Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Sosnowiec

Noc Muzeów w Sosnowcu już w najbliższą sobotę!

Zbliża się Noc Muzeów 2019! Sosnowiec także szykuje się do tej imprezy. 18 maja w godz.od 20.00 - 24.00 w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu  noc będzie surrealistyczna – o godz.20.00 zaplanowano spektakl "CCY -WITKAC-Y Menażeria" w wykonaniu zespołu Teatru Witkacego w Zakopanem, reż.Andrzej Dziuk / wstęp wolny.

Ilość miejsc ograniczona, rezerwacja pod numerem tel.(32) 363 45 18.  O godz.21.30 otwracie wystawy "Po drugiej stronie szafy. Interaktywna wystawa dla dzieci", "Lekarze Zagłębia Dąbrowskeigo-wybrane sylwetki", ekspozcja przygotowana przez Komisję Historyczną i Ośrodek Dokumentacji Historycznej Śląskiej Izby Lekarskiej, godz.21.30 "Salvador Dali -Boska komedia.

Wystawa   oryginalnych prac z kolekcji Kesauri,zwiedzanie z przewodnikiem (zwiedzanie płatne-cena promocyjna 10 zł od osoby), godz.22.00 Salvador Dali - geniusz czy hochsztapler, wykład. Natomiast Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersyteteu Medycznego zaprasza na cykl wykładów o tematyce zdrowia oraz historii medycyny. Ponadto zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem od godz.17.00 o każdej pełnej godzinie, wystawę obrazów ze zbiorów  Medycyny i Farmacji w Sosnowcu.

W tym miejscu znajdziesz program, listę muzeów i najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia w Katowicach i okolicy. Noc Muzeów 2019 woj.śląskie. Podstawowe informacje i główne atrakcje.

W Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” akcja odbędzie się pod hasłem „Zmierzch na wsi”, z kolei Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przygotuje imprezę pod hasłem „Gdzie Bebok mówi dobranoc”, skierowaną przede wszystkim dla młodych odbiorców. Muzeum Miejskie w Tychach będzie miało coś dla ciała i dla ducha – już 11 maja zorganizowany zostanie m.in. Wielki Test Wiedzy o Hokeju, a także zwiedzanie Stadionu Miejskiego i Galerii Sportu, z kolei tydzień później, oprócz warsztatów artystycznych dla rodziców i dzieci, impreza będzie się odbywać pod znakiem (i przy muzyce) akordeonu.

Muzyczne atrakcje przygotuje też tradycyjnie Filharmonia Śląska, która zaprosi na interaktywną lekcję nocnego śpiewania. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia prócz koncertów przygotuje też warsztaty, pokazy filmów, wystawy oraz... „kąpiel w dźwiękach gongu”.

Zróżnicowaną ofertę przedstawiło Muzeum Historii Katowic, które zaprasza do swojej siedziby głównej (ul. Szafranka 9), jak i innych oddziałów na warsztaty, prelekcje, występy muzyczne i oczywiście darmowe zwiedzanie wystaw. W Muzeum Śląskim na gości czekają m.in. spotkania z kuratorami wystaw, warsztaty, zabawy plastyczne, kiermasz wydawnictw, fotobudka czy pokaz filmowy.

W Muzeum w Gliwicach impreza odbędzie się pod hasłem „Noc na Kresach Rzeczpospolitej”, z kolei w Pałacu Schoena – Muzeum w Sosnowcu noc będzie surrealistyczna – Salvador Dali i jego twórczość to jeden z głównych punktów odniesienia imprezy. Także w Zagłębiu, w Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, Noc Muzeów będzie... indiańska.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zorganizuje warsztaty z udziałem działacza opozycji PRL Kazimierza Korabińskiego, a Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej pokaże uczestnikom tajemnice schronów bojowych.

Noc Muzeów jest z zasady wydarzeniem bezpłatnym, choć w niektórych przypadkach może być konieczna symboliczna opłata (np. 1 zł) lub wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Transport na Noc Muzeów 2019 – Katowice

Koleje Śląskie tradycyjnie już zapowiedziały uruchomienie specjalnych połączeń dla uczestników Nocy Muzeów. Więcej informacji wkrótce.

Noc Muzeów 2019 - Katowice: lista muzeów, placówek, instytucji

    Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

    Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

    Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

    Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku

    ClassicMania

    Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej

    Filharmonia Śląska

    Fundacja Giesche i Fabryka Porcelany

    Instytut Pamięci Narodowej – oddział Katowice

    Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Piekarach Śląskich

    Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

    Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

    Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”

    Muzeum Historii Katowic (z oddziałami)

    Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach

    Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej

    Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich

    Muzeum Miejskie w Tychach

    Muzeum Miejskie w Zabrzu

    Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

    Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej

    Muzeum Śląskie w Katowicach

    Muzeum w Chorzowie

    Muzeum w Gliwicach

    Muzeum w Rybniku

    Muzeum Zagłębia w Będzinie

    Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

    Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu

    Parafia Ewangelicko-Augsburska Zbawiciela w Katowicach

    SqArt Gallery w Bytomiu

    Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

    Śląski Uniwersytet Medyczny:
    - Biblioteka ŚUM
    - Muzeum Medycyny i Farmacji

    Tyskie Browary Książęce – Muzeum

Czytaj więcej: https://histmag.org/Noc-Muzeow-2019-Katowice-program-lista-muzeow-18043