Siostrzenica Michaliny Koniecznej

17 września odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy przy rondzie im. Michaliny Koniecznej „Haliny”, która od niedawna jest patronką skrzyżowania ul. Nowopogońskiej, Będzińskiej, Orlej i Staropogońskiej. Dziś w Urzędzie Miejskim gościliśmy Barbarę Konieczną, siostrzenicę Michaliny Koniecznej.

- Jest mi niezmiernie miło, że po przeszło siedemdziesięciu latach znów mogę być w Sosnowcu, moim rodzinnym mieście. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że pamięć o mojej cioci jest kultywowana. Uhonorowanie jej działalności poprzez tablicę pamiątkową i nazwanie ronda jej imieniem to piękny gest za który serdecznie dziękuję – powiedziała Barbara Konieczna, która była gościem dzisiejszej sesji Rady Miejskiej.

Wcześniej doszło do spotkania pani Barbary z władzami miasta, podczas którego siostrzenica Michaliny Koniecznej przekazała na ręce władz miasta pamiątki po swojej cioci.

- Dziękuję pani Barbarze, która sama się do nas zgłosiła po tym jak dowiedziała się, że nadaliśmy rondu na Pogoni imię jej cioci, za to, że nas odwiedziła jak również za przekazanie pamiątek po osobie, która w piękny sposób zasłużyła się dla naszego miasta. Staramy się odkrywać piękne karty naszej historii, przypominać pamięć o Tych, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnym kraju. To lekcja historii dla kolejnych pokoleń – podkreślił prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Jednocześnie prezydent podziękował uczniom Szkoły Podstawowej nr 3, którzy kilka dni temu przygotowali przedstawienie przypominające postać Michaliny Koniecznej. Uczniowie wraz z dyrekcją szkoły spotkali się z Panią Barbarą podczas obrad sesji Rady Miejskiej.

Michalina Konieczna "Halina" urodziła się w 1898 roku w Sosnowcu. Członkini Pogotowia Społecznego Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Od 1936 roku przewodnicząca Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet w Sosnowcu. Podczas okupacji w Organizacji Orła Białego, a następnie w ZWZ-AK. Wykonywała zadania sabotażowe, była łączniczką, kurierką i wywiadowczynią. Aresztowana 20 maja 1942 roku i uwięziona w Mysłowicach. Przewieziona do Oświęcimia i tam rozstrzelana. Odznaczona Krzyżem Walecznych.