Al Legro. Tribute to Szpilman: koncert piosenek Władysława Szpilmana powraca

Koncert Allegro. Tribute to Szpilman powraca w rewelacyjnej obsadzie - ponownie usłyszymy największe przeboje słynnego pianisty i kompozytora.

Władysław Szpilman był wybitnym pianistą i kompozytorem, a jego twórczość to klasyka, którą ponownie będzie można usłyszeć, w niezwykłych wykonaniach, w trakcie koncertu AL Legro. Tribute to Szpilman. Zapraszamy już 2 grudnia do sali widowiskowo-koncertowej Muza. Wydarzenie poprowadzi doskonale znany publiczności prezenter telewizyjny, dziennikarz radiowy, piosenkarz, kompozytor, poeta i aktor, Robert Janowski.

Kto będzie odpowiadał za wykonania utworów wielkiego Sosnowiczanina?

Joanna Smajdor
Wokalistka obdarowana osobliwym, ciepłym głosem, finalistka muzycznych programów telewizyjnych, The Voice of Poland i Mam talent. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów wokalnych. Występowała m.in. z Miuoshem, Marią Sadowską.

Bartosz Jaśkowski
Wokalistka obdarowana osobliwym, ciepłym głosem, finalistka muzycznych programów telewizyjnych, The Voice of Poland i Mam talent. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów wokalnych.

Wojciech Myrczek
Laureat wielu polskich i zagranicznych nagród, takich jak 1. miejsce w ankiecie Jazz Top 2015 oraz Jazz Top 2016 miesięcznika Jazz Forum w kategorii Wokalista Roku, Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nadzieja Melomanów (2014), 1. miejsce i nagroda publiczności Shure Montreux Jazz Voice Competition w Szwajcarii (2013).

Orkiestra Kameralna Silesian Art. Collective
Od 2010 roku zachwycają publiczność swoim entuzjazmem i profesjonalizmem, odnajdując się zarówno w repertuarze muzyki klasycznej, jak i w brzmieniach rozrywkowych. O wszechstronności zespołu świadczy szeroki przekrój artystów, z którymi dzielił scenę, byli to m.in. Marcin Wyrostek, Łukasz Zagrobelny, zespół Universe, Kasia Wilk, Natalia Niemen, Ewa Uryga, Beata Bednarz. Orkiestra angażuje się także w projekty studyjne.

Mateusz Walach
Laureat wielu konkursów muzycznych, m.in. Grand Prix XVII Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu, przyznanej jego Big Bandowi. Był uczestnikiem IV Międzynarodowej Akademii Dyrygentówcw Radomiu (maestro Jonathan Brett), brał udział w dyrygenckich kursach mistrzowskich Colina Mettersa, Larrego Livingstone’a, Kimcherie Lloyd, Gabriela Chmury i Rafała Jacka Delekty. Jako kompozytor, aranżer, dyrygent i producent muzyczny zrealizował kilka płyt, m.in. Justyny Steczkowskiej, Joanny Woś i NOSPR, Zdzisławy Sośnickiej, Beaty Kozidrak, Beaty Bednarz, Enej, zespołu Feel.

Bilety:
Kat. A - 50,00zł
Kat. B - 40,00zł

Dostępne online na stronie www.kiepura.pl, w kasie Muzy oraz w Energetycznym Centrum Kultury (Będzińska 65).

Władysław Szpilman urodził się w 1911 roku w Sosnowcu. Wraz z rodzicami i rodzeństwem mieszkał przy ulicy Targowej 18. W wieku 17 lat rozpoczął edukacje muzyczną w Warszawie, a po 4 latach przeniósł się do berlińskiej Akademie Hochschule für Musik. W 1935 roku podjął pracę w Polskim Radio.

W 1963 Szpilman założył Kwintet Warszawski, z którym koncertował na całym świecie. Skomponował kilkaset piosenek m.in. "Nie ma szczęścia bez miłości" i "Tych lat nie odda nikt", Piosenka mariensztacka". Jest autorem utworów orkiestrowych, musicali, muzyki do przedstawień teatralnych, słuchowisk radiowych i muzyki do filmów. Zmarł 6 lipca 2000 roku w Warszawie, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Na podstawie wspomnień z okresu Powstania Warszawskiego, spisanych z pomocą Jerzego Waldorffa, Roman Polański nakręcił w 2001 roku film pt. "Pianista".