Spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem, które odbędzie się w ramach 17. Sosnowieckich Dni Literatury w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) we wtorek 25 maja 2021 o godz. 18.00. Rozmowę promującą książkę „Tajemnica Iny” poprowadzi Magdalena Boczkowska. Wstęp wolny – obowiązują wejściówki! Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość zakupu książki i zdobycia cennego autografu.

Wstęp na spotkanie możliwy będzie tylko z bezpłatną wejściówką (50 wejściówek do odbioru w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki – poziom I, w godz. otwarcia placówki). Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne są rezerwacje telefoniczne wejściówek (nr tel. 574 480 779).

Uczestnicy wydarzeń kulturalnych w Zagłębiowskiej Mediatece zobligowani są do:

  • dezynfekcji dłoni natychmiast po wejściu do obiektu oraz podczas opuszczania obiektu.
  • używania maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos od momentu wejścia do opuszczenia terenu MBP.
  • okazania przy wejściu pobranej wcześniej z Informatorium wejściówki oraz wrzucenia do urny wypełnionego Oświadczenia z danymi potrzebnymi do kontaktu w razie potwierdzenia przypadku koronawirusa podczas imprezy. Formularze z oświadczeniem można otrzymać wraz z wejściówką w Informatorium lub pobrać ze strony www.biblioteka.sosnowiec.pl POBIERZ
  • zachowania dystansu 1,5 m podczas wejścia do obiektu, na korytarzach i w miejscach, w których organizowane są imprezy.

 

Cezary Harasimowicz (ur. 1955) – scenarzysta, aktor, pisarz. W 1980 roku ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Polskim we Wrocławiu, po czym przez cztery lata występował na scenie tego teatru. W 1986 roku został absolwentem Zaocznego Wyższego Zawodowego Studium Scenariuszowego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Jest autorem scenariuszy i dialogów do wielu polskich filmów, sprawdził się także jako dramaturg i prozaik. Jest członkiem Gildii Scenarzystów Polskich. Jego film 300 mil do nieba został uhonorowany Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej. W 1994 roku jego scenariusz zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Hartley-Merrill w Stanach Zjednoczonych. Dzięki tej nagrodzie brał udział w warsztatach Roberta Redforda w Sundance Institute.

Publikacje:

PESEL 890604… mieszkam w Polsce (2005)

Nieoczekiwana zmiana płci (na najwyższym szczeblu) (2006)

Victoria (2007)

Święty Chaos (2014)

Miejsce odosobnienia (2016)

Uśmiech (2017)

Znaleźć. Naprawić. Wykończyć (2017)

Saga, czyli filiżanka, której nie ma (2017)

Mirabelka (2018)

Była sobie miłość (2019)

Tajemnica Iny (2020)

 

O 17. Sosnowieckich Dniach Literatury:

24 maja 2021 roku rusza już siedemnasta edycja Sosnowieckich Dni Literatury, jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie. Celem projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, jak co roku, jest skuteczna promocja czytelnictwa polskiej literatury najnowszej oraz zaproszenie wszystkich miłośników sztuki słowa do aktywnego udziału w szeroko rozumianej kulturze literackiej. Tegoroczna edycja w dużej mierze poświęcona będzie biografiom, przyświecają jej słowa Stanisława Brzozowskiego: „co nie jest biografią, jest niczym”.

Imprezy w ramach 17. Sosnowieckich Dni Literatury częściowo odbywać się będą w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, a częściowo online. Na spotkaniach plenerowych obowiązywać będą bezpłatne wejściówki, które należy wcześniej pobrać w Informatorium. W razie zaostrzenia sytuacji epidemiologicznej w regionie, spotkania odbędą się tylko online i będą transmitowane na kanale YouTube MBP.

Gośćmi tegorocznych SDL będą: Cezary Harasimowicz (autor książki o aktorce Inie Benicie), Radosław Młynarczyk (biograf Marka Hłaski), pisarka Maja Klemp (online), prozaicy Andrzej Stasiuk i Ałbena Grabowska, reportażystka i biografka Magdalena Grzebałkowska oraz zeszłoroczny laureat Nagrody Literackiej Nike, Radek Rak (online). Poza spotkaniami autorskimi – w ramach „Rozmów o książkach” – w programie znajdą się także działania z pogranicza literatury i innych sztuk. Będą to: wystawa tematyczna „Takty i riffy” będąca subiektywnym przekrojem muzycznej mapy Sosnowca oraz wieczór filmowy w Ogrodzie Mediateki (w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych seans odbędzie się w Auli), w czasie którego zaprosimy naszą publiczność na znakomitą komedię przedwojenną „Sportowiec mimo woli” (1939 r.) w reżyserii Mieczysława Krawicza. Przed projekcją nastąpi rozwiązanie konkursu „Bibliożerca Roku 2020/2021”. Celem kolejnej edycji „Bibliożercy” jest uhonorowanie wieloletnich zasług na rzecz czytelnictwa poczynionych przez naszych najwierniejszych sympatyków – dzieci i ich rodziców, dziadków/opiekunów. Laureatami zostaną więc rodziny aktywnie uczestniczące w życiu kulturalnym Biblioteki, których życiową pasją są książki i czytanie.

Idea Sosnowieckich Dni Literatury jest interdyscyplinarna, choć króluje oczywiście wszechobecny duch literatury. Swoją bogatą ofertę Mediateka kieruje do szerokiego grona odbiorców z Sosnowca i miast ościennych, mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska, począwszy od dzieci i młodzieży, a skończywszy na dorosłych sympatykach dobrej literatury.

Zapraszamy do uważnego śledzenia strony internetowej MBP: www.biblioteka.sosnowiec.pl i jej profilów w mediach społecznościowych. Szczegółowy program 17. Sosnowieckich Dni Literatury dostępny jest także na afiszach i informatorach kolportowanych na terenie całego regionu.

Tegoroczna edycja imprezy powstaje przy współudziale Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Instytutu Mikołowskiego im. R. Wojaczka, Fundacji Miasto Literatury. Honorowy patronat objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor UŚ w Katowicach Prof.. dr hab. Ryszard Koziołek. Patronat medialny przyjęli: Gazeta Wyborcza – gazeta katowicka,  Afront, Gazeta Uniwersytecka UŚ, Wiadomości Zagłębia, Kurier Miejski, Twoje Zagłębie, Śląsk, silesiakultura.pl, sosnowiecki.pl, sosnowiec.pl. coigdzie.pl.

Warto dodać, że – jak co roku – imprezę promuje oryginalny plakat prof. Romana Kalarusa, przygotowany specjalnie na kolejną edycję SDL.

Serdecznie zapraszamy!