Dialog Obywatelski - gościem Komisarz Elżbieta Bieńkowska

W Sosnowieckiej Mediatece odbył się Dialog Obywatelski – dyskusja o przyszłości przemysłu motoryzacyjnego w Europie z udziałem Komisarz Elżbiety Bieńkowskiej, Prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, Prezesa Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych Marcina Korolca oraz licznych zaproszonych gości i zainteresowanych zagadnieniem mieszkańców.

GALERIA ZDJĘĆ DOSTĘPNA TUTAJ.

- Europejski przemysł motoryzacyjny przeżywa prawdopodobnie najbardziej burzliwy czas od momentu swojego powstania, ponad 100 lat temu.Dziś jest on jednym z głównych filarów europejskiej gospodarki. Ze względu na swój udział w wielu innych dziedzinach przemysłu jest kluczowym sektorem Unii Europejskiej, który stoi przed wieloma wyzwaniami związanymi m.in. z efektywnym zarządzaniem procesami produkcyjnymi, dystrybucyjnymi czy logistycznymi.Elektromobilność staje się przyszłością - mówiła podczas spotkania Komisarz Elżbieta Bieńkowska.

- Obecnie na sektor motoryzacyjny mają wpływ najnowsze trendy związane z elektromobilnością oraz wprowadzeniem innowacyjnych napędów i systemów wspomagania kierowcy, na które Europa musi być gotowa, bowiem zmieniają one sposób definiowania i użytkowania samochodów – pojazdów przyszłości. Europejski przemysł motoryzacyjny musi także mierzyć się z coraz silniejszą konkurencją ze strony podmiotów reprezentujących inne kontynenty. Liderem w produkcji i liczbie użytkowanych samochodów elektrycznych aktualnie są Chiny. Podejście do elektromobilności zmieniło się także po aferze sprzed kilku lat.Myślę tu o skandalu wokół diesla.Niektóre koncerny oszukiwały swoich klientów, twierdząc,że ich samochody nie emitują szkodliwych spalin.Sytuacja była poważna a koncerny udawały,że nic się nie wydarzyło.Od tego momentu zwiększyła się świadomość społeczna - dodała.

Powstają więc liczne pytania: czy europejski przemysł motoryzacyjny jest dziś w stanie zawalczyć o utrzymanie również w przyszłości swojej dotychczasowej pozycji na rynkach światowych? Czy przewagi technologiczne jakie przemysł europejski zdobył w produkcji silników spalinowych, zwłaszcza w silnikach z napędem diesla mają znaczenie w wyścigu o prymat technologiczny samochodów przyszłości? W końcu sektor samochodowy w Europie musi także sprostać zadaniu ochrony środowiska i ograniczania emisji CO2 w trosce o zdrowie Europejczyków i w walce ze zmianami klimatycznymi. Jaka jest więc przyszłość europejskiej branży motoryzacyjnej, w której Polska ma swój udział i jakie plany w tym obszarze ma Komisja Europejska? Jaka z kolei może być odpowiedź władz lokalnych na rewolucję technologiczną w przemyśle motoryzacyjnym? To tylko niektóre z pytań, jakie zadawali uczestnicy Dialogu Obywatelskiego.

- Przeciętnego Polaka nie stać na zakup auta elektrycznego i jeszcze długo nie będzie stać.Ludzie posiadają coraz większą świadomość związaną z ekologią jednak bez odpowiedniego wsparcia finansowego nie są w stanie nawet myśleć o zmianie auta z silnikiem spalinowym na auto o napędzie elektrycznym.Względy ekonomiczne zwyciężają nad ekologią. Podobnie jest niestety z opalaniem w piecach.Niska emisja to ogromny problerm, który dotyka wielu gospodarstw domowych. Tutaj nie wystarczą tylko warsztaty,szkolenia i kontrole.Potrzebne są konkretne rozwiązania jak np.w Sosnowcu, gdzie dokładamy do wymiany pieców. Jesteśmy miastem z najlepszym taborem autobusowym w  Polsce. Wymieniliśmy praktycznie całą flotę. Mamy nowoczesne hybrydy i 3 autobusy elektryczne. Jako miasto stawiamy na transport publiczny, wprowadziliśmy busspasy, mamy miejskie rowery  i nieustannie powiększamy sieć ścieżek rowerowych - powiedział Arkadiusz Chęciński. Prezydent Sosnowca zachęcał młodych ludzi zgromadzonych w Mediatece aby w przyszłości korzystali z rowerów rezygnując z samochodów.

Na koniec głos zabrał Marcin Korolec  były minister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, Prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, który z kolei zaprezentował korzyści płynące z ektromobilności, jak powiedział samochód elektryczny faktycznie jest w tej chwili drogi, ale to się cały czas zmienia na korzyść klienta. Przejechanie odcinka samochodem o napędzie elektrycznym będzie o 80% tańsze niż na tradycyjnym paliwie. To będą gigantyczne oszczędności dla Polski, dla każdego z nas..

- Dialogi Obywatelskie to ważne inicjatywy Komisji Europejskiej - podkreśliła Elżbieta Bieńkowska. - Dziekuję Prezydentowi Chęcińskiemu, że podejmuje te ważne tematy, które przecież dotyczą nas wszystkich.Będziemy musieli zmierzyć się z problemami i trudnościami ale najważniejsze to prowadzić dialog, rozmawiać i słuchać siebie nawzajem.To kraje członkowskie i właśnie samorządy lokalne będą podejmowały te ważne kwestie, o których dzisiaj rozmawiamy - powiedziała unijna komisarz.