UM Sosnowiec: Teatralny Dzień Matki

6 min czytania

Z okazji Dnia Matki Teatr Zagłębia przygotował trzy propozycje: 26 maja, godz. 16:00: Ostatni seans Poli N. Dzień Matki w Restauracji Warszawskiej.

.png)

Zapraszamy na pokaz monodramu w wykonaniu Małgorzaty Saniak Ostatni seans Poli N.” oraz poczęstunek w Restauracji Warszawskiej przygotowany specjalnie przez szefa kuchni. Bilety w cenie 70 zł.

O spektaklu: Rok 1919. Znana berlińskiej publiczności, aktorka Pola N. zostaje zatrzymana na przejściu granicznym w Sosnowcu. Powodem zatrzymania są filmowe taśmy, które kobieta próbuje przewieźć za niemiecką granicę. Aktorka zostaje oskarżona o kontrabandę i oddelegowana do Naczelnika Straży Celnej Eugeniusza Dąmbskiego. To spotkanie zaważy na jej dalszych losach.

Jak długo Pola N. zabawi w Sosnowcu? Czy uda jej się wyjechać na Zachód i zrobić międzynarodową karierę? W spektaklu jak w hipnotycznym seansie przewijają się taśmy z życia polskiej aktorki, przez chwilę stare kino ożywa dawnym blaskiem i blichtrem. Pola N. żongluje zestawem filmowych gestów i póz, nieustannie kreując siebie. Klisze nakładają się na siebie, a narracje przeczą sobie nawzajem, pozostawiając pytanie: kim była Pola N.?

Tekst i reżyseria: Agnieszka Nasierowska

Muzyka: Tymek Witczak

Obsada: Małgorzata Saniak

Zrealizowano w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Sosnowca

25-26 maja, godz. 18:00 pokazy spektaklu Pomoc domowa” . Nadia, niezastąpiona pomoc domowa, rozpoczyna pracę u małżeństwa Olgi i Norberta. Szybko się jednak okazuje, że w jej zakres obowiązków nie wchodzi tylko sprzątanie i opieka nad domem, bo małżeństwo pilnie potrzebuje urozmaicenia od codziennej rutyny… Co robią? To, co kusi wszystkich w takich sytuacjach - każde z nich potajemnie rozpoczyna namiętny romans. Misją Nadii jest utrzymać w sekrecie ich gorące przygody misją o tyle trudną do wykonania, że wszystko dzieje się w mieszkaniu spokojnego i zgodnego na pozór małżeństwa. Ale nic nie jest niemożliwe dla zaprawionej w bojach pomocy domowej! Za sprzymierzeńców ma swoją niezwykłą błyskotliwość, cięty dowcip i… pełny barek u swoich pracodawców. Czy jej się uda?

27 maja, godz. 19:00 spektakl operowy Dydona i Eneasz”

.png)

Dydona i Eneasz” to barokowa opera Henry’ego Purcella, odwołująca się do antycznego mitu o greckiej uciekinierce Dydonie, która dotarła do wybrzeży Afryki, gdzie założyła Kartaginę, i Eneaszu dowódcy, który z oddziałem żołnierzy uciekł spod Troi po przegranej bitwie. Opera Purcella porusza zarówno kwestie społeczne, jak i polityczne para tytułowych bohaterów to uciekinierzy z Europy, którzy szukają azylu przed nieprzychylnym losem. Jest to również historia miłosna między bohaterami powstaje intymna relacja. Dydona musi jednak wybrać między kochankiem i swoimi uczuciami a interesem państwa, którego jest królową.

**Pragniemy poinformować, że Teatr Zagłębia aktualnie bierze udział w dwóch akcjach: Oddaj książkę dla małych pacjentów - Zaczytani w Teatrze Zagłębia **

Teatr Zagłębia dołączył do ogólnopolskiej akcji zbiórki książek Zaczytani.org. W dniach 23 kwietnia - 26 maja w teatrze można zostawiać książki, które stworzą Bibliotekę Małego Pacjenta na szpitalnych oddziałach dziecięcych.

Celem zbiórki jest to, żeby każde dziecko przyjęte na oddział dziecięcy otrzymało książkę miało możliwość choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć o chorobie. Ważne, by przekazane książki były wydane po 2005 r., niezniszczone, w bardzo dobrym stanie - takie, jakie można podarować bliskiemu w czasie choroby.

