Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne. Zmiany klimatyczne postępują i coraz więcej mówi się o zanieczyszczeniu środowiska. Z tego powodu, kładzie się duży nacisk na ekologiczne pozyskiwanie prądu. Jest to także wyraz odpowiedzialności za los przyszłych pokoleń i troska o naturę. Dlatego, tak wiele gospodarstw domowy zdecydowało się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Jest to także bardzo opłacalne rozwiązanie. 

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika Gdańsk to rozwiązanie nad, którym z pewnością warto się pochylić. Cała instalacja składa się z paneli, które mają za zadanie przemieniać energię słoneczną w prąd. Dzięki temu użytkownik posiada własną elektrownię i jest niezależny od wzrastających cen prądu.

Poszczególne ogniwa wytworzone są z krzemu, które rewelacyjnie się sprawdza do pochłaniania energii pochodzącej z promieni słonecznych. Wbrew powszechnej opinii, w Polsce nasłonecznienie jest wystarczające i montaż paneli fotowoltaicznych jak najbardziej się opłaca. Nowoczesne technologie umożliwiają magazynowanie nadwyżek energii, które zostaną wyprodukowane w najbardziej słoneczne dni. Nadwyżki te świetnie się sprawdzą, kiedy panele wyprodukują za małą prądu, czyli np. w nocy lub w zachmurzone, deszczowe pory.

Fotowoltaika - co warto wiedzieć?

Koszt fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne to dość duża inwestycja, jednak koszty związane z jej montażem, stosunkowo szybko się zwracają. Warto także wspomnieć, że to ile faktycznie trzeba będzie zainwestować jest zależne od wielu czynników m.in. od tego:

  • gdzie znajduje się instalacja fotowoltaiczna,
  • jaka jest konstrukcja dachu oraz stopień jego nachylenia,
  • jaki jest rozmiar całej instalacji, a także go moc,
  • czy zamówienie obejmuje także wykonanie projektu,
  • dodatkowego montażu,
  • kosztów serwisu,
  • dodatkowego ubezpieczenia.

Dzięki najróżniejszym dotacją i dofinansowaniem oferowanym przez rząd czy samorządy, początkowy wkład własny nie musi być taki wysoki. Warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami i ubiegać się o możliwą pomocą.

Zalety instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim tak jak wspomniano na początku taka instalacja pozwala zadbać o środowisko. Energia, którą się w ten sposób uzyskuje, nie jest szkodliwa dla środowiska. Kolejną kwestią są oszczędności. Dzięki panelom, można być całkowicie niezależnym od wzrastających cen prądu. Panele pozwalają na podreperowanie domowego budżetu.

Mówiąc o zaletach instalacji fotowoltaicznych nie można pominąć kwestii związanych z możliwością otrzymania różnych dofinansowań. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest program "Mój Prąd".  Jest to propozycja rządu dla osób fizycznych, które chcą pozyskać środki na instalację fotowoltaiczną. Wysokość takiego wsparcia może sięgać nawet 5 tysięcy złotych. Innym programem jest "Czyste powietrze"- program dedykowany budynkom jednorodzinnym. Dofinansowanie to dotyczy wymiany starych i szkodliwych źródeł ciepła na nowe. Kwota możliwa do otrzymania wynosi nawet 30 tysięcy zł.