Dlaczego podłoga po umyciu śmierdzi? Dezynfekcja po fekaliach ozonem

Przyjemny zapach świeżo wymytej podłogi to marzenie każdej gospodyni domowej, która tłuste plamy traktuje szarym mydłem i zimną wodą. Niestety czasami mimo najlepszych chęci i mnóstwa zastosowanych środków na posadzce wciąż wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach. Dlaczego posadzka po wymyciu śmierdzi i jak wyeliminować nieprzyjemną woń? Domowe sposoby zwykle zawodzą, dlatego przedstawiamy tylko skuteczne sposoby na brzydki zapach.

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach w mieszkaniu?

Zapachy odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Codziennie spotykamy się z różnymi zapachami, od przyjemnych do takich, do których ciężko się jest nam przyzwyczaić. To, co ładnie pachnie przyjemnie nam się kojarzy i jest pożądane w naszym otoczeniu. Niektóre zapachy mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, podczas gdy inne mogą być szkodliwe.

Do najczęściej spotykanych odorów zaliczyć można zapach stęchlizny w piwnicy, zapach wilgoci, czy też smród zepsutego jedzenia. Jak pokazują badania, mycie posadzki starą wodą może prowadzić do rozprzestrzenienia się brzydkich zapachów. W branży usług sprzątania uznaje się, iż to wilgoć jest odpowiedziana w 95% za brzydki zapach w domu.

Czy wiesz, że niektóre mikroorganizmy śmierdzą?

Okazuje się bowiem, że brzydkim zapachom często towarzyszą szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy, których zdecydowanie lepiej jest unikać. Co więcej, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego problemu i w tym artykule poznamy problemy związane z różnymi zapachami, z którymi stykamy się w życiu codziennym oraz strategie ich usuwania lub maskowania.

W miarę możliwości można wierzyć pomieszczenia, by pozbyć się drażniącej woni. Otwarte okno przez długi czas może pomóc usunąć zapach samego psa i dymu tytoniowego, jednak nie będzie skuteczne na smród po zwłokach czy zapach stęchlizny.

Zepsuta żywność, zwierzęta i dym z papierosów to częste przyczyn smrodu w domu — co więcej?

Niestety, w życiu codziennym jesteśmy narażeni na działanie nieprzyjemnych zapachów. Powszechne znane przyczyny nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu obejmują psucie się żywności w lodówce, zapachy zwierząt domowych, dym papierosowy. Na zapach odzwierzęcy można umyć podłogę samą wodą z detergentem. Po umyciu podłogi z moczu lub fekaliów zwierzęcia, cały odór powinien zniknąć.

Do rzadziej występujących przyczyn zaliczyć można pleśń na ścianie, stęchliznę i inne źródła, takie jak np. awaria kanalizacji, czy szamba. Zapachy te nie tylko sprawiają, że czujemy się niekomfortowo; mogą one również mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, jeśli nie są zneutralizowane w stosunkowo szybkim czasie. 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż w mieszkaniu, w którym doszło do zgonu, występują szkodliwe dla zdrowia, jady trupie i niebezpieczne patogeny. Długotrwała ekspozycja na nieprzyjemne zapachy może prowadzić do bólów głowy, podrażnienia gardła, a także innych objawów związanych z problemami układu oddechowego.

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów po wybiciu szamba?

Najważniejszym krokiem w pozbyciu się fetoru po wybiciu szamba jest zidentyfikowanie źródła nieprzyjemnego zapachu. Można to zrobić, sprawdzając zalaną fekaliami piwnicę pod kątem wszelkich widocznych oznak wycieku, a następnie używając szmat i pojemników na nieczystości, należy rozpocząć sprzątanie po zalaniu. Brzydki zapach po wybiciu kanalizacji może być szczególnie drażniący i trudny do wywietrzenia.

Wybicie szamba to duży problem dla zarządcy nieruchomości, który musi być usunięty w dość szybkim czasie. Odpady metaboliczne są niezwykle trujące i w tego typu sprzątaniu nie chodzi wyłączenie o wysprzątanie brudów z podłogi, ale również o dezynfekcję paciorkowca kałowego.

W celu prawidłowej neutralizacji zapachu po rozlanych fekaliach można sięgnąć po generatory ozonu i urządzenia do zamgławiania ze środkiem biobójczym. Ozon jest silnym utleniaczem, który jest w stanie całkowicie wyeliminować nieprzyjemne zapachy i różne bakterie z powietrza. Stosowanie tych metod łącznie tzn. ozonu i suchej mgły z nadtlenkiem wodoru może pomóc w szybkiej i bezpiecznej neutralizacji nieprzyjemnych zapachów po wybiciu szamba.

Neutralizacja nieprzyjemnych zapachów - ozonowanie powietrza

Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na nieprzyjemne zapachy było otwarcie szeroko okna i przewietrzenie pomieszczeń. Okazuje się, że aby trwale usunąć nieprzyjemne zapachy, konieczne jest oczyszczenie skażonych fekaliami powierzchni i przeprowadzenie ozonowania. Oznacza to, że wszystkie zabrudzenia, należy dokładnie wyczyścić odkurzaczem do fekaliów lub zebrać ręcznie. Po tym należy zastosować środek do dezodoryzacji, którym może być popularny ozon.

Aby w całym mieszkaniu unosił się przyjemny zapach, należy zastosować przemysłowe generatory ozonu. Ich działanie kontrolowane jest przez techników, wykonujących pomiar stężenia ozonu. W trakcie całego procesu atomy ozonu neutralizują cząsteczki odpowiadające za niepożądanych zapach w domu.

Dezynfekcja pomieszczeń po zalaniu. Warto zadbać o własne bezpieczeństwo

Dezynfekcja pomieszczeń po zalaniu jest niezbędna dla zdrowia i bezpieczeństwa osób przebywających w budynku. Czasami wystarczy zebrać nieczystości, a czasami należy wykonać osuszanie mokrych ścian. Należy zadbać o to, aby wyeliminować wszystkie źródła bakterii, a chodzi tu o pleśń, bakterie i odpady metaboliczne. W tym celu najlepiej użyć maszyny do odkażania na sucho z mgłą wypełnioną nadtlenkiem wodoru.

Strategie usuwania nieprzyjemnych zapachów są różne. Tak naprawdę do wyboru są różne środki do odkażania o działaniu biobójczym i nie ma większego znaczenia, czy użyjemy ozonu, czy też nadtlenku wodoru. Ważne, by dokładanie odkazić pomieszczenie z niebezpiecznych mikroorganizmów i wrócić do bezpiecznego mieszkania. Oczyszczacze powietrza

Tekst powstał przy współpracy z https://www.kastelnik.pl/sprzatanie-po-zalaniu-bydgoszcz/