Wydawać by się mogło, że altany ogrodowe to produkt odtwórczy, a więc taki, który cały czas powstaje na bazie pierwotnego, niepoddawanego żadnym poprawkom projektu. Tymczasem okazuje się, że najpopularniejsze altany ogrodowe producent wytwarza poprzez ciągłe udoskonalanie i modyfikowanie projektu wyjściowego. Dlaczego?

W dzisiejszym artykule zdradzamy sekret popularności jednej z najstarszych konstrukcji ogrodowych – klasycznej altany otwartej, która się nieustannie zmienia, aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby i oczekiwania swoich użytkowników.

 

Zaczęło się od dachu…

Cztery wsporniki i rozpostarta na nich płachta, ot cała tajemnica altany otwartej. Ta genialna w swojej prostocie konstrukcja na dobre zagościła w naszych ogrodach i ogródkach zapewniając ochronę przed deszczem i palącym słońcem. Czy do dziś rozważalibyśmy zakup standardowej altany otwartej, gdyby na przestrzeni lat jej producent nie wprowadzał pewnych zmian i udoskonaleń?

 

Co się zmieniło?

Warto zwrócić uwagę na dostępne materiały. Wraz z rozwojem technologii produkcji tworzyw sztucznych miejsce tekstylnych zadaszeń zajęły płachty z wodoodpornego poliestru, które – dla zapewnienia dodatkowej ochrony przed deszczem – są jeszcze impregnowane. Ta pozornie niewiele znacząca zmiana w dużej mierze wpłynęła na efektywność ochrony, jaką zapewniają altany mobilne oraz ich trwałość. Poliester jest materiałem szczególnie odpornym na oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych.

W aspekcie zmian materiałowych nie można zapominać o zmianach, jakie nastąpiły w samej konstrukcji. Najpierw wprowadzono ultra lekkie i odporne na warunki zewnętrzne aluminium, a właściwie rurki wykonane ze stopu aluminium, później wraz z rosnącymi potrzebami potencjalnych klientów na rynek wprowadzono bardziej ekskluzywną wersję altan mobilnych – altany wykonywane na bazie konstrukcji z kwadratowych profili. Te z kolei doczekały się jeszcze bardziej wyszukanych i kosztownych wariantów, jak chociażby altany kute.

Wprowadzenie nowych materiałów podniosło parametry użytkowe altan i znacząco wpłynęło na ich żywotność, ale to nie wszystkie zmiany, jakie na przestrzeni lat producent zaprowadził w sowim projekcie.

 

Kolejne nowości…

Kolejne modyfikacje, jakim producent poddał projekt wyjściowy miały na celu przede wszystkim wzbogacenie podstawowej funkcjonalności lekkiej altany mobilnej, która – w wariancie z profili aż taka znowu lekka nie jest – tak, aby zaspakajała jeszcze więcej potrzeb potencjalnego użytkownika. Wśród najważniejszych zmian na uwagę zasługują:

 

Ściany boczne

Dostęp do tworzyw sztucznych o bardzo dobrych właściwościach izolujących przyczynił się do implementacji pomysłu zamknięcia altany otwartej. W praktyce altanę wyposażono w system montowanych niezależnie ścian bocznych z tworzywa, których zadaniem jest dodatkowa ochrona przed wiatrem, deszczem oraz zimnem. Zależnie od wybranego modelu ściany boczne mogą być zakładane i zdejmowane lub zsuwane i rozsuwane.

 

Podłoga

Początkowo zdecydowana większość altan mobilnych nie była wyposażona w podłogę i tak też pozostało. Altany z rurek aluminiowych oraz konstrukcje z kwadratowych profili producent zaleca rozłożyć na równej płaszczyźnie i śledziami przypominającymi śledzie od namiotu zabezpieczyć przed przemieszczaniem się. Niektóre altany z profili posiadają dodatkowo łączniki dolne, które zapewniają stabilność całej konstrukcji. Podłoga jest natomiast popularnym dodatkiem do otwartych altan wykonywanych z drewna. Obecnie bardzo popularne jest również wykonywanie podestów pod altany mobilne oraz konstrukcje drewniane z euro palet.

Oświetlenie

Dostęp do oświetlenia zależy od modelu altany. W przypadku niektórych konstrukcji wystarczy wyłącznie wsadzić w tyczkę do prądu, i altana już jest oświetlona. Inne altany są wyposażane w instalacje elektryczne, do których możemy podpiąć wybrane przez nas punkty świetlne, całość oczywiście należy podpiąć pod źródło prądu. Bardziej ekskluzywne konstrukcje bywają także wyposażane w źródła ciepła – najczęściej grzejniki elektryczne, które zapewniają komfort cieplny podczas chłodnych wieczorów.