UM Sosnowiec: Koncert Pieśni Patriotycznych w Zagłębiowskiej Mediatece
Zagłębiowska Mediateka oraz Chór Katedralny Lutnia” pod dyr. Ryszarda Młyńczaka gorąco zapraszają do udziału w Koncercie Pieśni Patriotycznych z okazji jubileuszu 115lecia istnienia Chóru. Sobota 16 listopada 2019, godz. 17.00 Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11. Wstęp wolny.
Początki Chóru Lutnia” sięgają roku 1904, kiedy to przy młodej parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu ustanowionej 03.06.1899 r. został zawiązany przez ówczesnego budowniczego świątyni i zarazem pierwszego proboszcza ks. Dominika Rocha Milberta i organistę Antoniego Lewandowskiego, który był pierwszym dyrygentem w latach 1904-1930. Chór w którym pierwotnie śpiewało 23 młodzieńców wraz z upływem czasu ulegał przeobrażeniom, w wyniku których stał się chórem mieszanym i w takiej formie prezentuje się po dzień dzisiejszy. W roku 1930 kierownictwo muzyczne objął Wincenty Kiełb, który dyrygował Lutnią” przez 15 lat, następnym dyrygentem był Ignacy Wilczyński, który podwoił staż pracy swojego poprzednika. W 1975 roku kolejnym chórmistrzem został Tadeusz Pamuła pod batutą którego Lutnia” śpiewała przez kolejne 31 lat w tym w 100lecie swojego istnienia. Rekordowo długi czas kierownictwa Tadeusza Pamuły zakończył się w roku 2006 kiedy to nastąpiła bezprecedensowa sytuacja w historii Chóru, w wyniku której Lutnia” miała dwóch dyrygentów: Wacława Golonkę i Dominikę Kawiorską- Kolar. Ten dyrygencki tandem trwał przez 3 lata do roku 2009, kiedy to pojawił się dyrygujący po dzień dzisiejszy Ryszard Młyńczak.
Lutnia” jest chórem kościelnym dlatego wykonuje głównie muzykę sakralną ubogacającą liturgię mszy świętych i uroczystości kościelnych, ale również w bogatym repertuarze zespołu znajdują się utwory patriotyczne i żołnierskie. Dzięki zaangażowaniu członków zespołu i nieprzeciętnemu talentowi kolejnych Chórmistrzów ”Lutnia wielokrotnie uczestniczyła w różnych koncertach i konkursach muzycznych niejednokrotnie zajmując wyróżnione miejsca. Można śmiało stwierdzić, że cyklicznie wykonywane koncerty pieśni: bożonarodzeniowych, pasyjnych, maryjnych, patriotycznych, śpiewane zarówno w sosnowieckiej katedrze, jak i poza nią, stały się coroczną tradycją.
14 czerwca1999 r. podczas historycznej wizyty Papieża Polaka Jana Pawła II w Sosnowcu Chór Lutnia” dał oprawę do uroczystej mszy św. celebrowanej na tzw. Placu Papieskim znajdującym się w dzielnicy Sosnowca Zagórze przy ulicy Gwiezdnej.
W 2001r. młodziutki, wówczas 17-letni członek zespołu, a zarazem syn jednej z pań śpiewającej w altach, uczeń szkoły muzycznej I i II stopnia im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Łukasz Kumor wpadł na pomysł zawiązania zespołu kameralno-instrumentalnego mającego dodatkowo ubogacić występy Chóru. Początkowo późniejsza Lutnia band” liczyła czterech muzyków: Łukasz Kumor flet poprzeczny, Aleksandra Kumor - wiolonczela, Klaudia Baca kontrabas i Maciej Granat klarnet. Wraz z upływem czasu Lutnia band” wyraźnie powiększyła swój skład, a kierownictwo muzyczne objął ówczesny wieloletni dyrygent chóru Tadeusz Pamuła. Chociaż pojawienie się Lutni band” w historii poczynań Chóru nosi znamiona epizodu należy z całą pewnością stwierdzić, że był to czas bardzo twórczy, którego jednym z najważniejszych osiągnięć było wspólne muzykowanie podczas jubileuszu 100 lat istnienia Lutni”.
24.10.2004r. w 100-lecie swojej działalności Chór Lutnia” został odznaczony zaszczytnym złotym medalem Za zasługi dla kościoła” i oficjalnie otrzymał tytuł: Chóru Katedralnego, które to wyróżnienia zostały nadane przez I Biskupa Diecezji Sosnowieckiej J.E. ks. Biskupa Adama Śmigielskiego.
Piękną kartką w historii Chóru Lutnia” są koncerty charytatywne wykonywane w domach pomocy społecznej, hospicjach czy też w rodzimej parafii. Dzięki bogatemu repertuarowi liczącemu około 300 utworów Chór wykonuje pieśni religijne z wszystkich okresów roku liturgicznego, a dodatkowo jest w stanie ubogacić swoim śpiewem różne uroczystości państwowe wykonując pieśni patriotyczne, patriotycznoreligijne, okolicznościowe. Jednolite stroje galowe chórzystek i chórzystów, oraz posiadane przez Chór profesjonalne podesty sceniczne stanowią dodatkowy atut wizualny.
Dyrygent : Ryszard Młyńczak
Soprany : Mirosława Bratek, Grażyna Gadomska, Zygmunta Jeske, Marta Kierepka, Aleksandra Majda, Kazimiera Malik, Urszula Mazurek, Marta Młyńczak, Wiktoria Piechota, Alicja Stojecka, Grażyna Urgacz, Oliwia Żarnowiecka.
Alty : Barbara Bruździak, Dominika Dudek, Irena Grzyb, Anna Konkel, Stanisława Kumor, Małgorzata Piątek, Alicja Rutniewska, Dorota Żłobińska.
Tenory : Piotr Gajos, Hubert Kwosek, Andrzej Parada, Robert Puchała, Zbigniew Wajda.
Basy : Piotr Dudała, Stefan Gawłowicz, Leszek Koral, Andrzej Łysek, Paweł Stybliński.
Opracował: Robert Puchała
.png)
Urząd Miejski w Sosnowcu, sosnowiec.pl/, sosnowiec.pl/aktualnosci/id,16299,koncert_piesni_patriotycznych_w_zaglebiowskiej_mediatece.html
Autor: krystian