Z okazji Dnia Matki Teatr Zagłębia przygotował trzy propozycje: 26 maja, godz. 16:00: Ostatni seans Poli N. – Dzień Matki w Restauracji Warszawskiej.
Zapraszamy na pokaz monodramu w wykonaniu Małgorzaty Saniak „Ostatni seans Poli N.” oraz poczęstunek w Restauracji Warszawskiej przygotowany specjalnie przez szefa kuchni. Bilety w cenie 70 zł.
O spektaklu: Rok 1919. Znana berlińskiej publiczności, aktorka Pola N. zostaje zatrzymana na przejściu granicznym w Sosnowcu. Powodem zatrzymania są filmowe taśmy, które kobieta próbuje przewieźć za niemiecką granicę. Aktorka zostaje oskarżona o kontrabandę i oddelegowana do Naczelnika Straży Celnej – Eugeniusza Dąmbskiego. To spotkanie zaważy na jej dalszych losach.
Jak długo Pola N. zabawi w Sosnowcu? Czy uda jej się wyjechać na Zachód i zrobić międzynarodową karierę? W spektaklu jak w hipnotycznym seansie przewijają się taśmy z życia polskiej aktorki, przez chwilę stare kino ożywa dawnym blaskiem i blichtrem. Pola N. żongluje zestawem filmowych gestów i póz, nieustannie kreując siebie. Klisze nakładają się na siebie, a narracje przeczą sobie nawzajem, pozostawiając pytanie: kim była Pola N.?
Tekst i reżyseria: Agnieszka Nasierowska
Muzyka: Tymek Witczak
Projekcje: Kolankov
Obsada: Małgorzata Saniak
Zrealizowano w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Sosnowca
25-26 maja, godz. 18:00 – pokazy spektaklu „Pomoc domowa” . Nadia, niezastąpiona pomoc domowa, rozpoczyna pracę u małżeństwa Olgi i Norberta. Szybko się jednak okazuje, że w jej zakres obowiązków nie wchodzi tylko sprzątanie i opieka nad domem, bo małżeństwo pilnie potrzebuje urozmaicenia od codziennej rutyny... Co robią? To, co kusi wszystkich w takich sytuacjach - każde z nich potajemnie rozpoczyna namiętny romans. Misją Nadii jest utrzymać w sekrecie ich gorące przygody – misją o tyle trudną do wykonania, że wszystko dzieje się w mieszkaniu spokojnego i zgodnego na pozór małżeństwa. Ale nic nie jest niemożliwe dla zaprawionej w bojach pomocy domowej! Za sprzymierzeńców ma swoją niezwykłą błyskotliwość, cięty dowcip i... pełny barek u swoich pracodawców. Czy jej się uda?
Bilety: 30-45 zł
27 maja, godz. 19:00 – spektakl operowy „Dydona i Eneasz”
„Dydona i Eneasz” to barokowa opera Henry’ego Purcella, odwołująca się do antycznego mitu o greckiej uciekinierce Dydonie, która dotarła do wybrzeży Afryki, gdzie założyła Kartaginę, i Eneaszu – dowódcy, który z oddziałem żołnierzy uciekł spod Troi po przegranej bitwie. Opera Purcella porusza zarówno kwestie społeczne, jak i polityczne – para tytułowych bohaterów to uciekinierzy z Europy, którzy szukają azylu przed nieprzychylnym losem. Jest to również historia miłosna – między bohaterami powstaje intymna relacja. Dydona musi jednak wybrać między kochankiem i swoimi uczuciami a interesem państwa, którego jest królową.
Bilety: 20/30 zł
Pragniemy poinformować, że Teatr Zagłębia aktualnie bierze udział w dwóch akcjach: Oddaj książkę dla małych pacjentów - Zaczytani w Teatrze Zagłębia
Teatr Zagłębia dołączył do ogólnopolskiej akcji zbiórki książek Zaczytani.org. W dniach 23 kwietnia - 26 maja w teatrze można zostawiać książki, które stworzą Bibliotekę Małego Pacjenta na szpitalnych oddziałach dziecięcych.
Celem zbiórki jest to, żeby każde dziecko przyjęte na oddział dziecięcy otrzymało książkę – miało możliwość choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć o chorobie. Ważne, by przekazane książki były wydane po 2005 r., niezniszczone, w bardzo dobrym stanie - takie, jakie można podarować bliskiemu w czasie choroby.
