Kolekcja niepowtarzalnych plakatów
W tym roku obchodzimy mały jubileusz - 15 lat z Sosnowieckimi Dniami Literatury. Na przełomie lat zmieniali się autorzy, tematy, formuły, miejsca, ale jedno pozostawało niemal niezmienne. Autor naszych plakatów. Od 2007 roku jest nim światowej sławy plakacista, wymieniany w czołówce Polskiej Szkoły Plakatu, Profesor zwyczajny w Katedrze Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (prowadzi pracownię projektowania plakatu) - prof. Roman Kalarus.
Artysta znany jest z odważnych grafik, neonowych, świetlistych kolorów, odręcznej litery i zabawy skojarzeniami. Charakterystyczne dla artysty jest również tworzenie plakatów bez użycia technik komputerowych. Autor potępia konformizm, brak odwagi, nie lubi grzeczności. Uważa, że erotyka jest nieodłączną częścią sztuki. Jest zdobywcą wielu nagród w kraju i za granicą, jego prace znajdują się w zbiorach europejskich muzeów w Niemczech, Włoszech, Szwecji, Francji, Izraelu czy Stanach Zjednoczonych.
Plakaty Sosnowieckich Dni Literatury trafiały kilkukrotnie na Biennale Plakatu Polskiego. Kalarus podczas kolejnych edycji zaskakiwał wszystkich swoimi pracami, które przedstawiały coraz to nowe wcielenia kolaży świata literatury i sztuki.
Dobry plakat w temacie szuka drugiego dna, zestawia ze sobą na pozór niepasujące symbole, aby stworzyć nową wartość. Zaskakuje odbiorcę, zmusza do zatrzymania się i dyskusji, wciąga go w grę. Ponieważ znaczenie oraz sens sztuki są tworzone przez każdego odbiorcę indywidualnie, plakat może często poruszać skrajne uczucia. Najgorzej jednak, jeśli przechodzi zupełnie bez echa, to znak, że jego forma była nietrafiona lub po prostu nudna. Plakaty SDL rok rocznie budziły emocje wśród naszych Czytelników, Sympatyków, Miłośników Literatury. Jedne były delikatne, a inne mocne w swoim wyrazie.
Cieszymy się, że sztuka plakatu dalej porusza ludzi, skłania do dyskusji i indywidualnych interpretacji, do których gorąco zachęcamy :)