Sezonowe lodowiska to jedne z najchętniej wybieranych atrakcji w okresie zimowym. Decydują się na nie już nie tylko miasta, ale także i mniejsze miejscowości. Kto oferuje takie obiekty i jak wygląda ich budowa?
Budowa lodowiska – o co musimy zadbać?
Lokalizacja to podstawowa kwestia, o którą powinniśmy zadbać zanim rozpoczniemy budowę obiektu. Aby przynosił on zyski, musi znaleźć się w miejscu chętnie uczęszczanym przez mieszkańców oraz turystów. Dlatego najczęściej pojawiają się one w centrach miast, w obszarze galerii handlowych, stadionów, czy kin. Do prawidłowego funkcjonowania lodowiska niezbędne jest przyłącze energetyczne oraz wodne. Pierwsze potrzebne jest ono do podłączenia agregatu chłodniczego oraz pozostałych elementów, takich jak nagłośnienie czy oświetlenie. Przyłącze wodne natomiast umożliwi nam podłączenie węża, za pomocą którego zostanie przygotowana tafla lodowiska. Kiedy już wybierzemy lokalizację oraz firmę, która zajmie się budową lodowiska, możemy przystąpić do pracy.
Budowa lodowiska – jakie są etapy?
Pierwszym krokiem jest niwelacja terenu. Wypoziomowane podłoże jest gwarancją równego lodowiska oraz prawidłowej pracy agregatu chłodniczego. Do tego celu specjaliści wykorzystują styropian lub podsypki ze żwiru czy piasku. Po wyrównaniu terenu można przystąpić do rozłożenia folii i kantówek. W wyniku tych prac zostanie utworzona swego rodzaju wanna, w której zostanie rozłożone orurowanie z mat PE. Następnie można przystąpić do montażu band i instalacji agregatu chłodniczego. W ten sposób tworzy się szczelny system na całej powierzchni lodowiska. Budowa lodowiska kończy się wypełnieniem instalacji glikolem i przygotowaniem tafli lodu. Etap ten trwa zwykle od trzech do pięciu dni. W Polsce nie brakuje firm, które oferują wynajem takich obiektów. Tutaj znajdziesz więcej informacji o tej usłudze http://www.ras-lodowiska.pl/. Taka usługa jest wówczas niezwykle opłacalna. Umowa podpisywana jest na czas określony. Firma w ramach usługi zajmuje się budową lodowiska oraz przeszkoleniem osób, które mają odpowiadać za obiekt. W razie awarii możemy skorzystać z całodobowego serwisu. Dlatego warto rozważyć taką formę współpracy.