Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Sosnowiec

Sytuacja na rynku nieruchomości a wysokość kredytu

Sytuacja na rynku nieruchomości potrafi być bardzo dynamiczna, wpływając na znaczne zmiany ceny mieszkań lub sprawiać, że utrzymują się one na stałym poziomie nawet przez długi czas. Osoby poszukujące mieszkań powinny obserwować zmiany w cenach nieruchomości, gdyż wpływają one znacznie na kwotę, jaką trzeba wziąć w ramach kredytu hipotecznego. Co jeszcze wpływa na wysokość pożyczki i co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym? Przedstawiamy najważniejsze informacje, a aktualną ofertę możesz sprawdzić na https://blogbank.pl/kredyty-gotowkowe/.

Jak sytuacja na rynku nieruchomości wpływa na kwotę kredytu?

Ceny mieszkań uzależnione są od wielu czynników między innymi od zapotrzebowania, czyli liczby chętnych. Im większy ruch na rynku nieruchomości, tym ceny mieszkań są wyższe. Zdarza się jednak, że ceny mieszkań pozostają wysokie mimo zahamowania sprzedaży mieszkań. Niezależnie co jest przyczyną wysokich cen, to wpływają one również na wysokość kredytu i utrudniają zaciągnięcie odpowiedniej pożyczki. Wysoka cena wpływa również na wysokość wkładu własnego, który niezbędny jest do otrzymania kredytu hipotecznego. Dlatego warto wziąć to pod uwagę wcześniej, aby odłożyć niezbędną kwotę.

Aktualna oferta kredytów hipotecznych

Na wysokość kredytu nie wpływa tylko cena mieszkania, ale również aktualna oferta kredytowa. Wysokość oprocentowania, marży i prowizji mają duże znaczenie dla całkowitego kosztu spłacenia pożyczki. Na te czynniki wpływa ogólna sytuacja gospodarcza i wysokość stóp procentowych. Aktualnie WIBOR (referencyjna wysokość oprocentowania dla pożyczek) jest rekordowo niski, co pozytywnie wpływa na wysokość spłacanych rat. Warto jednak pamiętać, że ta część oprocentowania kredytu jest zmienna, a więc rata kredytu może wzrosnąć na przestrzeni lat. Warto więc obserwować sytuacje na rynku nieruchomości i na rynku kredytów hipotecznych.

Kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje

Kredyt hipoteczny to długoterminowa pożyczka, której zabezpieczenie stanowi zakupiona nieruchomość. Hipoteka na rzecz banku wpisywana jest do księgi wieczystej lokalu, a wpis zostanie usunięty po spłaceniu całej kwoty. Kredyt hipoteczny może zostać udzielony nawet na 30 – 40 lat, co ma szczególne znaczenie, gdy pożyczona kwota jest bardzo wysoka. Długi okres kredytowania pozwala na obniżenie raty, chociaż trzeba przyznać, że wtedy całkowity koszt pożyczki wzrasta. Chcąc go obniżyć, warto robić nadpłaty rat, gdy tylko jest taka możliwość. W ten sposób spłaca się pożyczony kapitał, od którego wyliczane są odsetki, które dzięki wcześniejszym spłatom ulegają obniżeniu.

Czy otrzymam potrzebny kredyt? Zdolność kredytowa

Kredyt hipoteczny udzielany jest na podstawie analizy zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Analiza obejmuje sytuację finansową i osobistą kredytobiorcy i ma na celu sprawdzenie, czy jest on w stanie spłacić kredyt zgodnie z harmonogramem. Zdolność kredytowa określa więc, czy bank udzieli nam pożyczki, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Co jest brane pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej?

  • Wysokość dochodów – brane są pod uwagę jedynie legalne i stałe dochody np. wynagrodzenie za pracę, emerytura, renta, dochody z działalności gospodarczej lub rolniczej itp.
  • Źródło dochodów – najkorzystniejsza jest umowa o pracę na czas nieokreślony, a najgorzej na zdolność kredytową wpływa umowa o dzieło lub zlecenie i jednoosobowa działalność gospodarcza.
  • Koszty utrzymania – wszystkie zobowiązania finansowe takie jak: czynsz, opłaty za media, zasądzone alimenty, inne kredyty (w tym zakupy na raty).
  • Historia kredytowa – czy na czas były spłacane wszystkie zobowiązania. Przed ubieganiem się o kredyt, warto sprawdzić swoją historię w rejestrach dłużników i ewentualnie wyprostować zaległości.
  • Wiek, stan cywilny i liczba osób na utrzymaniu.
  • Wykonywany zawód, wykształcenie i doświadczenie.

Sosnowiec – tu znajdziesz dogodne oferty bankowe

Sprawdzając oferty bankowe w Sosnowcu warto zajrzeć do oddziału PNB Paribas przy ulicy Warszawskiej 12, gdzie dla wygody klientów w poniedziałki bank jest czynny do 18:30.
kilka placówek w Sosnowcu ma również Bank Polski S.A. Ofertę sprawdzić możemy między innymi przy ulicy Jana Kilińskiego 12 oraz ulicy 3 Maja 15.