Festiwal Kiepura, Szpilman, Cygan - Chłopaki z Sosnowca

W dniach od 2 do 4 grudnia w sosnowieckiej MUZIE odbywać się będzie Festiwal Kiepura, Szpilman, Cygan - Chłopaki z Sosnowca.

2.12. g.18.00 Sala Widowiskowo - Koncertowa MUZA

Operetka Kraina Uśmiechu - retransmisja opery z Zurychu. Obsada: prince Sou-Chong - Piotr Beczała

Bilety w cenie: 25,00zł   <KUP BILET ONLINE>

 

03.12. g.18.00 Sala Widowiskowo - Koncertowa MUZA

Koncert pamięci Leopolda Kozłowskiego - Kleinmana

Rodzynki z migdałami

Soliści: Marta Bizoń, Kamila Klimczak, Renata Świerczyńska, Andrzej Róg, skrzypce - Halina Jarczyk, fortepian - Jacek Bylica, akordeon - Jacek Hołubowski

Gość specjalny - Jacek Cygan

 

„Rodzynki z migdałami” to koncert pieśni i piosenek żydowskich,  w wykonaniu grupy krakowskich artystów, którzy przez lata byli skupieni wokół Leopolda Kozłowskiego - Kleinmana, ostatniego klezmera Galicji. Pochodził on z Przemyślan pod Lwowem, z rodziny o wielkich tradycjach muzycznych. Jego dziad Pejsach Brendwein miał przed wojną najsłynniejszą orkiestrę klezmerską, która występowała przed cesarzem Franciszkiem Józefem oraz przed marszałkiem Józefem Piłsudskim. Amerykanie mówią, że Leopold Kozłowski był ostatnim muzykiem, który potrafił zagrać „Miasteczko Bełz” na fortepianie tak, by to było żydowskie. Stare tradycyjne pieśni, z którymi Leopold dorastał zostaną w tym koncercie uzupełnione o piosenki, które powstały do kompozycji Leopolda Kozłowskiego i są owocem jego współpracy z Wojciechem Młynarskim, Kazimierzem Winklerem i Jackiem Cyganem. Z tym ostatnim autorem L. Kozłowski przez ponad 25 lat tworzył duet twórczy, razem pisali nowe piosenki, razem występowali na niezliczonych scenach od Lelowa po Rzym, od Chmielnika po Madryt i Norymbergę. J. Cygan jest także autorem książki „Klezmer. Opowieść o życiu Leopolda Kozłowskiego – Kleinmana”. Te żydowskie pieśni i piosenki, z nutą nostalgii, ale także pełne humoru i życia są interpretowane przez artystów, którzy są „dziećmi Leopolda”. Przez ponad dwadzieścia lat Maestro uczył ich tego charakterystycznego żydowskiego zaśpiewu, powodującego, że muzyka klezmerska jest jedyna i niepowtarzalna.

Leopold Kozłowski zmarł 12 marca 2019 roku.  Jego pamięć i spuściznę niosą dziś jego wychowankowie: Marta Bizoń, Kamila Klimczak, Renata Świerszczyńska, Andrzej Róg oraz Halina Jarczyk – skrzypce, Jacek Bylica – fortepian i Jacek Hołubowski – akordeon. Jacek Cygan jest przewodnikiem po żydowskich pieśniach i piosenkach, i prowadzi koncert tak, jakby nasz ukochany „Poldek” był z nami, siedział na scenie w fotelu i raczył nas swoimi opowieściami.  

 

Bilety w cenie: 49,00zł  <KUP BILET ONLINE>

 

 

04.12. g. 18.00 Sala Widowiskowo - Koncertowa MUZA

Koncert Kawiarenka Szpilmana

Soliści: Joanna Smajdor, Magdalena Zawartko, Filip Małek, Wojciech Myrczek

Zespół wokalny: Laura Gronek, Marta Horyza, Kaja Karczmarczyk, Maja Korbiel, Wiktoria Łukowicz

Para taneczna: Marta Brendel, Michał Boruch

Akrobata: Mateusz Przybysławski

Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective pod batutą Mateusza Walacha 

 

Zapraszamy do nowo otwartej kawiarni, w której goście będą mogli zatopić się w nostalgii minionych dekad.

Kawiarenka Szpilmana to muzyczna podróż ubrana w melodramatyczne historie, które na przemian wzbudzają śmiech do łez i łzy wzruszenia. Jako że artyści na scenie wykonują najznakomitsze evergreeny wybitnego pianisty i kompozytora - Władysława Szpilmana - goście kawiarenki będą mieli przyjemność usłyszeć m.in. “Autobus czerwony”, “Trzej przyjaciele z boiska”, “W małym kinie” czy “Do widzenia Teddy”.

Dzięki wysublimowanym aranżacjom oraz emocjonalnym interpretacjom zarówno zespołu muzycznego, jak i aktorskiego, każda piosenka przedstawia wciągającą opowieść. Co więcej, dramatyczna forma koncertu powoduje, że opowieści te splatają się ze sobą tworząc obraz większej całości. Mówi się, że tych lat nie odda nikt... Zapraszamy zatem ponownie do nowo otwartej kawiarni, gdzie światło, muzyka i artyści pomogą przeżyć ponownie kolory, jakże już odległego, XX-go wieku. 

 

Scenariusz i Reżyseria: Kamil Przyboś 

Kierownictwo muzyczne: Mateusz Walach 

Choreografia: Marta Brendel 

Realizacja dźwięku: Mateusz Soltysik 

Realizacja światła: Marcin Smiatek 

 

Bilety w cenie: 49,00zł   <KUP BILET ONLINE>

 

 

Bilety dostępne online na stronie www.kiepura.pl oraz w naszych kasach biletowych znajdujących się  w MUZIE oraz Energetycznym Centrum Kultury.

Zakup biletów jest równoznaczny z akceptacją: ZASAD BEZPIECZEŃSTWA UDZIAŁU W ZAJĘCIACH I PRZEDSIĘWZIĘCIACH KULTURALNYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ MIEJSKI KLUB IM. JANA KIEPURY.