Butelki PET — czyli jakie?

"Politereftalan etylenu" to specyficzny rodzaj plastiku używanego do produkcji plastikowych butelek PET. Butelki te można dziś znaleźć na półkach każdego sklepu, głównie sprzedaje się w nich słodzone napoje i wodę mineralną, ale też piwo czy soki. W dużej mierze zastąpiły one szklane opakowania na napoje na rynku - 80% butelek na półkach sklepowych jest obecnie wykonanych z PET.

Dlaczego butelki PET są tak popularne?

PET jest doskonałym materiałem do powszechnego stosowania w przemyśle spożywczym ze względu na swoją wytrzymałość, sztywność i odporność na ciepło.  Wiadomo jednak, że butelki PET rozkładają się bardzo powoli i wiele osób niepokoi się ich negatywnym wpływem na środowisko. To uzasadnione troski — faktycznie plastikowe śmieci są poważnym zagrożeniem dla globalnego ekosystemu.

Dzięki wysiłkom firm jak Tedmark, butelki PET w wysokim stopniu nadają się do recyklingu. Niestety, obecne zdolności przetwórcze nie zaspokajają rzeczywistego zapotrzebowania. Około jedna na sześć butelek PET zostanie ponownie wykorzystana, reszta trafi do pojemników na śmieci, kontenerów i na wysypiska. Niski koszt produkcji butelek PET przyczynia się jednak do ich cały czas do ich popularności, a niektórzy twierdzą, że koszt butelek i marża zysku są głównymi źródłami dochodów producentów wody.

Każdy z nas może jednak dać butelce PET szansę na "drugie życie", po prostu wyrzucając ją do odpowiedniego żółtego pojemnika na surowce wtórne. Dzięki temu butelka zostanie wysłana do sortowni odpadów, a następnie do zakładu recyklingu. W zakładach tych butelki PET poddawane są różnym procesom, w tym myciu, cięciu i podgrzewaniu. W rezultacie powstaje granulat, z którego można wykonać inne surowce — w tym inne butelki PET. Coraz częściej dąży się do stworzenia zamkniętego obiegu.

Tedmark: Butelki PET wysokiej jakości

Należy pamiętać, że problemem nie są same butelki PET, ale ich niewłaściwe użytkowanie i utylizacja. Butelki PET wymagają stosunkowo niewielkiej ilości surowca, dzięki czemu są lekkie i przyjazne dla środowiska w transporcie. Mało osób jest też świadomych, że produkcja i recykling butelek PET skutkują niższą emisją CO2 w porównaniu z przetwarzaniem szkła lub aluminium. Głównym źródłem mikroplastików zagrażających naszemu zdrowiu nie są też butelki PET, ale materiały takie jak tkaniny syntetyczne i opony samochodowe.

Zapotrzebowanie na surowce PET z recyklingu rośnie z każdym rokiem ze względu na ich szeroki zakres zastosowań. Na przykład, plastikowe granulki z butelek PET mogą być wykorzystywane do produkcji polaru, który oferuje dobre właściwości termiczne. Do wyprodukowania jednej bluzy z tego materiału potrzeba około 35 butelek. Włókna poliestrowe z PET są również wykorzystywane do produkcji innych elementów odzieży, w tym odzieży narciarskiej, namiotów i plecaków.

Dlatego warto wybrać firmę Tedmark: butelki PET w naszej ofercie są możliwie najbardziej przyjazne dla środowiska i nadają się do recyklingu. Odwiedź nasz sklep, by poznać butelki w naszym asortymencie: https://tedmark.pl/products/categories/opakowania_na_dania_i_desery/butelki.  Zawsze staramy się oferować przyjazne dla środowiska i biodegradowalne alternatywy jak papierowe kubki, aby zachować zasady zrównoważonego rozwoju.