23 listopada o godz. 18:00 w MUZIE Fundacja Folk24 oraz Miejski Klub im. Jana Kiepury zapraszają na koncert „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców”, w którym wystąpią Marek Majewski, Sąsiedzi oraz Banana Boat.
Znów pieśni mórz i oceanów, jezior i tawern, pracy i czasu wolnego dawnych pokładów, zabrzmią w stolicy Zagłębia. Idea tego koncertu zrodziła się kilka lat temu, gdy zespół Sąsiedzi, świętując w 2016 r. koncertami w regionie swoje piętnastolecie zawitał także do Sosnowca. Na swoje urodziny w Muzie zaprosili sosnowiecki zespół Banana Boat. Rok później, Banana Boat świętujący swoje dwudziestolecie, zrewanżowali się Sąsiadom i znów w sali „Muzy” zabrzmiały szanty, piosenki żeglarskie i muzyka folkowa. Oba koncerty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Korzystając z tamtych doświadczeń postanowiliśmy znów zaprosić miłośników dobrej muzyki na taki koncert, lecz w nieco rozszerzonej formule, gdyż tym razem nie tylko pieśni morza, ballady morskie, piosenki żeglarskie i szanty zabrzmią w Sali Widowiskowo-Koncertowej „MUZA”, ale także muzyka folkowa i nowość – piosenka autorska, poetycka, kabaretowa, a to za sprawą gościa specjalnego, satyryka, barda, poety, kompozytora – Marka Majewskiego.
– Mało kto wie, że nasz przyjaciel ze sceny, Marek Majewski, znany wielu jako satyryk, kabareciarz, piosenkarz, od wielu lat w swoim repertuarze, obok piosenki poetyckiej ma także piosenki o tematyce żeglarskiej. Sam żegluje i pasjonuje się też kulturą marynistyczną, w tym szantami. Potrafi o nich długo opowiadać, czego mam nadzieję próbkę pokaże w Sosnowcu, nie tylko grając i śpiewając, ale także prowadząc ten koncert – opowiada Kamil Piotrowski z Fundacji Folk24, pomysłodawca i producent koncertu.
Podczas „Folku nad Przemszą” usłyszymy zatem nie tylko dawne pieśni marynarzy, muzykę folkową, głównie tę z Irlandii i Bretanii, ale też piosenkę autorską, poetycką. A skąd taka nazwa imprezy?
– Muzyka folkowa, inspirująca się lokalną tradycją, to dla nas jeden z cudów świata. Jest ciekawa, różnorodna, nie zamyka się w schematach i co najważniejsze, inspiruje od wieków. Chcemy to bogactwo pokazać, promować, by folk zyskał co najmniej taką samą rangę jak blues czy jazz, bo uważamy, że na to zasługuje, a że każdy folkowiec to wędrowiec, stąd podtytuł cyklu: „pieśni wędrowców”. A może urodzi nam się z tego festiwal? – wyjaśnia Kamil Piotrowski.
Co ciekawe w tym roku znów będzie okazja do świętowania. Zespół Sąsiedzi będzie celebrował swoje 18 urodziny, a zespół Banana Boat 25-lecie od swojego festiwalowego debiutu, dlatego po koncercie w Muzie zespoły zapraszają wszystkich chętnych do Folkowego Klubu Nocnego („Magiel Kulinarny”, ul. Warszawska 5A), na nocne, urodzinowo-jubileuszowe śpiewanki przy gitarach…
Marek Majewski
Od czterdziestu lat autor i kompozytor, śpiewający poeta i satyryk, felietonista (m.in. tygodników „Wprost”, „Newsweek”). Animator kultury. Scenarzysta i reżyser, a także konferansjer licznych programów estradowych, telewizyjnych i radiowych. Jako autor, reżyser i konferansjer występował m. in. w USA, Kanadzie, Australii, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Szwecji, Włoszech i w Izraelu. Wielokrotny juror, instruktor i kierownik artystyczny przeglądów i festiwali dla młodych twórców i wykonawców. Zwycięzca teleturnieju – Mistrz Języka Polskiego. Za osiągnięcia artystyczne oraz upowszechnianie piosenki literackiej odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymał także nagrodę SAWP-u, medal 100-lecia ZAiKS-u i nagrodę okolicznościową Ministerstwa Kultury. W dorobku kilka płyt, ostatnia to „Lepiej” (2018) oraz książkę „Pies też człowiek, czyli wiersze psubrata”.