Książki można zostawiać w dwóch punktach w teatrze: we foyer (przed, w czasie i po spektaklach) oraz na portierni teatru (codziennie od 6:00 do 22:00, wejście od strony parkingu). Zbiórka trwa do 26 maja.

Organizatorem ogólnopolskiej kampanii jest fundacja Zaczytani.org., której celem jest otoczenie troską dzieci przebywających w szpitalach i hospicjach, u których zmiana środowiska i problemy zdrowotne wywołuje stres i strach. Więcej informacji na stronie: zaczytani.org

Bilet za 350 groszy: Duchologia polska / 23 maja

23 maja w ramach organizowanej z okazji Dnia Teatru Publicznego akcji Bilet za 350 groszy Teatr Zagłębia zagra spektakl Duchologia polska”. Bilety w cenie 350 groszy (3,5 zł) będzie można zakupić w kasie teatru 18 maja.


W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz piąty. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. W akcję zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych w całej Polski, na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale.

W tegorocznej akcji Bilet do teatru za 350 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast. Repertuar i szczegółowe informacje o spektaklach dostępny jest na stronie http://www.dzienteatrupublicznego.pl

O tym, że w teatrze grosze grają rolę” przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 350 groszy (3,5 zł). Skąd ta kwota? Mniej więcej tyle wynosi efekt ekonomicznego oddziaływania publicznego teatru dla regionu, w którym teatr pracuje. Wiadomo to z badania, które na zlecenie Instytutu Teatralnego od dwóch lat realizują ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, pod kierunkiem prof. Rafała Kasprzaka.

W teatralnej DUCHOLOGII POLSKIEJ szukamy bohaterów transformacji. Pierwszych celebrytów, obiektów aspiracji i marzeń. Kaszpirowski, Alexis Colby czy Człowiek z czarną teczką nawiązujący do Stana Tymińskiego to oni symbolizują kapitalistyczny postpeerelowski haj. W naszym przedstawieniu bohaterowie zerwani ze smyczy realnego socjalizmu, skoczą w świat magii i zjawisk paranormalnych. Uzdrowiciele, duchy, starzy bogowie zjawią się ramię w ramię z górnikami, biznesmenami, gwiazdami oper mydlanych. Będziemy bawić się telewizyjnymi i teatralnymi formami oraz narracjami, które mają powołać nowy, wspanialszy świat.

Nowy świat potrzebuje jednak pierwszego rytuału i mitu. Czy bohaterowie podołają temu wyzwaniu? Ambicje mają ogromne. Przecież wszystko nagle stało się możliwe. Można być, kim się chce, jechać, gdzie oczy poniosą. Można wreszcie mówić, co się żywnie podoba. Z dnia na dzień w telewizji przybywa kanałów, otwierają się gazety opowiadające niesłychane historie, czasem upragniony Zachód wlewa się w nową codzienność w fantastycznym kształcie. Polska staje się miejscem cudów, kolory nabierają intensywności, łączą się w jaskrawe patchworki podobnie jak idee, teorie, hipotezy. Toniemy w informacjach, do których dotąd nie mieliśmy dostępu. Zaciera się granica między nauką a fantastyką. Wszystko jest jednocześnie. To świat naszych bohaterów.

Jednak spod jarmarcznej pstrokacizny przebija też mrok każdego początku. Na początku była przecież ciemność. Strach i zwątpienie. Zerwanie ze starym porządkiem to szansa dla małych egoizmów, a wolność niepostrzeżenie skończyć się może megalomanią i przemocą. Wtedy nowy świat może przekształcić się w koszmar. Czy nie doświadczamy tego we współczesnej Polsce?

I czy transformacja kiedykolwiek się skończyła? A może to słowo-zaklęcie, jak adin, dwa, tri” telewizyjnego uzdrowiciela Kaszpirowskiego? Znajdujemy się w trakcie sylwestrowej nocy kończącej lata 90. Zegar wybija północ. I co dalej? Za co wzniesiemy toast?

Trzeba bardzo uważać, bo najwięcej płaczu przynoszą zazwyczaj spełnione życzenia.

Sprzedaż biletów za 350 groszy w Teatrze Zagłębia ruszy 18 maja od godz. 14:00. Jedna osoba może zakupić maksymalnie 2 bilety. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc.Spektakl grany w ramach piątej edycji Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji Bilet do teatru za 350 groszy”. Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Urząd Miejski w Sosnowcu, sosnowiec.pl/, sosnowiec.pl/aktualnosci/id,15664,teatralny_dzien_matki.html

Autor: krystian