Jak pomóc dziecku w przypadku kolki?

Czy Twoje dziecko pręży się, podkurcza nóżki i płacze? To typowe objaw kolki. Cierpi na nią około 40 procent niemowląt między pierwszym, a piątym miesiącem życia. Nie jest groźną lecz przykrą przypadłością, która potrafi zrujnować niejedną noc, a rodziców  zaprowadzić na skraj rozpaczy

Objawy kolki

Dolegliwości występują zazwyczaj po południu lub wieczorem, mogą trwać kilka minut lub godzin. Zdaniem pediatrów, przyczyną kolki jest niedojrzałość przewodu pokarmowego maluszka, który nie potrafi poradzić sobie ze strawieniem pokarmu.  Ponieważ problem jest powszechny, warto skorzystać z doświadczeń rodziców, którzy mają go już za sobą. Podpowiadamy, jak złagodzić ból i uspokoić dziecko.

Zrób maleństwu delikatny masaż

Robiąc masaż brzuszka wspomożesz pracę jelit i ułatwisz dziecku pozbycie się gazów. Połóż niemowlę na plecach i zacznij delikatnie masować jego twardy brzuszek, najlepiej zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Rozpocznij od okolicy pępka i stopniowo, pomalutku zataczaj coraz szersze koła. Masuj powoli, ale z lekkim naciskiem. Po masażu kilka razy zegnij i delikatnie wyprostuj nóżki niemowlęcia. Potem lekko dociśnij jego kolanka do brzuszka.

Przyłóż ciepły okład do brzuszka

Rozważ zastosowanie ciepłych okładów, dzięki którym rozluźnisz napięte mięśnie i rozkurczysz jelita. Połóż dziecko na boku i przyłóż mu do brzuszka na około 15 minut ciepłą suchą tetrową pieluszkę. Trzeba ją wcześniej przeprasować żelazkiem, ale uważaj, żeby nie była gorąca. Możesz też użyć termofora napełnionego w 3/4 ciepłą wodą. Taki okład przyniesie maluszkowi ulgę i pomoże zasnąć.

Podaj herbatkę koperkową

Herbatka koperkowa wspomaga pracę układu pokarmowego. Rozważ przy tym zakup dedykowanej butelki antykolkowej, która pomaga ograniczyć przypadłość. Butelka antykolkowa Avent, Babyone, czy Tommee Tippee to przykłady cenionych przez rodziców produktów. Preparaty i herbatki zawierające wyciąg z kopru włoskiego zmniejszają napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, wspomagają proces trawienia i wzmagają ruchy perystaltyczne jelit, ułatwiając odejście gazów. Podaje się je po posiłku.