Więcej na marekmajewski.pl
Banana Boat
To jedna z dynamiczniej rozwijających się grup wokalnych na scenie żeglarskiej. Zdobyli większość nagród morskich festiwali, w tym m.in.: nagrody Grand Prix w Szczecinie i Białymstoku, za „Najlepszy Debiut” Festiwalu „Shanties” w Krakowie i te najcenniejsze - Publiczności, festiwali we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi. Kilka razy nagradzani przez lokalne samorządy za promocję kultury, bo grupa to niezwykle aktywna. Otrzymali też grant kanadyjskiego rządu na zorganizowanie trasy koncertowej, jako pierwszy zespół zagraniczny.
Przez kilka lat organizowali Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Zęza” w Łaziskach Górnych, byli motorem napędowym festiwalu „Euroszanty&Folk” w Sosnowcu w 2008 r., bardzo dobrze komentowanego w środowisku. Inicjowali lub wspierali aktywnie wiele akcji charytatywnych, są także jednym z najczęściej występujących zespołów żeglarskich, rocznie grając ok. 40 koncertów, zarówno w Polsce jak i zagranicą. Odwiedzili już Irlandię, Niemcy, Francję, Włochy, Czechy, Kanadę i USA. Wystąpili u boku takich sław światowej sceny folku morskiego jak Pat Sheridan, Johnny Collins, Jim Magean. Współpracowali także z wielką gwiazdą irlandzkiej sceny muzycznej Eleanor McEvoy, z którą w 2010 r., jako pierwsza grupa sceny żeglarskiej, zaistnieli na Liście Przebojów Radiowej Trójki z utworem „Little Look”.
Skład tworzą: Tomasz Czarny, Maciej Jędrzejko, Paweł Jędrzejko, Paweł Konieczny, Michał Maniara, Piotr Wiśniewski.
Więcej na banana.art.pl
Sąsiedzi
Jedna z niewielu grup w Polsce, które atrakcyjnie i stylowo przekazują publiczności szerokie spektrum swoich fascynacji muzyką folkową, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni morskich, w tym również szant. Zaglądają też do folkloru śląskiego i muzyki dawnej.
Zespół Sąsiedzi powstał w Gliwicach i działa na scenie folkowej już osiemnaście lat. Siedem różnorodnych głosów, akustyczne brzmienie instrumentów oraz nieszablonowe, autorskie aranżacje, to siła i rozpoznawalny już znak Sąsiadów.
Zaczynali od piosenki żeglarskiej, zdobywając wszystkie liczące się nagrody, w tym Grand Prix „Shanties” w Krakowie. Na koncie mają już ponad 500 koncertów i dziś są regularnie zapraszani na liczące się festiwale t.zw. „maritime folk” w Europie i w USA i jedynym zespołem z Polski, który wystąpił na trzech najważniejszych z nich: krakowskim „Shanties”, bretońskim „Chant de Marin” w Paimpol czy legendarnym już „Sea Music Festival” w Mystic Seaport w Ameryce.
Od początku działalności przeszli długą, muzyczną drogę, od fascynacji wspomnianą piosenką żeglarską, przez tradycyjny folk morski, w tym szanty – marynarskie, dawne pieśni pracy, po muzykę folkową z Irlandii, Bretanii, Ameryki. Od kilku lat czerpią także z rodzimego folkloru śląskiego i muzyki ludowej południa Europy, z powodzeniem łącząc różne muzyczne tradycje – wokalne i instrumentalne. Na koncie mają już cztery płyty. O rosnącej randze zespołu nie tylko na scenie marynistycznej ale też folkowej i piosenki autorskiej niech świadczy fakt, że premiera najnowszej, trzeciej płyty zespołu pt. „W kieszeni dolar” odbyła się w legendarnej krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, gdzie Sąsiedzi są zapraszani od kilku lat z regularnymi koncertami. Od 2010 r. są gospodarzami Festiwalu Morza „Nad Kanałem” w Gliwicach. Skład zespołu: Elżbieta Król - skrzypce, śpiew, Dominika Płonka - flety, śpiew, Jakub Owczarek - bodhran, śpiew, Kamil Piotrowski - mandolina, śpiew, Dawid Patalong - gitary, śpiew, Mirosław Walczak - skrzypce, śpiew, Marek Wikliński - concertina, bodhran, śpiew.
Więcej na sasiedzifolk.pl
23.11.2019 godzina 18:00
Sala Widowiskowo - Koncertowa MUZA
ul. Warszawska 2, Sosnowiec
Organizatorzy: Fundacja Folk24, Klub im. Jana Kiepury, Sąsiedzi
Partnerzy: Magiel Kulinarny
Patroni medialni: Folk24.pl, Szanty24.pl
Bilety w cenie: Kat.A - 20,00zł / Kat.B - 10,00zł
Bilety dostępne online na stronie http://www.kiepura.pl w kasie Sali Widowiskowo - Koncertowej MUZA oraz w kasie Energetycznego Centrum Kultury. Zapraszamy.