają za decyzje swoich dorosłych dzieci. Na początek konieczne jest pismo od komornika o bezskutecznej egzekucji alimentów od byłego partnera. Kolejny krok to złożenie pozwu przeciwko dziadkom — rodzicom partnera, który uchyla się od płacenia alimentów. Warto wyraźnie zaznaczyć, że sąd może zasądzić od dziadków minimalne alimenty. Takie, które zaspokoją podstawowe potrzeby dziecka. Ich kwota jest zdecydowanie niższa niż kwota zasądzona od rodzica.
Kolejna kwestia to ustanie obowiązku alimentacyjnego. Nie ustaje on z momentem ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Rodzic zobowiązany jest do płacenia alimentów, aż do momentu kiedy dziecko stanie się samodzielne i będzie mogło się utrzymać. Ustawodawca nie określił kiedy następuje taki moment... Jeśli dziecko nigdy nie zdoła utrzymać się samodzielnie – na przykład dlatego, że jest niepełnosprawne obowiązek alimentacyjny w praktyce nigdy nie ustanie.
Źródło informacji: Kancelaria Adwokacka - Adwokat Urszula Bentkowska - Nowaczyk