Książki można zostawiać w dwóch punktach w teatrze: we foyer (przed, w czasie i po spektaklach) oraz na portierni teatru (codziennie od 6:00 do 22:00, wejście od strony parkingu). Zbiórka trwa do 26 maja.
Organizatorem ogólnopolskiej kampanii jest fundacja Zaczytani.org., której celem jest otoczenie troską dzieci przebywających w szpitalach i hospicjach, u których zmiana środowiska i problemy zdrowotne wywołuje stres i strach. Więcej informacji na stronie: www.zaczytani.org
Bilet za 350 groszy: Duchologia polska / 23 maja
23 maja w ramach organizowanej z okazji Dnia Teatru Publicznego akcji Bilet za 350 groszy Teatr Zagłębia zagra spektakl „Duchologia polska”. Bilety w cenie 350 groszy (3,5 zł) będzie można zakupić w kasie teatru 18 maja.
W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz piąty. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. W akcję zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych w całej Polski, na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale.
W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za 350 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast. Repertuar i szczegółowe informacje o spektaklach dostępny jest na stronie http://www.dzienteatrupublicznego.pl
O tym, że w teatrze „grosze grają rolę” przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 350 groszy (3,5 zł). Skąd ta kwota? Mniej więcej tyle wynosi efekt ekonomicznego oddziaływania publicznego teatru dla regionu, w którym teatr pracuje. Wiadomo to z badania, które na zlecenie Instytutu Teatralnego od dwóch lat realizują ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, pod kierunkiem prof. Rafała Kasprzaka.
W teatralnej DUCHOLOGII POLSKIEJ szukamy bohaterów transformacji. Pierwszych celebrytów, obiektów aspiracji i marzeń. Kaszpirowski, Alexis Colby czy Człowiek z czarną teczką nawiązujący do Stana Tymińskiego – to oni symbolizują kapitalistyczny postpeerelowski haj. W naszym przedstawieniu bohaterowie zerwani ze smyczy realnego socjalizmu, skoczą w świat magii i zjawisk paranormalnych. Uzdrowiciele, duchy, starzy bogowie zjawią się ramię w ramię z górnikami, biznesmenami, gwiazdami oper mydlanych. Będziemy bawić się telewizyjnymi i teatralnymi formami oraz narracjami, które mają powołać nowy, wspanialszy świat.
Nowy świat potrzebuje jednak pierwszego rytuału i mitu. Czy bohaterowie podołają temu wyzwaniu? Ambicje mają ogromne. Przecież wszystko nagle stało się możliwe. Można być, kim się chce, jechać, gdzie oczy poniosą. Można wreszcie mówić, co się żywnie podoba. Z dnia na dzień w telewizji przybywa kanałów, otwierają się gazety opowiadające niesłychane historie, czasem upragniony Zachód wlewa się w nową codzienność w fantastycznym kształcie. Polska staje się miejscem cudów, kolory nabierają intensywności, łączą się w jaskrawe patchworki – podobnie jak idee, teorie, hipotezy. Toniemy w informacjach, do których dotąd nie mieliśmy dostępu. Zaciera się granica między nauką a fantastyką. Wszystko jest jednocześnie. To świat naszych bohaterów.
Jednak spod jarmarcznej pstrokacizny przebija też mrok każdego początku. Na początku była przecież ciemność. Strach i zwątpienie. Zerwanie ze starym porządkiem to szansa dla małych egoizmów, a wolność niepostrzeżenie skończyć się może megalomanią i przemocą. Wtedy nowy świat może przekształcić się w koszmar. Czy nie doświadczamy tego we współczesnej Polsce?
I czy transformacja kiedykolwiek się skończyła? A może to słowo-zaklęcie, jak „adin, dwa, tri” telewizyjnego uzdrowiciela Kaszpirowskiego? Znajdujemy się w trakcie sylwestrowej nocy kończącej lata 90. Zegar wybija północ. I co dalej? Za co wzniesiemy toast?
Trzeba bardzo uważać, bo najwięcej płaczu przynoszą zazwyczaj spełnione życzenia.
Sprzedaż biletów za 350 groszy w Teatrze Zagłębia ruszy 18 maja od godz. 14:00. Jedna osoba może zakupić maksymalnie 2 bilety. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc. Spektakl grany w ramach piątej edycji Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji „Bilet do teatru za 350 groszy”. Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.