atrakcje dla dzieci

Lublin to największe położone po prawej stronie Wisły polskie miasto. To także miejscowość bardzo zróżnicowana pod względem kulturowym, etnicznym i religijnym. Wielokulturowość tę po dzień dzisiejszy można zaobserwować w kulturze, układzie urbanistycznym oraz architekturze miasta. Lublin to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Na zwiedzanie go warto poświęcić co najmniej kilka dni. Oto najważniejsze atrakcje dla dzieci i młodzieży w Lublinie.

Centrum Spotkania Kultur

Jeśli chodzi o atrakcje dla dzieci w Lublinie, to nie sposób nie wspomnieć o jednej z ważniejszych instytucji kultury w mieście. Mowa tutaj o Centrum Spotkania Kultur. Gmach budynku centrum już na pierwszy rzut oka przyciąga uwagę surowym, industrialnym stylem i stanowi jedną z wizytówek miasta. W budynku znajdują się z innymi:

  • galeria sztuki,
  • sale teatralne,
  • biblioteka,
  • restauracja,
  • ogród na dachu,
  • sale konferencyjne,
  • pasieka.

Na szczególną uwagę zasługuje zlokalizowany na dachu budynku taras widokowy, który pozwala podziwiać przepiękną panoramę miasta. Co ważne, zwiedzanie budynku jest całkowicie darmowe.

Lubelska trasa podziemna

Stanowi jedną z najciekawszych atrakcji miasta, nie tylko dla rodzin z dziećmi. Trasa rozciąga się pod kamienicami Starego Miasta i powstała na skutek połączenia staromiejskich piwnic, które w dawnych czasach pełniły rolę magazynów. Są one pozostałością po latach, kiedy w Lublinie odbywały się wielkie targi znane na cały kraj.

Podziemna trasa ma długość niespełna 300 metrów, a jej zwiedzanie zajmuje niecałą godzinę. Przewodnicy oprowadzający turystów po trasie w interesujący sposób przedstawiają historię miasta. Umieszczone w korytarzach makiety pozwalają zapoznać się z układem urbanistycznym Lublina w poszczególnych latach jego istnienia.

Jezioro Zemborzyckie

Jest to jezioro położone w południowo-wschodniej części miasta. W sezonie wiosenno-letnim nad jego brzegi ściągają tłumy osób spragnionych odpoczynku. Na brzegu zalewu zlokalizowane są dwa duże obiekty wypoczynkowo-rekreacyjne, które dysponują doskonale przygotowaną infrastrukturą turystyczną i szeroką ofertą gastronomiczną.

Rodziny z dziećmi mogą tutaj spędzić cały dzień, ani przez chwilę się nie nudząc. Na terenie kompleksów rekreacyjnych znajdują się zjeżdżalnie wodne, brodziki, place zabaw, baseny, a nawet przystań kajakowa i wyciągi do nart wodnych. Miłośnicy długich wędrówek oraz wycieczek rowerowych mogą udać się w wyprawę poprowadzoną dookoła jeziora ścieżką rowerowo-pieszą. Na zalew zemborzycki łatwo można dojechać zarówno prywatnym samochodem, jak i rowerem oraz autobusem miejskim.

Ogród Saski w Lublinie

Ogród Saski jest najpiękniejszym i najpopularniejszym parkiem miejskim w Lublinie, założonym w pierwszej połowie XIX wieku. Sąsiaduje ze Starym Miastem, co stanowi jego dodatkowy atut. Osoby, które mają za sobą zwiedzanie urokliwego, pobliskiego rynku, mogą później zaznać odpoczynku w cieniu zieleni. Ogród Saski kilka lat temu został gruntownie zrewitalizowany – całkowicie wymieniono nawierzchnię alejek, a na jego terenie stworzono wiele nowych obiektów – między innymi fontanny, altany czy też place zabaw dla dzieci.

Stary Rynek w Lublinie

Stary Rynek to miejsce, który odwiedzić mogą nie tylko miłośnicy architektury, ale także rodziny z dziećmi. Na budynku ratusza znaleźć można herb Lublina, który ze względu na obecność koziołka zapewne zaintryguje najmłodszych turystów.

Na lublińskim Starym Rynku spotykają się różnego rodzaju style architektoniczne – gotyk, renesans, barok i klasycyzm. Jest to skutek wpływu wielu kultur docierających do Lublina z terenu całej Europy. Z uwagi na to, że Lublin został dwukrotnie zbombardowany w latach 1939 i 1944, na skutek czego część kamienic wokół rynku została całkowicie zniszczona. Odbudowana ją dopiero w latach 50 XX wieku.

Obecnie na rynku w Lublinie w sezonie letnim często odbywają się wydarzenia kulturalne, które przyciągają rodziny z dziećmi. Rynek otoczony jest również kawiarnianymi ogródkami, które oferują lokalne przysmaki i nie tylko.