GZM szykuje transformację - raport pokazuje jak AI może odmienić metropolię

W Sosnowcu i w całej metropolii temat sztucznej inteligencji zaczyna nabierać realnych kształtów. Nowy raport wskazuje możliwości wykorzystania AI przy planowaniu, transporcie i obsłudze mieszkańców - a także stawia pytania o ramy instytucjonalne i współpracę między gminami. To nie deklaracje przyszłościowe, lecz mapa drogi do testów i skalowania rozwiązań.
- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia widzi przewagę w danych i współpracy
- Raport zaprezentowano podczas Metroforum w Metrolabie
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia widzi przewagę w danych i współpracy
Raport przygotowany przez Silesian Startup Foundation analizuje, gdzie AI może przynieść największe korzyści w funkcjonowaniu metropolii. Dokument, zatytułowany „Algorytm GZM – potencjał, potrzeby, kierunki działania w obszarze AI”, wskazuje na mocne strony regionu i konkretne obszary zastosowań.
Wymienione atuty GZM to m.in.:
- silne zaplecze naukowo-badawcze, które może wspierać prace badawcze i testy,
- rozwinięty sektor przemysłowy i technologiczny gotowy do wdrożeń,
- doświadczenie w współpracy między samorządami,
- dostęp do szerokich zasobów danych publicznych.
W raporcie podkreślono także specyficzną strukturę metropolii - 41 gmin działających jako jeden organizm administracyjny - co stwarza pole do wdrażania rozwiązań przekraczających granice pojedynczych miast. Autorzy raportu wyróżniają zastosowania AI w obszarach takich jak:
- zarządzanie i planowanie miejskie,
- transport zbiorowy i optymalizacja ruchu,
- monitorowanie środowiska i zarządzanie infrastrukturą,
- usprawnienie procesów administracyjnych i obsługi mieszkańców.
“Sztuczna inteligencja przestaje być technologią przyszłości - staje się narzędziem, które już dziś może realnie wspierać zarządzanie miastami i poprawiać jakość usług publicznych”
— Maciej Biskupski, wiceprzewodniczący zarządu GZM
Biskupski dodaje, że raport ma pełnić rolę praktycznej mapy drogowej transformacji regionu - od roli koordynatora, przez przygotowanie ram instytucjonalnych, aż po wykorzystanie środków centralnych.
Raport zaprezentowano podczas Metroforum w Metrolabie
Dokument został przedstawiony podczas spotkania Metroforum, które odbyło się 10 lutego w Metrolabie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów z gmin tworzących metropolię, którzy zapoznali się z wnioskami oraz rekomendacjami dotyczącymi dalszych działań i pilotaży.
Spotkanie miało charakter konsultacyjny i informacyjny - raport ma służyć także przygotowaniu Metropolii do absorpcji środków od Ministerstwa Cyfryzacji, które wskazało GZM jako jeden z ważnych ośrodków rozwoju AI w kraju. To oznacza, że w najbliższych miesiącach mogą pojawić się konkursy, programy pilotażowe i inicjatywy współpracy z sektorem prywatnym i nauką.
Warto zwrócić uwagę na praktyczne aspekty zapisane w raporcie:
- koordynacja danych i standardów między gminami pozwoli na projekty obejmujące cały obszar metropolitalny,
- testy rozwiązań na poziomie metropolii dają skalę potrzebną do ich komercjalizacji,
- raport sugeruje stworzenie ram instytucjonalnych do zarządzania danymi i pilotami AI.
Dla mieszkańców oznacza to potencjalne zmiany w codziennych usługach - sprawniejsza komunikacja miejska, szybsza obsługa w urzędach czy bardziej precyzyjne monitorowanie stanu technicznego infrastruktury. Jednocześnie raport zwraca uwagę na potrzebę odpowiedzialnego i świadomego wdrażania technologii, w tym kwestii interoperacyjności danych i zasad ich udostępniania.
Na koniec kilka praktycznych obserwacji wynikających z analiz w raporcie: wdrażanie AI w metropolii to proces wieloetapowy, w którym istotne będą testy pilotażowe, współpraca między gminami oraz przygotowanie kadr. W miarę pojawiania się kolejnych projektów warto śledzić ogłoszenia GZM i uczestniczyć w konsultacjach – to one zadecydują o kształcie usług, które faktycznie trafiają do mieszkańców.
na podstawie: Urząd Miasta w Sosnowcu.
Autor: krystian

