Jesień w Ekstraklasie 2022/23 – podsumowanie rundy

Jesteśmy już na półmetku tegorocznych zmagań w polskiej Ekstraklasie – w związku z MŚ w Katarze i nadchodzącą zimą kibiców czeka długa przerwa od rozgrywek. To dobry moment na podsumowanie. Które drużyny poradziły sobie najlepiej, a które najgorzej?

Raków dalej na topie, Widzew z powodami do radości

Zacznijmy od szczytu tabeli – pozycję lidera zajmuje obecnie Raków Częstochowa, który jest w tym sezonie w doskonałej pozycji. Drużyna w niebiesko-czerwonych koszulkach radzi sobie świetnie od powrotu do Ekstraklasy w 2019 roku, jednak w ostatnich dwóch latach zabrakło jej kilku punktów do zdobycia mistrzowskiego tytułu. Być może to właśnie w tym roku trofeum trafi do Częstochowy – warto zaznaczyć, że byłby to największy sukces w historii Rakowa.

Za największe zaskoczenie Ekstraklasy w 2022/2023 z pewnością można uznać Widzew Łódź, który od razu po powrocie do najwyższej klasy rozgrywek znajduje się w samej czołówce. Ostatnie zwycięstwo dało drużynie miejsce na podium ligowej tabeli – tuż nad Pogonią, z którą Widzew zmierzy się w pierwszej kolejce następnej rundy. Na drugim miejscu uplasowała się Legia – kibice stołecznego klubu mogą odetchnąć ulgą po bardzo rozczarowującym sezonie 2021/2022.

Końcówka tabeli: Lechia w opałach

W strefie spadkowej znajdują się obecnie Lechia Gdańsk, Korona Kielce i Miedź Legnica. O ile słabe wyniki dwóch ostatnich drużyn były w pewnym stopniu spodziewane ze względu na fakt, że obydwie z nich spędziły poprzedni sezon w I lidze, o tyle kibice Lechii mają spore powody do rozczarowań. Drużyna, która jeszcze kilka lat temu była w czołówce Ekstraklasy, a w zeszłym roku zajęła 4. pozycję, jest realnie zagrożona spadkiem po raz pierwszy od sezonu 2008/2009. Słabo w tym roku radzi sobie także Piast Gliwice, który jest zaledwie dwa punkty nad strefą startową po finiszu na 5. miejscu w poprzedniej edycji rozgrywek.

Prognozy na rundę rewanżową

Kibice mogą spodziewać się sporych emocji podczas wiosennej rundy Ekstraklasy. Szczególnie zacięta będzie rywalizacja o miejsca premiowane awansem do pucharów europejskich – drużyny w pierwszej połowie tabeli dzieli zaledwie parę punktów. Wyjątkiem jest tutaj Raków, który już teraz ma aż 9-punktową przewagę nad Legią i prawdopodobnie będzie kontynuować swoją dobrą passę. Warto także obserwować dolne części klasyfikacji: przed końcem rundy Jagiellonia i Zagłębie Lubin były w zdecydowanie najsłabszej formie, a walka o spadek może być równie interesująca, jak zmagania w górnej połowie tabeli. Jeśli chcesz poczuć prawdziwy dreszczyk emocji, warto zainteresować się typowaniem meczów – można to zrobić między innymi na https://www.etoto.pl.