Duże zbiorniki przemysłowe to konstrukcje z definicji charakteryzujące się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Są zaprojektowane tak, aby wytrzymywać duże obciążenia i pracę w zmiennych warunkach, a także kontakt ze żrącymi substancjami. Jest jednak specjalna odmiana tych konstrukcji, w których poziom bezpieczeństwa jest jeszcze wyższy. Projektowanie zbiorników dwupłaszczowych, bo o nich mowa, uwzględnia wszystkie możliwe zagrożenia i ryzyka. W dużym uproszczeniu to dwa zbiorniki w jednym – zatem nawet, gdy dojdzie do awarii, zewnętrzny płaszcz stanowi dodatkową ochronę przed wyciekiem.
Awaria zbiornika to wielkie ryzyko
Jest wiele czynników, które mogą spowodować rozszczelnienie się nawet najlepszego zbiornika. Stąd dodatkowy płaszcz stanowi swoisty bufor bezpieczeństwa. Duży, naziemny magazyn wody lub niebezpiecznych chemikaliów może ulec mechanicznemu uszkodzeniu wskutek na przykład kolizji z pojazdem. W przypadku tradycyjnych konstrukcji oznaczałoby to groźbę wycieku i skażenia terenu. Projektowanie zbiorników dwupłaszczowych uwzględnia właśnie taką ewentualność i redukuje niemal do zera niebezpieczeństwo wydostania się przechowywanego medium.
Większe bezpieczeństwo – kiedy potrzebne?
Chociaż standardowe, nowoczesne zbiorniki chemoodporne, wykonane z tworzywa mogą być stosowane w najcięższych warunkach to ich dwupłaszczowe odmiany poleca się tam, gdzie na porządku dziennym jest operowanie z silnie reaktywnymi substancjami, na przykład stężonymi kwasami czy ługami. Lepiej dmuchać na zimne, stąd dwupłaszczowy zbiornik zapewnia spokojny sen właścicielowi przedsiębiorstwa. Projektowanie zbiorników dwupłaszczowych przebiega podobnie jak ich standardowych odpowiedników, a jego pierwszym etapem jest zebranie szczegółowych wytycznych od przyszłego użytkownika. Każdy zbiornik powstaje także z uwzględnieniem warunków panujących w miejscu instalacji, a osprzęt i akcesoria dobierane są do rodzaju przechowywanej cieczy.