KMP w Sosnowcu: Spotkanie z najmłodszymi w ramach akcji
Zima to czas zabaw na śniegu, ale czy nasze pociechy znają zasady bezpiecznego szaleństwa? Sosnowieccy stróże prawa postanowili przypomnieć maluchom, jak bezpiecznie spędzić ferie.
  • Interaktywne lekcje bezpieczeństwa przeprowadzone przez policjantów
  • Ważne zasady zabawy na śnieżnych zjeżdżalniach
  • Porady dotyczące bezpiecznego zachowania w okresie zimowym

W czasie, kiedy mroźne dni zachęcają najmłodszych do zimowych szaleństw, niezwykle istotne staje się przypominanie im o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Służby mundurowe z Sosnowca podjęły inicjatywę, która łączy edukację z przyjemnością. Wykorzystując okres ferii, który jest dla dzieci przerwą od szkolnych obowiązków i szansą na aktywny wypoczynek, policjanci z Komisariatu II zorganizowali serię spotkań w miejscach, gdzie dzieci spędzają swój wolny czas.

Odwiedzając lokalne biblioteki i przedszkola, m.in. Bibliotekę "Tajemniczy Ogród" i Przedszkole Miejskie nr 25, funkcjonariusze nie tylko rozmawiali z maluchami o bezpieczeństwie, ale również przekształcili te rozmowy w interaktywne lekcje. Dzięki nim najmłodsi mieli okazję wcielić się w role bohaterów, którzy muszą podejmować słuszne decyzje w różnych, zimowych scenariuszach.

Zimowe igraszki są radosne, ale mogą nieść za sobą niebezpieczeństwa. Policjanci podkreślali, jak ważne jest informowanie rodziców o swoim położeniu. Przestrzegali również przed samotnymi wycieczkami do miejsc odosobnionych i nieoświetlonych. Zabawa w grupie jest nie tylko przyjemniejsza, ale i bezpieczniejsza. Specjalne zalecenia dotyczyły wyboru miejsc przeznaczonych do zjeżdżania na sankach czy nartach - tak, aby były one daleko od ruchliwych ulic czy zbiorników wodnych. Nie bez znaczenia jest również odpowiedni strój, w tym kask narciarski, który może uratować życie podczas niekontrolowanego upadku.

W sezonie zimowym, kiedy dni są krótsze, a noce dłuższe, policjanci zwracali uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych. To prosta i skuteczna metoda, by być widoczniejszym na drodze. Ponadto, przypomnieli o podstawowych zasadach przechodzenia przez jezdnię: zawsze w miejscach do tego wyznaczonych, najlepiej na światłach, gdzie pieszy jest dobrze widoczny dla kierowców.

Warto też pamiętać, że choć zamarznięte akweny kuszą możliwością zabawy na lodzie, mogą być one niebezpieczne. Z tego powodu dzieciom przypominano, aby unikały wchodzenia na lód bez nadzoru dorosłych i zawsze sprawdzały jego wytrzymałość.

Niech te ferie będą nie tylko czasem radości, ale i bezpieczeństwa. Cenne wskazówki sosnowieckich policjantów mogą pomóc w każdej zimowej przygodzie, zapewniając maluchom bezpieczeństwo, a rodzicom spokój ducha.


Źródło: KMP w Sosnowcu