Kosmetyki ekologiczne - jak wybrać odpowiednie i gdzie najlepiej je kupować?

Tematyka ekologii, zrównoważonego rozwoju oraz wpływu środowiska na zdrowie  cieszy się obecnie sporą popularnością i jest chętnie wykorzystywana w kampaniach reklamowych najróżniejszych produktów i usług. Nie inaczej jest w przypadku branży kosmetycznej. Coraz więcej mówi się o świadomej pielęgnacji, czytaniu etykiet, czy unikaniu sztucznych składników. Nic więc dziwnego, że producenci kosmetyków chętnie opatrują swoje wyroby hasłami "naturalne", "organiczne", "ekologiczne". Z pozoru wydaje się, że słowa te oznaczają właściwie to samo, ale czy napewno? Czym właściwie są kosmetyki ekologiczne? Gdzie je kupować, aby uniknąć przykrych niespodzianek?

Kosmetyki ekologiczne - czyli jakie?

Choć określenia "naturalny" i "ekologiczny" są czasami używane zamiennie, pomiędzy kosmetykami określanymi jako naturalne a kosmetykami ekologicznymi istnieje zasadnicza różnica. Te pierwsze to produkty, w których składzie znajdują się składniki o naturalnym pochodzeniu, nawet w minimalnej ilości. W składach takich kosmetyków mogą więc nawet dominować syntetyczne dodatki. W przeciwieństwie do nich, skład kosmetyków ekologicznych opiera się całkowicie lub niemal całkowicie na roślinnych półproduktach przyjaznych środowisku. Muszą one pochodzić z upraw z odpowiednimi certyfikatami. Ekologiczne rolnictwo jest obwarowane restrykcyjnymi zasadami, między innymi zakazem korzystania sztucznych nawozów, środków owadobójczych oraz stosowania modyfikacji genetycznych roślin. Te surowe regulacje mają na celu przede wszystkim dbanie o stan środowiska poprzez wspieranie  równowagi i różnorodności lokalnego ekosystemu.

Co świadczy o tym, że kosmetyk jest ekologiczny?

Aby stwierdzić, że kosmetyk rzeczywiście został wyprodukowany z ekologicznych składników, najłatwiej sprawdzić, czy jego producent posiada odpowiednie certyfikaty. Najczęściej spotykane to:

  • Ecocert - certyfikat niezależnej instutucji kontrolującej jakość produktów ekologicznych
  • Cosmebio - znak ekologiczny przyznawany przez stowarzyszenie laborantów kosmetycznych
  • Soil Association - certyfikacja nadawana przez brytyjską organizację weryfikującą standardy ekologicznego rolnictwa
  • NaTure - atest jednostki zrzeszającej firmy produkujące kosmetyki naturalne

Dodatkowe określenie spotykane w przypadku kosmetyków naturalnych to "cruelty free", oznaczające, że produkty nie były testowane na zwierzętach. Ponadto, najczęściej sprzedaje się je w opakowaniach wykonanych z surowców wtórnych podlegających recyklingowi. 

Gdzie kupować kosmetyki ekologiczne?

Posiadając wiedzę na temat różnic pomiędzy kosmetykami naturalnymi a kosmetykami ekologicznymi, łatwiej weryfikować zapewnienia producentów i nie nabierać się na hasła reklamowe. Dobrą praktyką jest kupowanie kosmetyków ekologicznych bezpośrednio od  lokalnych wytwórców, najczęściej małych manufaktur. W takim miejscu najłatwiej uzyskać informacje o sposobie wytwarzania i stosowanych składnikach. Takie zakupy mogą być jednak trochę uciążliwe, gdy w okolicy brakuje sprawdzonych producentów ekologicznych kosmetyków lub ich oferta nie odpowiada naszym oczekiwaniom. Z pomocą przychodzą wtedy sklepy internetowe, posiadające w ofercie kosmetyki ekologiczne. W sklepie internetowym wybierać można spośród propozycji różnych marek, stawiających nie tylko na naturalne składniki, ale również na troskę o środowisko. Wyselekcjonowane produkty dostępne w asortymencie posiadają certyfikaty i poświadczenia niezbędne do uznania ich za ekologiczne, co pozwala klientom nie martwić się o etyczny aspekt zakupów. W efekcie można cieszyć naturalną pielęgnacją, bez sztucznych dodatków, za którą skóra odwdzięczy się pięknym, promiennym wyglądem. Produkty znajdziesz na: https://ukryte-piekno.pl