Wyobraźmy sobie sytuację… Młode małżeństwo odwiedza miejscowość Ożarów pod Warszawą i z miejsca zakochuje się w malowniczej okolicy. Jeszcze tego samego dnia zostaje podjęta decyzja o zakupie działki i budowie wolnostojącego domu jednorodzinnego. Wątpliwości Młodych budzi konieczność nawiązania współpracy z geodetą. Bo, co geodeta, Ożarów miałby robić na placu budowy?

Każdy, kto chociażby przymierzał się do budowy własnego domu wie, jak ważną rolę na placu budowy odgrywa geodeta. Nie zależnie od tego, czy dom budujemy w małej miejscowości takiej jak rzeczony Ożarów, czy też w większym mieście jak Wrocław– każdy inwestor musi uzyskać stosowne pozwolenia, a każdy nowo wzniesiony budynek musi zostać odebrany, a to zaledwie kilka kwestii, do realizacji których potrzebny nam będzie geodeta.

Dzisiejszy artykuł postanowiliśmy poświęcić na opis poszczególnych prac, jakie geodeta wykonuje na placu budowy, a jest tego trochę. Wszystkich właścicieli działek budowlanych planujących wzniesienie swojego wymarzonego domu jednorodzinnego zachęcamy do lektury. Ufamy, że wskazówki zawarte w dzisiejszym artykule pomogą wam uniknąć problemów i oszczędzą sporo czasu. Do dzieła!

Po pierwsze, działka musi mieć granice…

geodeta przy budowie domu

…a granice wytycza nie kto inny, jak geodeta. Oczywiście kwestie związane z oceną zgodności fizycznych granic działki z granicami uznanymi prawnie, powinniśmy załatwić jeszcze przed zakupem parceli. Jako potencjalni nabywcy mamy prawo do weryfikacji stanu prawnego parceli oraz jej fizycznych granic. Geodeci często pomagają potencjalnym nabywcą w ocenie prawidłowości przebiegu granic działki, a w razie potrzeby – oczywiście po uzyskaniu zgody sprzedającego – sporządzają niezbędne dokumenty wymagane do wydania przez organ administracyjny decyzji o rozgraniczeniu. Jeśli z jakiegoś powodu nie sprawdziliśmy przebiegu granic działki przed jej zakupem, powinniśmy to koniecznie zrobić przed zleceniem wykonania mapy na cele projektowe.

Po drugie, architekt potrzebuje mapy…

…a mapę może wykonać wyłącznie uprawniony geodeta. Oczywiście chodzi tutaj o wspomnianą powyżej mapę do celów projektowych, która jest niczym innym jak mapą działki, na której ma stanąć projektowany budynek. Mapa ma za zadanie zobrazować architektowi układ działki, a jak również jej orientację względem kierunków świata. Dzięki temu architekt będzie mógł optymalnie zorientować dom na działce, uwzględniając nasłonecznienie oraz inne cechy charakterystyczne działki.

Po trzecie, do uzyskania pozwolenia na budowę niezbędne jest tyczenie…

…a tyczenie budynku powinno się zlecać nie komu innemu, jak tylko geodecie, który we współpracy z kierownikiem budowy wyznaczy niezbędne punkty do „umiejscowienia” domu w obrysie działki. Te same punkty będą później wykorzystane przez kierownika budowy do wytyczenia wykopów pod fundamenty. Liczba wytyczanych punktów zależy do rozmiaru budynku oraz złożoności jego fundamentów. W przypadku prostych brył powstających na polu figur prostokątnych wytycza się na ogół cztery punkty stanowiące zewnętrzny obrys narożników fundamentu.

Po czwarte, przyłącza techniczne też trzeba wytyczyć…

…a to kolejne z wielu zadań geodety na placu budowy. Tyczenie przyłączy jest działaniem zbliżonym do tyczenia budynku i polega na wyznaczeniu miejsca, w którym należy wykonać niezbędne prace ziemne wymagane do prawidłowego podłączenia mediów.

Po piąte, budynek nie może zostać odebrany bez wykonania pomiarów…

…a za wykonanie pomiarów powykonawczych odpowiada geodeta. Najpierw wykonuje on pomiary przyłączy technicznych i sporządza stosowne mapy. Następnie wykonuje pomiary nowo wzniesionego budynku i opracowuje kolejne mapy. Wynikiem jego pracy jest naniesienie budynku na mapy państwowe. Tylko budynek z kompletem pomiarów powykonawczych oraz opracowanymi mapami może zostać odebrany i dopuszczony do użytku.

Jak widać, współpraca z geodetą podczas budowy domu jest stosunkowo bliska. Dlatego dobrze, żeby inwestor i geodeta nadawali na tych samych falach. Jeśli źle ci się z kimś pracuje, nie brnij w to. Budowa domu jest wystarczająco stresująca, nie musisz jej sobie dodatkowo utrudniać. Na rynku, nawet w tak małej miejscowości jak Ożarów z pewnością czeka na Ciebie inny geodeta, z którym będzie się świetnie dogadywać.