Kwadrans Twarzą w Twarz: Ewa Zawadzka i światło, które tworzy obraz

W kuluarach sosnowieckiej sceny artystycznej pojawił się nowy format rozmów, w którym goście opowiadają o swoich drogach twórczych i codzienności galerii. To inicjatywa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, która przybliża mieszkańcom sylwetki twórców związanych z Sosnowcem i regionem.
- Kwadrans Twarzą w Twarz przedstawia Ewę Zawadzką, artystkę łączącą grafikę z monumentalnym malarstwem
- Gdzie obejrzeć „Kwadrans Twarzą w Twarz” i skąd brać kolejne odcinki
Kwadrans Twarzą w Twarz przedstawia Ewę Zawadzką, artystkę łączącą grafikę z monumentalnym malarstwem
Profesor Ewa Zawadzka pojawia się w cyklu jako postać o ugruntowanej pozycji w polskiej sztuce współczesnej — graficzka, malarka i pedagog, której prace trafiają do muzeów i kolekcji na świecie. W rozmowie przypomina się jej droga od intymnej grafiki warsztatowej do rozmachu malarstwa, a światło jawi się nie tylko jako środek wyrazu, lecz jako filozofia obrazu. Wspomnienia o sytuacjach, gdy jej grafiki pokazywano obok prac Andy’ego Warhola, wprowadzają w kontekst międzynarodowych wystaw, a równocześnie odsłaniają lokalny wymiar jej działalności — prowadzenie własnej galerii w Sosnowcu, która żyje spotkaniami i dyskusjami o sztuce. Autorki projektu, Alicja Ludwichowska i prowadząca rozmowy Klaudia Pluta, zaplanowały serię rozmów z twórcami, którzy przesuwają granice swoich dziedzin i inspirują lokalną scenę. 😊
Gdzie obejrzeć „Kwadrans Twarzą w Twarz” i skąd brać kolejne odcinki
Odcinki cyklu są dostępne w sieci — można je obejrzeć i odsłuchać na dwóch platformach: https://youtu.be/JOqwNnyQqlM?si=f42OKw0vkda_CWp6 oraz https://open.spotify.com/episode/2h6InVHXKmWx95Ow8Woq1e?si=3AYPJHdfRziT1gkakqDCfw. Dodatkowe informacje o wydarzeniach, zapowiedziach i archiwum materiałów publikuje Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu, która zachęca do subskrypcji newslettera i śledzenia profili w mediach społecznościowych. Więcej szczegółów i możliwość zapisania się do listy mailingowej znajdują się na stronie https://www.biblioteka.sosnowiec.pl.
Cykl jest prosty w formie, ale bogaty w treść — to lokalny talk show, który pokazuje, że w Zagłębiu Dąbrowskim nie brakuje twórców z pasją i doświadczeniem, a biblioteka staje się miejscem nie tylko książek, lecz i żywych spotkań z kulturą.
na podstawie: Biblioteka Sosnowiec.
Ostatnie Artykuły

Jak wybrać firmę przeprowadzkową w Sosnowcu? 7 rzeczy, które warto sprawdzić

Uczniowie z niepełnosprawnościami dostaną do 534 zł na podręczniki

Od odznaczeń po pokaz psów - Święto Policji w Sosnowcu

Sobotnia opieka w żłobkach w Sosnowcu. Jest warunek minimum pięciorga dzieci

Sosnowiecki kierowca wraca do rywalizacji. Przed nim sześć asfaltowych oesów

Rośliny, pamięć i film. Letni wieczór w Zamku Sieleckim

Godzina „W” wybrzmi przy pomniku „Inki”. Złożą kwiaty

Gry z recyklingu zamiast ekranów. Warsztaty w Mediatece

Pałac Emmy Schoen znów dostępny dla zwiedzających z przewodnikiem

Osiem nowych autobusów elektrycznych dla PKM Sosnowiec. Są też ładowarki

Wiersze, kawa i leżaki. Lato ze sztuką w Zamku Sieleckim

Polskie przeboje w nowych aranżacjach. Koncert w Ogrodzie Mediateki

Wolontariusze potrzebni na mundial kobiet U-20 w Sosnowcu

Grota-Roweckiego zostanie przebudowana. Powstanie droga dla rowerów
Przydatne dane teleadresowe
- Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Sosnowcu - e-rejestracja, opieka położnicza i szczepienia
- Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu - kontakt, stacje, transport medyczny
- Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna Nr 1 w Sosnowcu - kontakt i dane
- Przystanek Otwartej Kultury w Sosnowcu - kontakt, lokalizacje i oferta
- Komisariat III Policji w Sosnowcu - dzielnicowi, telefony, rejon służbowy
- Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu - kontakt, godziny, awarie, e-BOK
