Dziś w Muzuem w Sosnowcu podpisany został list intencyjny w sprawie uruchomienia Instytutu Zagłębiowskiego, który działalność powinien rozpocząć jeszcze w I kwartale 2018 roku. Podpisy złożyli Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, Paweł Dusza, dyrektor Muzeum w Sosnowcu oraz prof. Dariusz Nawrot, który obejmie funkcję dyrektora Instytutu.
W skład instytutu będą wchodzić naukowcy wywodzący się z uczelni wyższych. W prace Instytutu zaangażować się będą mogli również pasjonaci Zagłębia Dąbrowskiego. - Jeśli chodzi o działalność naukową to w planach mamy sesje i konferencje naukowe dotyczące dziejów Zagłębia Dąbrowskiego np. dotyczące odzyskania niepodległości czy udziału regiony w powstaniach śląskich, publikacje naukowe o wydarzeniach z dziejów regionu – wydawnictwa pokonferencyjne lub będące efektem prac badawczych, serię wydawniczą traktująca o wybitnych postaciach Zagłębia Dąbrowskiego, projekt „Historia mówiona” – nagranie relacji z osobami będących przedstawicielami pokolenia wojennego (urodzonymi przed wybuchem II wojny światowej), powojennego i najmłodszego, wychowanego w dobie transformacji ustrojowej w Polsce, chcemy także przywrócić serię wydawniczą „Roczniki Sosnowieckie” - wylicza prof. Nawrot.
Insytut za zadanie będzie miał również popularyzację regionu. - Planujemy wystawy na tematy związane z dziejami Zagłębia Dąbrowskiego, publikacje popularnonaukowe np. Czy wiesz, że w Zagłębiu… lub 10 pytań dotyczących przeszłości Zagłębia itp., wykłady popularnonaukowe (zagłębiowskie rocznice), imprezy promujące szeroko rozumianą kulturę Zagłębia czy też wydarzenia związane z promocją przeszłości regionu (innowacyjności) oraz współczesnej aktywności gospodarczej i naukowej Zagłębia. Podkreślanie patriotyzmu mieszkańców - dodaje prof. Nawrot.
- To historyczny i bardzo ważny moment. Chcemy edukować o Zagłębiu, pokazywać piękną i nieznaną historię naszego regionu. Instytut będzie współpracował z muzeami na terenie Zagłębia, a jego dyrektorem zostanie profesor Dariusz Nawrot. Pierwszą wystawę w Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu już mogę zapowiedzieć: zgodnie z obietnicą, 8 marca planowany jest wernisaż wystawy poświęconej Edwardowi Gierkowi, pod roboczym tytułem "Między Wschodem a Zachodem" - podkreśla prezydent Sosnowca.
Na ekspozycji znajdą się materiały ikonograficzne, a więc dokumenty, fotografie związane z jego życiem prywatnym, ale przede wszystkim z działalnością na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Sosnowca.- Narrację ekspozycji wzbogacą pamiątki oddające klimat epoki oraz nagrania dźwiękowe i audiowizualne - podkreśla Paweł Dusza, dyrektor Muzeum w Sosnowcu.
Tytuł wystawy sugeruje przypomnienie prowadzonej przez I Sekretarza KC PZPR polityki zagranicznej bardziej otwartej na kraje zachodnie.