Odpowiednia opieka nad psem obejmuje nie tylko spacery i codzienną zabawę, ale także właściwe żywienia pupila. Aby zachował on swoje zdrowie i dobrze się rozwijał, niezbędna jest zbilansowana i zrównoważona dieta, dostarczająca organizmowi zwierzęcia wszelkich niezbędnych składników odżywczych oraz mikroelementów. Podstawowym elementem jadłospisu czworonoga jest sucha karma, warto więc pamiętać, aby wybrać tylko tą o wysokiej jakości.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla psa?

Na samym początku przyjrzyjmy się składu produktu. Na opakowaniu zawsze zostaje umieszczona informacja, o tym, co znajduje się w karmie, w jakim procencie, oraz to, w jaki sposób dawkować karmę. Pierwszy składnik, jaki znajduje się na liście składników, jest tym którego w danym produkcie jest najwięcej. Odpowiednia karma dla czworonoga musi mieć w sobie jak największą zawartość świeżego miejsca. Ważne są również warzywa oraz owoce, dostarczające naszemu pupilowi błonnik, potrzebny mu do trawienia. Innym pożądanym składnikiem karmy dla psów jest olej rybny, bogaty w kwasy omega 3. Jego zadaniem jest poprawienie odporności zwierzęcia. W dobrych karmach często znajduje się również glukozamina, wzmacniająca chrząstkę stawową. Przykładem karmy dla psa o dobrym składzie jest Alpha Spirit karma, dostarczająca zwierzęciu wszystko, czego potrzebuje.

Jaką karmę wybrać mokrą czy może suchą?

1. Karma sucha dla czworonoga jest bardziej zbilansowana i zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. To propozycja wygodna, a także bardziej ekonomiczna.

2. Karma mokra dla czworonoga ma w składzie dużo wody, jest mniej odżywcza. Zwierzęta za nią przepadają, może stanowić podstawę żywienia, albo być traktowana jedynie jako przysmak.

Wiele osób w żywieniu psa wykorzystuje oba typy karmy, dzięki czemu pies jest zadowolony, a właściciel wie, że dostarcza mu wszystkiego, co jest niezbędne do utrzymania zwierzęcia w zdrowiu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, z którego korzysta wielu posiadaczy psów, jest karmienie mieszane za pomocą obu typów karmy. Podstawą może być pokarm suchy, a uzupełnieniem mokra karma. To rozwiązanie zapewnia psu optymalną ilość składników odżywczych, a przy okazji jest smakowite i lubiane przez czworonogi.

Co znajduje się w składzie karm?

Mięso- bardzo ważny i podstawowy składnik diety każdego psa. Najlepiej, aby karma zawierała go minimum 50 procent. Mięso na liście składników dobrej karmy powinno znaleźć się oczywiście na pierwszym miejscu.

Wypełniacze- to określenie na inne elementy karmy niebędącymi mięsem. Podnoszą kaloryczność posiłku, w karmach znajdują się pod postacią zbóż (kukurydza, pszenica, ryż) jednakże te składniki, nie są naszemu czworonogowi potrzebne. Lepiej wybierać karmy z takimi wypełniaczami jak owoce i warzywa.

Dodatki- wśród dodatków często dodawanymi są glukozamina, chondroityna czy tauryna. W dobrych karmach znajdziemy także witaminy i mikroelementy, dzięki nim dostarczymy psu wszystkim niezbędnych składników.

Jakich składników w karmach unikać?

  • TBHQ E319- może spowodować wystąpienie nowotworu u zwierzęcia, uszkadza komórki DNA.

  • Propylene glyzol- jego zbyt duża ilość niszczy czerwone krwinki.

  • Kukurydza- używana jako wypełniacz, jednakże jest źle tolerowana przez psy.

  • Soja- może wywołać uczulenie, nie jest dobrze tolerowana przez nasze czworonogi.

  • Sztuczne barwniki- niezdrowe substancje dodawane często do słabo jakościowych karm

  • Cukier oraz substancje słodzące- nie mają żadnych wartości odżywczych, mogą jedynie być przyczyną otyłości u psów, oprócz tego cukier jest substancją uzależniającą.

Rodzaje karm specjalistycznych

1. Karma dla szczeniąt

Szczenięta mają inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż dorosłe psy. Kamy dla szczeniąt są wysokokaloryczne, bogate w ciałko i zawierają sporo kwasów tłuszczowych.

2. Karma dla starszego psa

Psy w zaawansowanym wieku nie są już tak energiczne, jak młodsze czworonogi, z tego względu bardzo szybko mogą stać się otyłe. Produkty dla seniorów mają w składzie niską zawartość tłuszczu, a także substancje wzmacniające stawy.

3. Karma dla psa otyłego

Pewne rasy psów mają skłonności do tycia, rozwiązaniem ich problemów z wagą jest właściwa dieta. Karmy dla otyłych psów odznaczają się niską zawartością tłuszczów oraz dużej ilości błonnika.

4. Karma dla psa po sterylizacji

Czworonogi po sterylizacji mają często tendencję do tycia, takie karmy charakteryzują się nisko-kalorycznością.

5. Karma dla psa chorego (cukrzyca, nowotwór, alergia)

Taki rodzaj karm znaleźć można w gabinetach weterynaryjnych.

 

Dieta naszego pupila jest bardzo istotnym elementem jego życia. Tylko zdrowy pies może być szczęśliwy, z tego względu nie warto podawać mu byle jakiej karmy. Powinniśmy zapewnić zwierzęciu wszystko, co jest mu potrzebne do zdrowego życia. Wybór karm na rynku jest bardzo duży, jednak przed wyborem odpowiedniej karmy dla naszego pupila, warto zastanowić się nad pewnymi kwestiami. Musimy wziąć pod uwagę jego wiek i styl życia, a także jego choroby. Najlepsza karma dla psa musi mieć bardzo dobry skład, w którym przeważa mięso. W sklepach znajdziemy wiele produktów o wysokiej jakości, podczas zakupu pamiętajmy, iż najważniejsze jest długie i szczęśliwe życie naszego czworonożnego przyjaciela.

karma