Wybierasz się do Niemiec? Sprawdź aktualne warunki wjazdu do tego kraju

Chociaż w wielu europejskich krajach przestały już obowiązywać ograniczenia wjazdowe związane z epidemią COVID-19, nie każdą granicę możemy jeszcze przekraczać w pełni swobodnie. Dotyczy to m.in. podróży do naszego zachodniego sąsiada. O czym musisz pamiętać, jeżeli planujesz wyjazd do Niemiec?

Niemcy to jeden z tych krajów w Europie, w których od samego początku traktowano epidemię koronawirusa bardzo poważnie, wprowadzając surowe obostrzenia zarówno dla obywateli, jak i dla przyjezdnych. Od kilku miesięcy polityka tamtejszego rządu ulega jednak stopniowemu luzowaniu, co oznacza znoszenie kolejnych ograniczeń. Czy dotyczy to również kwestii przekraczania niemieckich granic? Spójrzmy, jakie są aktualne warunki takiej podróży (https://mubi.pl/poradniki/koronawirus-w-niemczech/).

Podróż do Niemiec dla zaszczepionych, niezaszczepionych i ozdrowieńców

Wprawdzie dzisiejsze obostrzenia związane z wjazdem do Niemiec są już znacznie łagodniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu, ale nie oznacza to, że każdy podróżny może się tam wybrać w pełni swobodnie. Wszystko zależy od tego, jaki jest jego status zaszczepienia (dzieci powyżej lat 12. obowiązują zasady ogólne).

Osoby zaszczepione

 • brak obowiązku testowania przed i po przyjeździe, kwarantanny i wypełniania formularza lokalizacyjnego;
 • za osobę zaszczepioną uważa się każdego, kto przyjął dwie dawki szczepionki na minimum 14 dni przed przyjazdem;
 • osoby, które przyjęły jedną dawkę (w tym jednodawkowego preparatu Johnson&Johnson) nie są uważane za zaszczepione;
 • potwierdzeniem szczepienia jest Unijny Certyfikat COVID w wersji elektronicznej lub papierowej;
 • po przyjęciu 2 dawek szczepionki certyfikat jest ważny przez 270 dni, po przyjęciu 3 dawek bezterminowo.

Ozdrowieńcy

 • brak obowiązku testowania przed i po przyjeździe, kwarantanny i wypełniania formularza lokalizacyjnego;
 • data pozytywnego wyniku testu na COVID-19 nie może być wcześniejsza niż 28 dni;
 • certyfikat potwierdzający status ozdrowieńca jest ważny przez 90 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu;
 • test potwierdzający zakażenie COVID-19 musi być wykonany techniką laboratoryjną.

Osoby niezaszczepione

 • konieczność posiadania negatywnego wyniku testu wykonanego dowolną metodą do 48 godzin przed wjazdem do Niemiec lub planowanym początkiem podróży środkiem komunikacji publicznej;
 • brak obowiązku testowania po przyjeździe, kwarantanny i wypełniania formularza lokalizacyjnego;
 • kraje związkowe mogą wprowadzać własne ograniczenie w dostępie do wybranych miejsc;
 • kwarantanna dotyczy jedynie podróżujących z obszarów wysokiego ryzyka i obszarów mutacji wirusa.

Przyjazd z Niemiec do Polski a obostrzenia covidowe

Jak widać, w przypadku podróży z Polski do Niemiec można jeszcze spotkać się z pewnymi ograniczeniami. A co gdy nasza trasa prowadzi w przeciwnym kierunku? Wówczas nie musimy się niczym przejmować. Ani paszporty covidowe potwierdzające stopień zaszczepienia lub status ozdrowieńca, ani testy nie są już wymagane. Oczywiście to samo dotyczy obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy.

Czy w Niemczech obowiązują obostrzenia covidowe?

W większości przypadków nie. Od początku kwietnia zniesione zostały prawie wszystkie ogólnokrajowe regulacje w tym względzie. Zalecane jest jedynie zakrywanie ust i nosa w szpitalach, placówkach medycznych, domach opieki i seniora, oraz w komunikacji publicznej. Nie ma natomiast obowiązku okazywania wyniku testu czy certyfikatu zaszczepienia, chyba że przepisy poszczególnych krajów związkowych mówią inaczej.

Ubezpieczenie do Niemiec – czy jest potrzebne?

Czy skoro Niemcy w tak znaczącym stopniu odeszły od restrykcji covidowych i zniosły wiele ograniczeń wjazdowych, to znaczy, że przed podróżą nie trzeba się już niczego obawiać i można zapomnieć o wszelkich środkach ostrożności? Absolutnie nie – zdecydowanie warto znaleźć ubezpieczenie turystyczne na mubi.pl.

Podstawą każdego europejskiego wyjazdu, w tym również do Niemiec, jest wyrobienie w oddziale NFZ tzw. EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ta pozwala skorzystać z podstawowej opieki publicznej służby zdrowia w Niemczech w niezbędnym ku temu zakresie. Oznacza to jednak, że ma spore ograniczenia, bo nie pokryje już m.in. kosztów leczenia prywatnego czy medycznego transportu do Polski. W tym celu każdemu podróżnemu zaleca się zakup prywatnej polisy.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, masz pewność, że już w standardowej wersji polisy otrzymasz:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia (pokrywające wszystkie wydatki do określonej kwoty);
 • ubezpieczenie NNW gwarantujące wypłatę odszkodowania po trwałym uszczerbku na zdrowiu;
 • OC w życiu prywatnym, dzięki któremu nie będziesz musiał pokrywać kosztów szkód wyrządzonych osobom trzecim;
 • assistance podróżne, obejmujące różnego rodzaju usługi.

Ponadto polisę możesz rozszerzyć m.in. o ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego i elektrycznego czy ubezpieczenie rezygnacji z podróży. Osoby aktywne powinny wybrać polisę dla sportowców (często osobne ubezpieczenia są przygotowywane dla narciarzy), z kolei cierpiący na chroniczne schorzenia klauzulę chorób przewlekłych. Opcji jest mnóstwo, z kolei koszt polisy podróżnej najczęściej nie przekracza kilkudziesięciu złotych.