Magazyny energii - co musisz wiedzieć?

Zapotrzebowanie na energię elektryczną nieustannie wzrasta i nic nie zwiastuje temu, aby miało być inaczej. To z kolei przekłada się na niekorzystne zmiany klimatu. Jak temu zapobiec? Rozwiązanie jest jedno - powinna ona pochodzić ze źródeł o niskiej emisji CO2. Obecnie, największe wyzwanie stanowi nie to, jak pozyskujemy energię elektryczną, ale jak skutecznie będziemy ją przechowywać. Wydajność elektrowni wiatrowych czy instalacji fotowoltaicznych zależne są bowiem w dużej mierze od panujących w danym momencie warunków atmosferycznych oraz nasłonecznienia. Co się z tym wiąże, produkcja energii bardzo często nie pokrywa się czasowo z naszymi oczekiwaniami. Postawmy wówczas na magazyny energii!

Magazyn energii - co to jest i jak działa?

Magazyny energii to urządzenia, których zadaniem jest gromadzenie prądu. Swoją rosnącą popularność zawdzięczają one przede wszystkim instalacjom systemów fotowoltaicznych. Aktualnie, w większości przypadków, instalacje te zużywają energię na bieżąco, a powstała nadwyżka przesyłana jest do sieci energetycznej. To właśnie tam zostaje przechowywana. W momencie, kiedy w naszym gospodarstwie wystąpi zapotrzebowanie na energię, wówczas możemy odebrać wyprodukowaną część energii. Dlaczego tylko część? Sieć energetyczna, w której przechowywana jest nasza energia potrąca nam 20% lub 30% naszej energii oraz zostawia do dalszej dystrybucji - w ten sposób zarabia. Prościej mówiąc, wraca do nas mniej prądu niż wyprodukowaliśmy. 

Aby uniknąć takiej sytuacji, warto zainwestować w magazyn energii. Wyprodukowany przez naszą instalację prąd trafi wówczas do odpowiednich akumulatorów i będzie przechowywany tam w postaci substancji chemicznej. Wtedy, kiedy będziemy chcieli skorzystać ze znajdującej się tam energii, substancja zostanie przekształcona oraz oddana nam w postaci energii elektrycznej. 

Magazyn energii - jakie wyróżniamy rodzaje?

Możemy wyróżnić pięć podstawowych technologii magazynowania energii:

  • termiczne,
  • elektryczne,
  • mechaniczne,
  • chemiczne, 
  • elektrochemiczne.

Pamiętajmy - wybierając konkretny magazyn energii zwróćmy uwagę na nasze indywidualne zapotrzebowanie, a także koszty, jakie niesie za sobą poszczególny wybór. Ciekawostką jest fakt, że obecnie najpopularniejszymi magazynami energii są chemiczne.

Magazyn energii w naszym domu - czy warto?

Odpowiadając sobie na pytanie czy warto zainwestować w przydomowy magazyn energii, odpowiedź jest jedna: tak, warto. Skupiając się bowiem na nowo powstających elektrowniach słonecznych znacząco zwiększymy produkcję energii, nie wykorzystując jej w pełni. Ponadto, szybki rozwój fotowoltaiki może doprowadzić do tego, że w elektrowniach zabraknie miejsca na przechowywanie nadwyżek energii pochodzących z naszych przydomowych elektrowni. 

Niezwykle ważna jest zatem inwestycja w urządzenia, które będą przechowywać naszą energię. Co więcej, domowe mini magazyny mogą stanowić dodatkowe źródło dochodu, a także służyć całemu systemowi, który z jego pomocą zyska znacznie większą elastyczność.

Magazyny energii a koszty

Koszty, jakie musimy ponieść wraz z początkiem inwestycji w magazyny energii nie są małe. Jest to jednak jak najbardziej opłacalne. W zależności od tego, jakie urządzenie wybierzemy, różnią się one od siebie ceną oraz parametrami. Ostateczny koszt, jaki będziemy musieli ponieść zależy zatem od wyglądu urządzenia, jego wielkości, pojemności, a także rodzaju podłączenia i stopnia skomplikowania montażu. Cena niewielkich magazynów energii o pojemności 5 kWh, których zasilanie starcza na kilka do kilkunastu godzin wynosi od 6 do 10 tysięcy złotych. Z kolei nieco większe magazyny, których pojemność wynosi 7 kWh to koszty wahające się od 20 do 50 tysięcy złotych. Magazyny energii znajdziemy na stronie: https://vobmat.pl