IT to ogromnie pożądany przez szukających pracy sektor rynku. Dzięki ekspansji nowych technologii daje on spore możliwości zarówno pod względem finansowym, jak i rozwojowym. Branża jest rozległa, więc można aplikować na dziesiątki różnorodnych stanowisk. Jak zdobyć pierwszą pracę i ile można w niej zarobić?
Praca w IT – co można robić w tej branży?
To, czego nie brakuje w IT, to zdecydowanie różnorodne posady. Można zajmować się m.in.: tworzeniem oprogramowań, testowaniem ich, cyberbezpieczeństwem, naprawą sprzętów czy projektowaniem stron internetowych. Programiści na co dzień posługują się językami programowania, takimi jak Python czy Java. Za ich pomocą tworzą nowe aplikacje, systemy i narzędzia. Następnie efektami ich pracy zajmują się testerzy oprogramowania. Dzielą się na manualnych i automatycznych. Pierwsi z nich przeprowadzają ręczne testy nowych systemów i szukają w nich błędów. Drudzy odnajdują nieprawidłowości przy pomocy skryptów automatycznych. Taki system kontroli jest znacznie szybszy niż testowanie manualne.
Webmasterzy i Web Developerzy zajmują się projektowaniem i tworzeniem stron internetowych. Dbają nie tylko o to, jak wyglądają dane witryny, ale także o to, co się na nich pojawia, w jaki sposób i kiedy. Planują publikacje wpisów, regulują mechanizmy działania sklepów internetowych i czuwają nad poprawnym i płynnym funkcjonowaniem witryn. Informatycy natomiast często przypisani są do konkretnego miejsca, np. jakiegoś urzędu, i to właśnie w tej placówce sprawują pieczę nad prawidłowym działaniem całej sieci komputerów. Takich zawodów jest o wiele więcej i przed podjęciem pierwszej pracy każdy kandydat powinien zastanowić się, w czym sprawdzi się najlepiej. Od wybranej posady zależy późniejsze przygotowanie do zawodu czy sposób konstruowania CV.
Gdzie szukać pracy w branży IT?
Jeśli interesują kogoś oferty pracy IT – Katowice to jedno z najatrakcyjniejszych pod tym względem miast. Zarobki są coraz wyższe, a zapotrzebowanie stale rośnie. Ofert najlepiej poszukiwać na sprawdzonych portalach, takich jak No Fluff Jobs. Na tej stronie obok każdego ogłoszenia znajduje się zakres proponowanego przez pracodawcę wynagrodzenia. Dzięki temu kandydat może szybko ocenić, czy takie warunki mu odpowiadają.
Przykładowe zarobki w IT
Dzięki pracy w IT można bardzo dużo zarobić. Najlepiej opłacalne są stanowiska seniorskie. Na przykład programista ze sporym doświadczeniem może zarabiać w Polsce miesięcznie nawet 40 tysięcy złotych. Juniorzy mogą liczyć na pensję o wysokości około 8 tysięcy. Stanowisko mida gwarantuje nierzadko około 15 tysięcy złotych netto miesięcznie. Trochę inaczej wygląda to np. w przypadku testerów. Wypłata Juniora wynosi często od 4 do 7 tysięcy. Mid może zarabiać około 10 tysięcy, a Senior nawet dwa razy tyle. Warto dodać, że w branży IT umowy B2B zapewniają nieco wyższe kwoty niż umowy o pracę.
Jak znaleźć pracę w IT?
Wbrew pozorom do podjęcia pracy w IT nie trzeba mieć specjalistycznego wykształcenia. Zarówno programowania, jak i testowania można nauczyć się na kursach i podczas ćwiczeń na własną rękę. Warto zacząć od określenia swoich predyspozycji. Osoby pracujące w IT powinny mieć zdolność analitycznego myślenia, z chęcią podchodzić do nowych wyzwań i sumiennie wykonywać swoje obowiązki. Praca w tej branży często wymaga cierpliwości, skrupulatności i umiejętności działania w zespole.
Bardzo ważny w IT jest język angielski. Kandydaci powinni znać go minimum na poziomie B2, ale najlepiej na jak najwyższym. Poza tym wymaga się od nich choć podstawowej orientacji w językach programowania. Jeśli kandydat ubiega się np. o stanowisko testera, to powinien znać narzędzia stworzone właśnie do kontroli oprogramowań (m.in. Jira, Selenium). Gdy osoba zdobędzie podstawową wiedzę i będzie umiała wykorzystać ją w praktyce, może stworzyć CV i zacząć aplikować. W CV powinny znaleźć się informacje na temat wykształcenia, doświadczenia, znanych programów i narzędzi, a także umiejętności miękkich kandydata.