Czy wzory łowickie odeszły w zapomnienie?

3 min czytania
Czy wzory łowickie odeszły w zapomnienie?

Obecnie w każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z nowoczesnymi technologiami, gdzie tylko się spojrzymy, wszystko oddala się od wiejskości, w kierunku nowych rozwiązań czy jednak wszędzie? Okazuje się, że chociażby wzory łowickie, mają swoją rzeszę fanów. Istnieją osoby, które aranżując wnętrza, sięgając po odzież czy jakiekolwiek inne elementy dekoracyjne, stale stawiają na tradycyjne łowickie wzory.

Już od pewnego czasu, mówi się o ponadczasowości mody w stylu folk. Często można spotkać łowickie motywy na koszulach, sukienki folkowe, spódnice w łowickie kwiaty, wzory łowickie http://mypoland.com.pl/30-wycinanka-lowicka na obrusach, nakryciach, torebkach i wielu innych. Zdobienia tego rodzaju otaczają nas zatem zewsząd.

Skąd wzięły się wzory łowickie?

Jeżeli mowa o łowickich wzorach, określamy całą sztukę ludową. Jest to całokształt artystycznych działań, całej społeczności wiejskiej. Do elementów kultury sztuki ludowej, wypada też zaliczyć opowiadania, legendy, bajki, muzykę, poezję ludową oraz niezliczoną liczbę obrzędów i zwyczajów ludowych. Wszystko to doskonale współgrające ze sobą, tworzyło całokształt kwiecistej, radosnej i wielokolorowej kultury ludowej.

Co ciekawe, wszelkie efekty sztuki ludowej, np. wycinanka łowicka , nie były wyłącznie dziełami sztuki. Zawsze miały one odgrywać też istotną rolę w życiu całej wsi. Miały zarówno wielką wartość artystyczną, ale też i użytkową. Zatem można wywnioskować, że sztuka ludowa nie ma na celu niesienia wyłącznie walorów artystycznych, ale też zaspokojenia pewnych potrzeb, jakie pojawiają się na wsi. Mieszkańcy wsi, byli przecież zdani tylko na siebie, jeżeli chodzi o wszystkie dziedziny życia. Tworzyli dla siebie samych, karmiąc się artystycznie i dostarczając sobie praktycznych narzędzi.

Jakie zastosowanie, wzory łowickie mają obecnie?

Nie da się ukryć, że czasy świetności i wszechobecnego zachwytu nad kulturą ludową już minęły, natomiast ciągle jesteśmy w stanie odnaleźć niezliczoną ilość towarów, które są wyraźnie inspirowane sztuką ludową. Szczególnie odzież ludowe koszule, bluzki, spódnice czy też sukienki z wielobarwnymi motywami. Aktualnie, wszystko co produkowane jest w ludowym stylu, przybiera już bardziej nowoczesną odsłonę. Wzory łowickie, kaszubskie i góralskie, obecnie zdobią nowe kolekcje ubrań, natomiast krój już mocno nawiązuje do współczesności. Zatem jest to jedynie dodatek, który w pewnym stopniu ma za zadanie podkreślić ludową kulturę, która była wyłącznie inspiracją.

Do czego mogą się przydać wzory łowickie?

W dzisiejszych czasach łowickie wzory, stanowią raczej dekoracje i zdobienia, niżeli artykuły całościowe, czy też kolekcje przybierające ludowy styl. Nie jest to jednak reguła. Nie trzeba bardzo się rozglądać, aby motywy łowickie zauważyć na licznych obrusach, serwetach, chustach, ubraniach, a nawet na wyrobach ceramicznych.

Nawet w wypadku nowej fali mody i kolejnych kolekcji ubrań, wzory łowickie dość często pojawiają się wielu kreacjach. Natomiast co warto zauważyć, częściej spotykane są delikatne akcenty ludowe, niżeli całościowo ozdobione wielokolorowymi wzorami łowickimi ubrania. Nie da się ukryć, że udając się do galerii handlowej, w sklepach odzieżowych będzie bardzo trudno odnaleźć produkty, które mocno nawiązują do ludowej kultury. W związku z tym, oznacza to, że trzeba się nieco bardziej wysilić by być posiadaczem oryginalnych ubrań.

Nawet we wszelkie dekoracyjne elementy do wnętrz domu, jak np. pościele, obrusy, chusty czy serwety, możemy tchnąć ludowego ducha zdobiąc je motywami łowickimi, opierając się oczywiście o własny gust i oczekiwania. Wielorakość kolorów, wzorów i motywów łowickich jest tak ogromna, że każdy znajdzie coś dla siebie. Są one dość uniwersalne jeżeli chodzi o to, co można z nich wykonać, natomiast na uwadze trzeba mieć jeden fakt. Jest to styl dość radosny i kolorowy, w niektórych wnętrzach, lub podczas niektórych okazji, mogą być nieco przesadzone.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

otososnowiec_kf