Alkomat wskazuje błędne wyniki. Co robić?

Alkomat może być bardzo przydatny, zawsze wtedy, gdy chce się upewnić, że jest się całkowicie trzeźwym, a więc przede wszystkim przed rozpoczęciem kierowania pojazdem, czy pójściem do pracy. Zwłaszcza że konsekwencje jazdy na podwójnym gazie, czy pojawienia się w pracy pod wpływem alkoholu mogą być bardzo poważne i narażać samego zainteresowanego, jak i innych na niebezpieczeństwo. Jednak, co zrobić, gdy alkomat wskazuje błędne wyniki?
Instrukcja obsługi
W pierwszej kolejności, warto zajrzeć do instrukcji obsługi dołączonej do alkomatu i sprawdzić, czy pomiar został wykonany prawidłowo. Kluczowa jest tu oczywiście moc i długość wdmuchiwanego powietrza, a zarówno zbyt krótkie, jak i zbyt długie dmuchnięcie, może negatywnie wpłynąć na wynik. Oczywiście tego problemu nie ma, jeśli zakupiony alkomat ma odpowiednie czujniki. Wynik będzie również nieprawidłowy, jeśli czas pomiędzy badaniami był zbyt krótki zaleca się, aby minęło co najmniej 15 minut pomiędzy kolejnymi badaniami. Oto, co jeszcze może wpłynąć na wynik pomiaru:
- dmuchnięcie bezpośrednio po wypiciu alkoholu, najlepiej odczekać około 30 minut;
- badanie od razu po paleniu papierosów. W tym przypadku czas pomiędzy wypalonym papierosem a badaniem powinno minąć przynajmniej 15 minut, a palacz powinien dodatkowo wypłukać dokładnie usta;
- pomiary wykonane po jedzeniu. Wpływ ma rodzaj pożywienia np. słodycze zawierające śladowe ilości alkoholu, jak i czas od posiłku, który powinien wynosić 20 minut lub więcej.
Kalibracja alkomatu
Jeśli badanie przeprowadzamy prawidłowo i dokładnie trzymamy się zaleceń producenta, a wynik wciąż jest nieprawidłowy to może to świadczyć o rozregulowaniu urządzenia. W takim przypadku jedynym wyjściem jest kalibracja alkomatu. Proces ten polega na sprawdzeniu przez serwisantów, czy alkomat wskazuje prawidłowe wartości, a w przypadku odchyleń dostrojenie sensora i oprogramowania, tak aby wyniki były miarodajne. Warto pamiętać, że na częstotliwość konieczności przeprowadzania kalibracji wpływ ma sposób użytkowania alkomatu, a niewłaściwe przeprowadzanie badanie, może rozregulować urządzenie. Usługę można przeprowadzić w dowolnym punkcie, czy sklepie, który zajmuje się profesjonalnym serwisem alkomatów. Wystarczy wysłać urządzenie do punktu serwisowego, a alkomat zostanie odesłany w pełni sprawny. Koszt takiej usługi zależy od rodzaju alkomatu i zazwyczaj na kalibrację trzeba przeznaczyć od 50 do 200 zł.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski