Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Sosnowiec

Alkomat wskazuje błędne wyniki. Co robić?

Alkomat może być bardzo przydatny, zawsze wtedy, gdy chce się upewnić, że jest się całkowicie trzeźwym, a więc przede wszystkim przed rozpoczęciem kierowania pojazdem, czy pójściem do pracy. Zwłaszcza że konsekwencje jazdy na podwójnym gazie, czy pojawienia się w pracy pod wpływem alkoholu mogą być bardzo poważne i narażać samego zainteresowanego, jak i innych na niebezpieczeństwo. Jednak, co zrobić, gdy alkomat wskazuje błędne wyniki?

Instrukcja obsługi

W pierwszej kolejności, warto zajrzeć do instrukcji obsługi dołączonej do alkomatu i sprawdzić, czy pomiar został wykonany prawidłowo. Kluczowa jest tu oczywiście moc i długość wdmuchiwanego powietrza, a zarówno zbyt krótkie, jak i zbyt długie dmuchnięcie, może negatywnie wpłynąć na wynik. Oczywiście tego problemu nie ma, jeśli zakupiony alkomat ma odpowiednie czujniki. Wynik będzie również nieprawidłowy, jeśli czas pomiędzy badaniami był zbyt krótki – zaleca się, aby minęło co najmniej 15 minut pomiędzy kolejnymi badaniami. Oto, co jeszcze może wpłynąć na wynik pomiaru:

  • dmuchnięcie bezpośrednio po wypiciu alkoholu, najlepiej odczekać około 30 minut;
  • badanie od razu po paleniu papierosów. W tym przypadku czas pomiędzy wypalonym papierosem a badaniem powinno minąć przynajmniej 15 minut, a palacz powinien dodatkowo wypłukać dokładnie usta;
  • pomiary wykonane po jedzeniu. Wpływ ma rodzaj pożywienia np. słodycze zawierające śladowe ilości alkoholu, jak i czas od posiłku, który powinien wynosić 20 minut lub więcej.

Kalibracja alkomatu

Jeśli badanie przeprowadzamy prawidłowo i dokładnie trzymamy się zaleceń producenta, a wynik wciąż jest nieprawidłowy to może to świadczyć o rozregulowaniu urządzenia. W takim przypadku jedynym wyjściem jest kalibracja alkomatu. Proces ten polega na sprawdzeniu przez serwisantów, czy alkomat wskazuje prawidłowe wartości, a w przypadku odchyleń dostrojenie sensora i oprogramowania, tak aby wyniki były miarodajne. Warto pamiętać, że na częstotliwość konieczności przeprowadzania kalibracji wpływ ma sposób użytkowania alkomatu, a niewłaściwe przeprowadzanie badanie, może rozregulować urządzenie. Usługę można przeprowadzić w dowolnym punkcie, czy sklepie, który zajmuje się profesjonalnym serwisem alkomatów. Wystarczy wysłać urządzenie do punktu serwisowego, a alkomat zostanie odesłany w pełni sprawny. Koszt takiej usługi zależy od rodzaju alkomatu i zazwyczaj na kalibrację trzeba przeznaczyć od 50 do 200 zł.