Jakie wino wybrać do mięsa?

Mięso i wino to para, bez której wiele osób nie wyobraża sobie posiłku. Nic dziwnego, ponieważ trunek z winorośli jak nic innego potrafi podkreślić smak potraw. Jednak by w pełni raczyć się daniem, trzeba odpowiednio dobrać napitek. Jak to zrobić i od czego zacząć?

Jakie są podstawowe zasady doboru wina do mięsa?

Podstawowy podział win na czerwone i białe ma znaczenie przy doborze odpowiedniego trunku do typu potrawy. Dania cięższe, takie jak np. steki, doskonale komponują się z czerwoną odmianą wina. Z kolei białe podawane są zazwyczaj do lekkich przekąsek np. sałatek. Sprawdzają się również w towarzystwie mniej kalorycznych odmian mięs.

Oprócz tego liczy się również gatunek wina. Dla przykładu wyraźne ziołowe nuty podkreślają smak pieczeni. Z kolei mocniejszy alkohol wydobywa wszystko, co najlepsze z pikantnych potraw. Dla odmiany wino czerwone podkreśli smak subtelniejszych posiłków.

Druga reguła, którą od dawien dawna kierowali się smakosze i sommelierzy, to zawartość cukru w napoju. Przyjęło się, że do dań najlepiej pasują wina wytrawne i półwytrawne. Zasada ta nie wzięła się jednak znikąd. Trunki pozbawione słodkości lub z ledwo tylko wyczuwalną jego nutą zdecydowanie lepiej podkreślają smak mięsa niż wina słodkie i półsłodkie.

Do jakich potraw pasują wina czerwone?

Wina czerwone komponują m.in. z czerwonym mięsem. Głęboki, dość mocny napitek nada się do obiadu złożonego z wieprzowiny, wołowiny i dziczyzny. Dobrym przykładem jest merlot z wyraźnym ziołowym aromatem. Lżejszy czerwony trunek można podać do mniej kalorycznego mięsa jagnięcego lub cielęcego.

Jedna z ojczyzn współczesnego winiarstwa, czyli Italia, to kraj słynący również z makaronu. Osoby, które planują przyrządzić prawdziwie włoską kolację, do dań z mięsem powinny wybrać jeden z rześkich, owocowych gatunków. Udanym wyborem jest np. chianti. 

Z czym podawać wina białe?

Wina białe bardzo dobrze pasują choćby do owoców morza. Krewetki, małże, ośmiornice czy kalmary smakują wyśmienicie z napitkami w rodzaju chardonnay. Lekkie, białe wino to również odpowiedni wybór do potraw z rybami lub drobiem. Tak samo dobrze w roli trunku do tego typu dań sprawdzają się wina musujące, w tym prawdziwy francuski szampan.

Białe odmiany wina można również podawać do makaronów. Dla przykładu spaghetti frutti di mare wspaniale smakuje popijane winem Pinot Grigio produkowanym w Wenecji Euganejskiej w północnych Włoszech. Wino białe to ponadto dobry dodatek do sałatek. W tej roli sprawdzi się m.in. niemiecki riesling.