Dbaj, by nas nie udusiło, czyli o smogu w Sosnowcu

Jaka jest świadomość zagrożeń wynikających ze smogu i co zrobić, by go ograniczyć? Jakie konsekwencje zdrowotne niesie za sobą smog i jak radzą sobie z nim zagraniczne miasta? Co możemy wspólnie zrobić, by skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza? Na te pytania 20 lutego odpowiedzą eksperci i uczestnicy konferencji SMOG STOP w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu.

 

Według raportu morizon.pl, przeprowadzonego na podstawie danych Najwyższej Izby Kontroli, „główną przyczyną smogu w Polsce są zanieczyszczenia pochodzące z tzw. niskiej emisji, czyli indywidualnych pieców i kotłów.(...) To właśnie one generują aż 83% wszystkich szkodliwych substancji”. Jak zatem poradzić sobie z palącym problemem jakim jest duszący mieszkańców smog?

 

Dzięki konferencji organizowanej przez Wyższą Szkołę Humanitas i Urząd Miejski w Sosnowcu, będziemy mogli wspólnie odpowiedzieć na wiele pytań. - To w jakim świecie żyjemy i to w jakim świecie żyć będą nasze dzieci i wnuki, to nasza odpowiedzialność. Degradacja środowiska to procesy nieodwracalne, na które wpływ ma każdy z nas. Niestety, nie wszyscy mają świadomość jak wiele zależy od tego jak traktujemy problem smogu. Dlatego zgodnie z ideą Humanitas, nasza uczelnia, przy współpracy z Urzędem Miasta i naszymi Partnerami, zaprasza wszystkich do wspólnej debaty o tym co tak mocno wpłynie na naszą przyszłość – mówi Aleksander Dudek, Kanclerz Wyższej Szkoły Humanitas, pomysłodawca Konferencji SMOG STOP.

W konferencji wezmą udział eksperci reprezentujący środowiska ekologów, lekarzy, socjologów czy samorządowców, ale też młodzież sosnowieckich szkół, seniorzy i zainteresowani mieszkańcy.

Goście wypowiedzą się na temat tego czym jest smog i jakie niesie zagrożenia dla zdrowia. Ciekawostką będzie przedstawienie wyników ankiety na temat świadomości mieszkańców o zagrożeniach wynikających ze smogu oraz indywidualnych postaw i aktywności wobec tego problemu.

Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński przedstawi listę działań prowadzonych na rzecz walki ze smogiem m.in. dofinansowań do wymiany pieców oraz akcji proekologicznych o zasięgu miejskim i regionalnym. Wójt Gierałtowic dr Joachim Bargiel zaprezentuje przykłady działań antysmogowych realizowanych w różnych krajach. Całość podsumuje panel dyskusyjny prowadzony przez Przemysława Jedleckiego, redaktora Gazety Wyborczej.

- Sosnowiec w ostatnich 2 latach podjął wiele działań sprawiających, że nasze miasto staje się przyjazne dla mieszkańców, ale też zdrowsze i bardziej ekologiczne. Wśród tych projektów są m.in. dopłaty do wymiany pieców czy kontrole palenisk, ale także takie działania, dzięki którym sosnowiczanie mogą prowadzi zdrowsze i bardziej ekologiczne życie, a więc nowe trasy rowerowe, inwestycje w tereny zielone i rekreacyjne, wymiana taboru autobusów na nowoczesne, budowa małych centrów przesiadkowych, wymiany miejskiego oświetlenia na LEDowe i inne. Zdrowie mieszkańców jest najważniejsze, a to w jakim mieście żyjemy zależy od nas samych. Dlatego zapraszam 20 lutego do WSH, gdzie wspólnie będziemy mogli debatować i być może szukać nowych rozwiązań – zachęca do udziału w konferencji Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca.

Jednym z elementów konferencji będzie niezwykły happening - autobus vs. samochody.

Organizatorami wydarzenia są: Wyższa Szkoła Humanitas oraz Urząd Miejski w Sosnowcu.

Partnerzy: Sosnowiecki Szpital Miejski Sp. z o.o., Zagłębiowski Alarm Smogowy, PKM Sosnowiec, Uniwersytet Trzeciego Wieku Humanitas, Uniwersytet Dziecięcy i Młodzieżowy Humanitas, Urząd Gminy Gierałtowice, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Konferencja STOP SMOG odbędzie się 20 lutego 2018 roku o godz. 10.00 w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu, przy ul. Kilińskiego 43. Wstęp na konferencję jest bezpłatny.

Liczymy, że to wydarzenie stanie się kolejnym przystankiem na drodze do czystego powietrza. Zapraszamy!

 

Program konferencji SMOG STOP

20 lutego, godz. 10.00

Wyższa Szkoła Humanitas

Ul. Kilińskiego 43

Aula A im. Prof. Czesława Kupisiewicza

 

Organizatorzy: Wyższa Szkoła Humanitas, Urząd Miejski w Sosnowcu

Partnerzy: Sosnowiecki Szpital Miejski sp. z o.o., Zagłębiowski Alarm Smogowy, PKM Sosnowiec, Uniwersytet Trzeciego Wieku Humanitas, Uniwersytet Dziecięcy i Młodzieżowy Humanitas, Urząd Gminy Gierałtowice.

10.00 – happening AUTOBUS vs. SAMOCHODY

parking Wyższej Szkoły Humanitas

10.30 – 10.45 - Aula WSH - rozpoczęcie konferencji 

Prowadzenie: dr Krystian Dudek

Słowo powitania: Rektor WSH dr hab. Michał Kaczmarczyk / Kanclerz WSH Aleksander Dudek

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński

10.45 – 11.00 - dr Krystian Dudek, wprowadzenie: wyniki badania na temat świadomości mieszkańców zagrożeń powodowanych przez smog

11.00 – 12.00 – wystąpienia ekspertów:

11.00-11.15 – Rafał Psik, Zagłębiowski Alarm Smogowy - Co to jest smog, czym grozi i dlaczego mu pomagamy

11.15-11.30 - mgr Dominika Szeja, Sosnowiecki Szpital Miejski Sp. z o.o. - Krótko- i długofalowy wpływ smogu na zdrowie i życie ludzkie.

11.30-11.50 – Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca - Sosnowiec w walce ze smogiem

(akcja z wlepkami "Nie truj"; "Nie rób dymu"; "Dbaj, by nas nie udusiło"; "SMOG - STOP"; "Bądź Rycerzem - walcz ze smogiem"; "Nie pal! śmieci")

11.50 - 12.00 - przerwa

12.00-12.15 – dr inż. Joachim Bargiel, Wójt Gierałtowic - Praktyka walki ze smogiem w Polsce i za granicą - przykłady rozwiązań.

12.15-13.00 – Panel Dyskusyjny

Prowadzący – red. Przemysław Jedlecki (Gazeta Wyborcza)

Paneliści:

- Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca

- dr inż. Joachim Bargiel, Wójt Gierałtowic

- Rafał Psik, Zagłębiowski Alarm Smogowy

- dr n. med. Mariusz Kozłowski, Kierownik Oddziału Otolaryngologii Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z o.o.

- przedstawiciel Metropolii/ klubu Gaja/ Greenpeace

- pytania z Sali.