Osoby, których natura nie obdarzyła pięknymi, równymi i białymi zębami, mogą mieć piękny uśmiech dzięki licówkom. To estetyczne, trwałe rozwiązanie, które zakrywa wszelkie defekty uzębienia. Trzeba jednak pamiętać, że nie licówki nie są na całe życie, co jakiś czas trzeba je będzie wymienić. Okres ich trwałości zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane.
Licówki pozwalają na szybkie skorygowanie wad zgryzu bez konieczności noszenia aparatu ortodontycznego. Zakrywają drobne niedoskonałości, ukruszone fragmenty zęba, a także chowają przebarwienia, których nie da się usunąć za pomocą środków wybielających. Są także idealną opcją dla osób, którym przeszkadza diastema, czyli duża szpara między zębami. Założenie licówek gwarantuje piękny uśmiech na kilka lub kilkanaście lat, w zależności od tego, na jaki ich rodzaj się zdecydujemy. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze licówki z biegiem czasu się zużywają. Nie posłużą więc nam w niezmienionym stanie do końca życia – prędzej czy później trzeba je będzie wymienić.
Jak często wymienia się licówki?
Najprostsze i najtańsze licówki akrylowe służą nam najkrócej – najczęściej jest to rozwiązanie tymczasowe, które zakłada się do momentu, aż inny rodzaj licówek będzie gotowy. Nieco droższe i trwalsze są licówki kompozytowe. Są estetyczne, dobrze maskują przebarwienia, można je idealnie dopasować do sąsiednich zębów. Ich trwałość to około 2-5 lat. Najdroższe wśród licówek, czyli porcelanowe, są natomiast dużo trwalsze. Mogą w niezmienionym stanie służyć nam nawet przez 10-15 lat. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę trwałość i wytrzymałość, okazuje się, że droższe rozwiązanie będzie w efekcie długoterminowym tańsze. Wybór konkretnego materiału na licówki zawsze jednak powinien być indywidualną decyzją, opartą na wskazaniach lekarza stomatologa.
Zadbane licówki przetrwają dłużej
Licówki, choć są materiałem sztucznym, imitują naturalne szkliwo zębów i należy dbać o nie tak samo, jak dbamy o inne zęby. Każdy posiadacz licówek powinien co najmniej dwa razy dziennie myć zęby miękką szczoteczką i dobrą pastą. Raz na pół roku należy zgłosić się na wizytę kontrolną do stomatologa, który sprawdzi stan uzębienia. Warto również systematycznie usuwać w gabinecie osady nazębne oraz kamień – te zabiegi znacznie przedłużają trwałość licówek. Im lepiej zadbamy o higienę i profilaktykę, tym później będziemy musieli zgłosić się do stomatologa na wymianę starych licówek na nowe.