Jak zarządzać portfelem ETF

Gdzie budować portfel ETF?

Długoterminowa inwestycja w fundusze indeksowe ETF to doskonałe rozwiązanie dla początkujących, jak i doświadczonych traderów. Jednak osiąganie wyznaczonych zysków i realizacja zaplanowanej strategii wymaga odpowiedniego zarządzenia i dywersyfikacji portfela. Co może pomóc? Zapoznaj się z naszymi poradami i porównaj pasywne oraz aktywne dysponowanie inwestycjami w ETF.

Pierwszym krokiem do zbudowania silnego, stabilnego i zapewniającego zyski portfela ETF jest oczywiście otworzenie rachunku inwestycyjnego. Jeżeli chcesz poznać profesjonalną ofertę, obejrzyj stronę przygotowaną przez lidera w branży - firmę Saxo. Wybierając sprawdzonego partnera, zyskujesz dostęp do ponad 5.500 funduszy z najważniejszych światowych giełd. To znaczna różnica w porównaniu z niewielkim rynkiem rodzimym, który dysponuje zaledwie kilkoma funduszami.

Jak zarządzać portfelem ETF?

W jaki sposób powinieneś zarządzać swoim portfelem funduszy ETF, aby inwestycja przyniosła zyski? Oczywiście poglądy na ten temat są podzielone i chyba każdy inwestor ma własną, przemyślaną strategię.

Z jednej strony, fundusze ETF są praktycznie zawsze opłacalne w perspektywie długoterminowej, choć zdarzają się wyjątki potwierdzające regułę. Dlatego wielu inwestorów zarządza swoimi aktywami pasywnie. Inwestują określone kwoty, a następnie cierpliwie czekają na realne zyski w perspektywie kilku- lub wieloletniej.

Zachęcamy Cię jednak do innego zachowania, mianowicie aktywnego zarządzania funduszem ETF, które pozwoli Ci na osiągnięcie większej stopy zwrotu z inwestycji. W ten sposób będziesz mógł wykorzystać szczytowe ceny danego funduszu, trwające przecież jedynie przez pewien czas.

Zarządzanie aktywne - zalety i wady

Aktywne zarządzanie portfelem ETF ma właściwie tylko jedną wadę - wiąże się z większymi kosztami operacyjnymi. Powinieneś je uwzględnić na etapie planowania inwestycji. Mimo wszystko umiejętne operowanie i aktywne zarządzenie swoim portfelem pozwoli Ci na osiągnięcie większych zysków niż bierne czekanie.

Zarządzanie pasywne - zalety i wady

A czy istnieją zalety zarządzania pasywnego? Oczywiście, takie podejście jest bardzo rozsądne, ponieważ w długoterminowej perspektywie fundusze ETF, bazujące na światowych gospodarkach, praktycznie zawsze przynoszą zysk. Kolejną zaletą jest fakt, że trader nie ponosi zbyt wielu kosztów operacyjnych, czekanie przecież nic nie kosztuje. A wady? Pasywne zarządzanie portfelem oznacza, że okazja na znacznie większy zysk przejdzie Ci koło nosa.